Knowledge Centre dokončuje celkovou výstavbu areálu Nemocnice svatého Olafa v Trondheimu, která postupně probíhala po architektonické soutěži v roce 1995.
Místo: Trondheim, Norsko
Architekti: Nordic Office of Architecture
Hlavní architekt: John Arne Bjerknes
Ve spolupráci s: Ratio Arkitekter AS.
Plocha: 18 000 m2
Projekt a realizace: 2003-2013
Stavební náklady: 530 mil. NOK
Vítěz INSIDE Awards v kategorii „Health“ 2013
Centrum je umístěno v samém srdci areálu. Je navrženo s důrazem na funkčnost a použitelnost a poskytuje zázemí jak pro nemocnici svatého Olafa, tak pro Norskou univerzitu pro vědu a technologie (NTNU). V budově jsou místnosti ambulantní léčby, laboratoře, kanceláře, lůžka intenzivní péče, nemocniční pokoje, knihovna, studovny, posluchárny, jídelna a restaurace.
Hlavní budova je vystavěna kolem vejčitého auditoria, primárního místa sdílení znalostí. Fasády drží "kostra" s dynamickou strukturou, která umožňuje flexibilní umístění okenních úchytek kvůli různým funkcím uvnitř centra. Začleněním této kostry do průčelí vzniká unikátní a plně integrované umělecké dílo, které zušlechťuje prvky pasivní fasády.
Knowledge Centre je první nemocniční budovou v severní Evropě postavenou podle standardů pro pasivní domy. Průměrná spotřeba energie se sníží o 75% ve srovnání se stávajícími zdravotnickými budovami.
Knowledge Centre je průkopnický projekt, který repektuje vývoj procesů a interakce mezi účastníky návrhu prostřednictvím aktivního využívání BIM modelování od počátečních skic až po samotnou výstavbu. Projekt byl organizován s využitím nejnovějších LEAN principy ("štíhlá vyýroba" – maximalizace hodnoty pro klienta při minimalizaci odpadů), což významně zvyšuje efektivitu a značně spoří náklady klienta.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,