Kniha z nakladatelství Grada navazuje na předchozí díly a rozšiřuje informace v nich s ohledem na nové poznatky a trendy v oboru nézkoenergetických staveb. Jsou v ní uvedeny a komentovány požadavky nové tepelně-technické normy ČSN 0540-2 platné od listopadu 2011.
Od vydání prvního dílu v roce 2005 se velmi výrazně rozšířilo obecné povědomí o nízkoenergetických domech a nutnosti úspor energie. V současnosti je u nás podle odhadů zhruba 500 realizovaných nízkoenergetickýxh objektů; pro srovnání, v Rakousku je v nízkoenergetickém standardu každá třetí stavba, na niž se vydává stavební povolení. Kniha je inspirována tématy probíranými na odborných konferencích, problémy z praxe i dotazy čtenářů.
Úvodní část publikace rozebírá obecné souvislosti a kategorie budov. Popisuje řešení stavebních konstrukcí a zabývá se technickými systémy. Podstatná část je věnována tepelně-technickým parametrům budov a vzduchotěsnosti, které mají na energetickou bilanci zásadní vliv.
Samostatnou kapitolu si získaly fotovoltaické systémy jako ekologický zdroj energie.
Druhou část knihy pak tvoří komentované příklady nízkoenergetických budov. Je jich celkem deset a u každého je uveden popis objektu, jeho technického řešení a energetické koncepce. Jde nejen o rodinné domy, ale i o rozsáhlejší objekty, a to v ČR, Německu a Rakousku.
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…