V pořadí již druhý technologický park v Roztokách u Prahy byl zkolaudován. Projekt společnosti PV Roztoky s. r. o. nese název Park vědy Roztoky a 22. srpna 2014 byl oficiálně uveden do zkušebního provozu.
(ČTK) – Park vědy v Roztokách u Prahy už je v provozu. Jedná se o druhý technologický park v tomto městě. Budou se zde zkoumat technické inovace, například motorů. ČTK o tom informovala Petra Hollá z tiskového oddělení společnosti Trigema, pod níž komplex spadá. Cílem projektu je vytvoření dobrého prostředí pro inovační firmy a poskytovat jim služby a prostory umožňující spolupráci mezi vysokými školami či výzkumnými organizacemi a podnikatelskou sférou.
Park vědy byl do ročního zkušebního provozu uveden 22. srpna. V tomto režimu budou probíhat různá měření, například akustických hodnot, a park bude postupně vybavován výzkumnými technologiemi. To ale neznamená, že provozy nebudou fungovat naplno. „Nový park bude součinně doplňovat ten stávající a nabídne mnoho nových pracovních míst pro kvalifikované pracovníky z Prahy a středních Čech,“ uvedl ke spuštění projektu generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural. Zaměstnanci, kterých by mělo být více než sto, by měli nastoupit v lednu roku 2015.
Projekt Park vědy Roztoky je podle Sourala ještě ambicióznější než jeho předchůdce a výzkumníkům nabídne nejen lehké a těžké výzkumné laboratoře, ale i administrativní zázemí, podzemní parkovací stání, nebo zelenou střešní terasu pro relaxaci.Provoz stavby by měl také být šetrný k životnímu prostředí. Bude například využívat tepelná čerpadla i denní světlo, aby budova byla maximálně energeticky úsporná. Fungují zde i automatické senzory zajišťující optimální využití venkovních žaluzií.
Výstavba vědeckotechnického parku v Roztokách je z většiny hrazena z evropských dotací. Náklady na vybudování parku přesáhly 300 milionů korun, vědci v něm budou mít k dispozici výzkumná a testovací zařízení v hodnotě přes 50 milionů korun. Využijí je k vývoji ekologických, energeticky účinných a bezpečnějších motorů a jejich komponentů. Vědci by se v parku měli setkávat se světovými kapacitami v různých vědeckých oborech, technologické zázemí bude k dispozici i firmám, které se zabývají strojírenstvím. Součástí projektu je i podnikatelský inkubátor. Firmy by tam měly navazovat spolupráci s vysokými školami.
Park vědy se bude skládat z kanceláří, výzkumných pracovišť a laboratoří z oblasti lehkého průmyslu a byl založen ve spolupráci se Strojní fakultou ČVUT, Centrem vozidel udržitelné mobility a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Nový objekt vzniká vedle už vybudovaného vědecko-technického parku, jehož výstavba za 450 milionů korun skončila před dvěma lety. Vědecko-technický park využívá Strojní fakulta ČVUT společně s podnikatelským sektorem.
Ve Středočeském kraji vzniká několik dalších vědeckých center. Letos bylo zprovozněno výzkumné centrum ČVUT v bývalém areálu Poldi v Kladně. V Dolních Břežanech u Prahy vzniká laserové centrum a ve Vestci u Prahy biotechnologické a biomedicínské centrum.
Doplněno Stavbaweb
VTP Roztoky
Kompletní informace o projektu naleznete zde.
Související články:
Park vědy Roztoky 18.9.2013
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…