Přestože se jedná o relativně jednoduchou stavbu, prošla si překvapivě dlouhým a místy dramatickým vývojem. Náš názor se od expresivních návrhů postupně ustálil na klidnější, více archetypální dřevostavbě, která lépe podtrhuje neopakovatelné kouzlo zdejší historické parkové krajiny. Rovněž jsme ustoupili od původního návrhu, který počítal se dvěma samostatnými budovami, a dali přednost jednomu pavilonu s ochozem orientovaným do obou obsluhovaných stran areálu. Jemný odkaz na prvotní záměr tu přece jen je: pavilon totiž tvoří dvě oddělené hmoty, šatny pro sportovce s bufetem a skladem. Ty své místo nalezly pod baldachýnem jakoby plovoucí modřínové střechy a získaly obložení z kvalitního kanadského cedru. Od plochého krovu jsou pak vizuálně odděleny souvislými štěrbinami pásových oken.
Nádech exkluzivity a celkový dojem šperku zasazeného do zdejšího parku dodává novému provoznímu objektu mistrné zaoblení dřevěných nároží. Toho bylo dosaženo speciálním způsobem. Cedrový obklad totiž tesaři ohnuli pomocí řady zářezů na rubové straně každé jednotlivé palubky a následného postupného kotvení na hustý svislý nosný rošt.
Autorská zpráva
Foto: Ota Nepilý
Autor: Ateliér Habina – Martin Habina, Tomáš Berka; zahradní architekt Zdeněk Sendler
Investor: S.M.K. a.s.
Zastavěná plocha: 285 m2
Zastavěná plocha: 285 m2
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,