Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství získalo další cenu. V pondělí 11. listopadu proběhlo v Betlémské kapli v Praze slavnostní vyhlášení soutěže Český energetický a ekologický projekt 2012 a Otevřená zahrada získala titul v kategorii Stavba.
Za poslední měsíc se tak jedná o druhé prestižní ocenění. V říjnu to byla Cena ministra životního prostředí za energeticky úspornou stavbu v soutěži Stavba roku 2013. Krom toho má Otevřená zahrada Nadace Partnerství na svém kontě Cenu Nadace ABF a Centra pasivního domu. Unikátní pasivní budova se zelenou střechou patří k nejlepším ukázkám zeleného stavění v České republice. Využívá nejmodernějších technologií, je vytápěna a chlazena pomocí tepelných čerpadel napojených na 8 hloubkových vrtů, recykluje dešťovou vodu ze střech i ze zpevněných ploch zahrady a po „odladění“ v prvním roce provozu bude dosahovat nejnižších spotřeb energií na jednotku plochy ze všech administrativních budov v ČR.
Budovu, která vrůstá do špilberského svahu, navrhl pro Nadaci Partnerství pražský ateliér Projektil architekti (Ing. arch. Adam Halíř) a postavila společnost Skanska. Energetický koncept navrhl prof. Jan Tywoniak z ČVUT ve spolupráci s projektanty z Techorg. Slouží jako vzdělávací a poradenské centrum a sídlo hned několika neziskových organizací. Dům obklopuje zahrada (autorkou je Lucie Komendová) s 12 hravými stanovišti určenými pro vzdělávání žáků a studentů, které vytvořili brněnští výtvarníci Petr Korecký, Ondřej Slavík a David Fišer. Celý tento areál, nazvaný Otevřená zahrada, zpřístupnila Nadace Partnerství v dubnu 2013 a od té doby jej navštívilo téměř 6 tisíc obyvatel i návštěvníků Brna. Na projekt obdržela Nadace Partnerství spolufinancování z Operačního programu pro životní prostředí.
Pasivní budova má v těchto dnech za sebou desetiměsíční zkušební provoz s detailním sledováním spotřeb. „Měření spotřeby energie odpovídají projektovým předpokladům pasivní budovy, i když čísla z počátku roku byla hodně ovlivněna zráním čerstvé stavby a vylaďováním řídicích systémů. Navíc už nyní vidíme, že díky důslednému jímání dešťové vody a jejímu využívání ke splachování a zalévání zahrady máme 60% úsporu pitné vody. Opravdu reprezentativní měření bude ale až třetí rok provozu,“ uvedl Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.
Funkční náplní domu je poradenské, vzdělávací a konferenční centrum. Poskytuje zázemí pro více než 60 pracovních míst odborníkům z neziskových organizací a nabízí k pronájmu konferenční sál a jednací místnosti pro dalších 90 lidí. Interiér pasivního domu zdobí informační biosystém, který vytvořili grafici Studia Pixl-e pomocí trávy, listů a zvadlých květin z brněnských květinářství.
Součástí hlavních komunikací je foyer s možností instalace výstav. V těchto dnech je například k vidění výstava Centra pasivního domu nesoucí název „Poznejte pasivní domy – očima i dotekem“. „Od nového roku chystáme ve spolupráci s Domem umění také galerijní program, který ještě v listopadu předznamená výstava brněnského malíře Rostislava Pospíšila“, doplňuje její produkční, Monika Urbášková z Nadace Partnerství.
Živá učebnice pro studenty
Vzhledem k poslání celého areálu je samotný objekt referenční realizací s environmentální tematikou – příručka v praxi. Už během stavby organizovala Nadace Partnerství pro studenty z brněnských a pražských univerzit exkurze. V systematické spolupráci s vysokými školami chce pokračovat i v budoucnu: veškerá data o provozních spotřebách a chování budovy bude pro studijní účely, zejména brněnské VUT a pražské ČVUT, poskytovat on-line.
Po celou dobu sledoval se svými studenty stavbu také doc. Josef Chybík, děkan na Fakultě architektury VUT v Brně: „Zajímá mě to odborně i jako pedagoga. Pro studenty byla stavba Nadace Partnerství jedinečným výukovým objektem. Mohli zde v praxi vidět poměrně ojedinělé technologie a postupy. Navíc ve vzorném provedení a kousek od fakulty.“
Název: Otevřená zahrada Nadace Partnerství
Adresa: Údolní 33, Brno
Investor: Nadace Partnerství
tisková zpráva
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,