Fotogalerie ke článku (7)
Baumit
Baumit
Baumit
Baumit
Baumit
Baumit
Baumit
Nechráněné stavby a konstrukce ve venkovním prostředí jsou trvale poškozovány nejen běžným užíváním, ale i vlivem klimatických jevů — deště, mrazu, větru, jejich střídáním i společným působením. Pro dlouhou životnost a uchování funkčních vlastností těchto staveb je proto rozhodující pečlivá volba jak vhodného konstrukčního systému, tak skladba a kvalita použitých materiálů.
Zpevnění cest a ploch kameny a dlaždicemi má dlouhou tradici. Výběrem materiálu pro úpravu povrchu — tvarem kamenů i úpravou spár, stejně jako řemeslnou dovedností dostává každá zahrada jedinečný ráz. Zatímco dříve vynaložený čas a pracovní náklady hrály často podružnou roli, dnes musí vše probíhat rychle a výsledek musí mít vysokou kvalitu. Také se změnilo chování uživatelů. Změnily se i technologie údržby. Proto například údržba povrchů těchto ploch vysokotlakým čističem nesmí v žádném případě vést k vymývání výplně spár.
Společnost Baumit nyní na český trh uvádí nové, vzájemně kompatibilní materiály určené pro pokládání venkovních dlažeb, pro zahradní zdi a ploty, bazény, zahradní jezírka a biotopy, pro zpevněné plochy a další zahradní úpravy.
Kvalitní provedení povrchových úprav začíná podložím. Základním předpokladem budoucí kvality je zajistit, aby voda, která do podloží pronikne, byla z podloží odváděna. Nosná vrstva, ať už z hrubého písku nebo štěrku, by proto měla být propustná pro vodu a mrazuvzdorná. Ideální je, aby tato vrstva byla celá anebo alespoň částečně provedena drenážním betonem Baumit DrainBeton, který extrémně propouští vodu. Takové provedení zabraňuje pozdějšímu nepříjemnému poklesnutí.
Tloušťka maltového podloží pro povrchovou úpravu je závislá na podkladu. U spádového nebo drenážního betonu Drainbeton je minimální tloušťka tři až šest centimetrů postačující. U propustných a dostatečně zesílených nosných vrstev podle způsobu zatížení je žádoucí minimální tloušťka šest centimetrů. Pro tuto funkci je součástí sortimentu nových výrobků drenážní spárovací malta Baumit PflasterDrainmörtel s přísadou trasu o velikosti zrna 4 mm nebo 8 mm, která je propustná pro vodu a umožňuje kapilární vzlínavost.
Nejdůležitější přednosti použití těchto materiálů jsou:
â?¢ minimální nebezpečí výkvětu vzhledem k přidání trasu,
Při lepení dlažby do podkladového betonu nebo do drenážní spárovací malty PflasterDrainmörtel metodou pačokování je k dispozici lepidlo Baumit Steinkleber. Tloušťku lepidla je možné volit až do 2 cm. Pro pačokování je potřeba lepidlo Baumit SteinKleber rozředit na tekutou konzistenci přidáním vody.
Vyspárováni se provádí drenážní spárovací maltou Baumit PflasterFugenmörtel. Tato suchá maltová směs na bázi tras—cement je schopná při naředění dosáhnout nanejvýš tekuté konzistence. Vyplnění spár se provádí buď nalitím, nebo napěchováním. Spárovací malta Baumit PflasterFugenmörtel je vhodná pro všechny techniky zpracování. Z toho vyplývají i následující výhody:
Zrnitost malty max. 2 cm, pevnost v tlaku přes 30 N/mm². Povrch kostek se musí tak dlouho čistit po vyspárování, až bude cement z povrchu zcela odstraněn.
Baumit dodává ke všem směsím suchého betonu obsáhlé pokyny k aplikování a zpracování. Listy technických údajů podrobně informují o jednotlivých problémech. Podrobnosti najdete na www.baumit.com.
Informace společnosti Baumit
Zdroj: Stavba 5/2007
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,