(ČTK) – Jednu z vůbec prvních funkcionalistických staveb v Brně, zastávku na Obilním trhu, navrhl před šestaosmdesáti lety Oskar Poříska. Radnice počítá se třemi možnými variantami využití. V zastávce by mohla vzniknout malá kavárna, prostor pro zaměstnávání handicapovaných nebo infocentrum pro seniory a matky s dětmi. Všechny varianty počítají s obnovením veřejných toalet, které jsou zajímavostí stavby. V původní budově, která spojovala čekárnu s WC v podzemí, totiž záchodky osvětlovalo denní světlo procházející přes skleněnou podlahu. Ta je nyní překrytá dřevěnými deskami. O podobě zastávky budou moci lidé hlasovat a diskutovat na internetových stránkách městské části.
Radnice Brna-středu se rozhodla nenechat dál chátrat památkově chráněnou funkcionalistickou zastávku na Obilním trhu v centru města. Ze stavby v dezolátním stavu může být kavárna nebo infocentrum, o budoucí podobě chce radnice diskutovat i s místními obyvateli. Všechny varianty oprav počítají se stavbou veřejných toalet, řekl starosta Brna-středu Libor Šťástka (ODS).
Zastávku postavenou v roce 1928 podle návrhu architekta Oskara Pořísky vlastní Dopravní podnik města Brna. "Zastávka nepatří městské části, ale štve nás, jak to tam vypadá," zdůvodnil Šťástka rozhodnutí o několikamilionové investici. Peníze by radnice mohla uvolnit už na podzim, začátek prací závisí na jednání s památkáři.
Na Obilním trhu je dnes park, do kterého často chodí matky s dětmi či senioři. Právě tyto skupiny by podle Šťástky mohly budovu opravené zastávky využívat.
Doplněno Stavbaweb:
Článek Libora Vykoupila Umírající zastávka naleznete zde.
Tomáš Rusín a Ivan Wahla z brněnského ateliéru RAW navrhli při akci Městské zásahy Brno 2011, památkově chráněný objekt proměnit na kavárnu ve stylu hromadné dopravy.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,