Pasivní dům v Plzni

Z naší praxe vychází, že výstavba úsporného domu je o 10-15 % dražší než „dobře zateplený“ dům. Výstavba úsporných domu je v České republice podporována dotačním programem Nová Zelená Úsporám. Netypické tvary pasivních domů zpravidla znamenají náročnější řešení tepelných mostů (navyšování tepelné izolace, změna dražších izolačních prvků, prvky na eliminování tepleného most) a celkově tak mohou snižovat hodnoty pasivního domu. To vše navyšuje cenu za materiály, pracnost a technické provedení. Takřka cokoliv lze navrhnout, ale vždy je důležité upřednostňovat funkčnost.
Princip pasivního domu jak po konstrukční tak technologické stránce by měl být co nejjednodušší.

Konstrukce
Dvoupodlažní objekt má sedlovou střechu s vikýřem, garáž je mimo pasivní obálku objektu. Založen byl na pasech s podkladním betonem, základy jsou zatepleny 240 mm XPS, následná izolace na podlaze 1. NP – podlahový polystyren 100S tl. 250mm.
Vápenopískové zdivo Kalksandstein  – ZAPF DAIGFUSS KS nosné zdivo tl. 175 mm, nenosné tl. 115 mm. Hlavními výhodami je tenká cihla, pevnost a objemová hmotnost, což přispívá k lepší akumulaci a akustice. Průběžné otvory v cihlách slouží pro rozvod elektroinstalace, což napomáhá k dodržení neprůvzdušné obálky objektu. Železobetonový strop je skládaný (trámce + vložky). V rámci stropu byly vytvořené instalační drážky pro rozvod vzduchotechnických rozvodů.
Krov – příhradová konstrukce sedlového tvaru se sklonem 40° je kotvena pouze do obvodové konstrukce. U střešního pláště jsme použili minerální teplenou izolaci tl. 500 mm. U fasád je tepelná izolace EPS 70F tl. 300mm (celoplošně lepená bez použití kotev) a systémové prvky pro eliminování tepelných mostů: dešťové svody, hromosvody, světla a vypínače, kotevní rošt pro fasádní obklad.
Okna byla zvolena plastová profilu SCHÜCO ThermoPlusSi82 s trojskly, vchodové dveře dřevěné od firmy Slavona. Osazení oken bylo řešeno předsazenou montáží do tepelné izolace, podkladní prvky PURENIT. U oken jsou instalované podomítkové žaluziové kastlíky pro eliminování tepelného mostu použity PUR desky.

Neprůvzdušnost/těsnost objektu
Byly použity systémové těsnící pásky, tmely, pěny, manžety a stěrky od firmy Isocell. Díky zvolenému systému zdiva Kalksandstein  – ZAPF DAIGFUSS KS vytváří neprůvzdušnost stěn vnitřní omítka. V prostoru krovu slouží jako parobrzda OSB3 desky 4PD, které jsou lepené + přelepené spoje.

Systém rekuperace a vytápění
V objektu je instalovaná rekuperační jednotka Nilan VP18k. Tato aktivní rekuperace využívá přes tepelné čerpadlo energii odchozího vzduchu. Funkce jednotky: 24 h větrá, ohřívá teplou užitkovou vodu (180 l zásobník), dohřívá příchozí vzduch, částečně chladí  – to vše díky principu tepelného čerpadla.
Obecně platí, že v našich domech se snažíme použít co nejjednodušší technologie s co nejmenšími prostorovými nároky. Jako sekundární dohřev objektu pro zimní období je zde navržené elektrické vytápění v kombinaci elektrického podlahového vytápění hned pod nášlapnou plochou nebo přímotopná/sálavá tělesa.
Autorská zpráva

 
Pasivní dům – Plzeň
Autor: ProjektyDomů.cz – Ing. arch. Lubomír Korčák
Realizace: RealizaceDomů s.r.o.
Zastavěná plocha: 86 m2
Zastavěná plocha garáže: 24,5 m2
Užitná plocha: 142,06 m2 (1. NP 83,3 + 2. NP 58,76 m2)
Měrná potřeba tepla na vytápění dle TNI: 14 kWh/(m2a)
Energetická třída: A
Náklady na stavbu bez garáže: 3 954 000 Kč vč. DPH
Náklady na kompletní provoz domu při prvním roku bydlení činí 18 000 Kč (elektrická energie, žádný jiný vstup není). Je to kompletní cena za: provoz domácnosti, topení, chlazení a ohřev vody. 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*