Nová obytná lokalita se bude nacházet v areálu zchátralé a nevyužívané továrny Ergon v Brně – Maloměřicích a Obřanech (doplněno Stavbaweb). Torzo továrny leží na parcelách, které jsou podle odborníků ideální pro proměnu v obytnou zónu. Jsou na okraji Brna, a to asi čtvrt hodiny od Moravského krasu. Ještě letos vypíše Trikaya mezinárodní architektonickou soutěž na novou čtvrť.
Hasiči získali k výcviku zchátralou nedostavěnou továrnu v Brně
(ČTK) – Hasiči získali k výcviku unikátní prostor – torzo nedostavěné továrny Ergon v oblasti Hády na okraji Brna. Zařízení na výrobu zdravotnických pomůcek se začalo stavět na 6,5 hektaru v roce 1988. Je z něj torzo, které čeká demolice. Již na jaře 2015 by se měla změnit v novou obytnou zóny s domy pro 300 rodin. Nadcházející více než rok jej využijí hasiči, řekl dnes ČTK jejich mluvčí Jaroslav Mikoška.
Areál využijí nejen hasiči z jižní Moravy, ale i jejich kolegové z celé ČR, které školí výcvikové centrum Brno-Líšeň. Továrnu koupila před dvěma lety firma Trikaya. Připravuje její demolici. Než se k ní propracuje, továrna je hasičů.
"Ergon využijeme k cvičením, které si jinde nemáme možnost v reálu vyzkoušet. Je skvělé, že jde o nové a neznámé prostředí," řekl ČTK Václav Kovář z vedení jihomoravského hasičského sboru.
Záchranáři již ve složitých sklepích pod továrnou cvičili hledání zmizelých termokamerou. Připravují se na cvičení, při němž budou muset pod zemí likvidovat požár. Ergon se stane cvičištěm i pro lezce, kynology a hasičské střelmistry.
Továrna nebyla po roce 1989 dostavěna, protože se změnil trh a zdravotnické zboží z Brna již země někdejšího socialistického bloku nepotřebovaly. Do spuštění provozu zbývalo pět měsíců.
Doplněno Stavbaweb:
O průmyslovém areálu pod vrchem Hády
Počátek výstavby areálu se datuje ke konci osmdesátých let minulého století. Původně měl sloužit jako Výzkumný ústav zemědělské a stavební mechanizace, bohužel po změně režimu se nedostávalo peněz na jeho dokončení a objekt byl privatizován. V krátké době vystřídal několik majitelů a po krátkou dobu zde také působil provoz výrobce zdravotnických pomůcek. Stavba se nachází v chráněné oblasti přírodní rezervace, což komplikuje případné dokončení stavby. Díky zajímavému umístění a stavebním dispozicím skrývá objekt zajímavý potenciál pro využití jako rezidenční zástavba, výrobní areál, případně hotel či sanatorium. Jednu dobu se též mluvilo o jeho využití jako domov duchodců či léčebna dlouhodobě nemocných.
V březnu až červnu roku 2011 proběhla studentská ideová soutěž na Fakultě umění a architektury Technické univerzity Liberec. Jejím cílem bylo navrhnout urbanistické řešení právě této nové obytné čtvrti. Semestrální práce vznikaly v ateliéru architektonické tvorby pedagogů Nováka a Zedníčkové a do 10. října je můžete vidět v rámci výstavy na hlavním nádraží v Brně.
(zdroj: Trikaya)
Fotogalerii areálu a další studentské návrhy naleznete ZDE.
Související články:
- Trikaya vypsal soutěž pro studenty k zástavbě pod Hády v Brně 28.2.2011
- Nové projekty společnosti TRIKAYA na Moravě 24.9.2010
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…