Letos bylo dokončeno a uvedeno do provozu Onkologické centrum Fakultní nemocnice Plzeň. O tom, že se jedná o významnou stavbu, svědčí také nominace na titul Stavba roku 2011 a především získání zvláštního ocenění, Ceny předsedy Senátu Parlamentu ČR v této soutěži. Autorem Onkologického centra je sdružení firem K4 a.s. a LT Projekt a.s.
Onkologické centrum bylo vybudováno v rámci první etapy modernizace areálu Fakultní nemocnice Plzeň a jejího přesunu do areálu v Lochotíně. Navrhnout optimální řešení přesunu většiny zdravotnických klinik a oddělení z Borského areálu FN do Lochotína měli za úkol navrhnout a vyprojektovat odborníci ze společnosti K4 Architects & Engineerg ve spolupráci se specialisty na zdravotnické technologie, firmou LT Projekt a.s.
Samotné Onkologické centrum je postaveno jako zcela nová a na ostatních objektech relativně nezávislá stavba. S výjimkou napojení na inženýrské sítě, komunikační systém a na další centrálně řešené systémy fakultní nemocnice bude fungovat víceméně jako autonomní celek.
„Naší největší snahou při tvorbě konceptu bylo alespoň trochu zpříjemnit pobyt pacientů – rozptýlit jejich obavy, strach a nejistotu, se kterou přicházejí. Proto jsme kladli velký důraz na dostatek denního světla a možnost vstupu nebo alespoň výhledu do zeleně v exteriéru. Pět atrií navržených ve spodní části stavby a zelená střešní terasa toto vše umožňují,“ říká architektka Zdena Němcová ze společnosti K4 a.s.
Stavební řešení výhodné pro pacienty
Stavebně je objekt tvořen podzemní a nadzemní částí. Dvě podlaží jsou částečně zapuštěné do svažitého terénu a obsahují většinu provozních částí s výjimkou lůžkové. Ta je situována odděleně v klidové poloze nadzemního bloku se vstupy v úrovni terénu a se třemi nadzemními podlažími. Uvedené řešení je velmi praktické a výhodné především pro pacienty. Zatímco dolní dvě podlaží jsou vyčleněna převážně pro ambulantní pacienty a bude zde velmi čilý ruch s pohybem řádově stovek osob, v lůžkové části, umístěné v horní části, bude zajištěn maximální klid pro hospitalizované pacienty.
Mezi horní a spodní částí je ve formě zelené střešní zahrady vytvořen prostor pro relaxaci pacientů a jejich doprovod, čekající zde po celou dobu probíhajících vyšetření nebo ambulantní aplikace.
Dalším úspěchem této mimořádné stavby je také závěrečná nominace v kategorii novostavba v soutěži Fasáda roku 2010 a získání Ceny mediálních partnerů v této soutěži.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,