Ptáme se, jak přizpůsobit sto let starý, málo udržovaný dům současné každodennosti několikačlenné rodiny (malá užitná plocha, technologie a materiály za hranicí své životnosti, chybí hygienické zázemí…) a jak přitom neporušit všechna jemná a těžko zachytitelná přediva a vrstvení vytvářející silný charakter původního (důvěrně známého) domu a místa.
Užitná plocha domu (30 m2 jedno podlaží) neumožňuje doplnit vše potřebné uvnitř. Nechávám tedy dům dispozičně téměř beze změn a vše potřebné doplňuju vně – na místo původního dřevníku na západní straně domu (kuchyň), v místě toalety na jižní fasádě (koupelny) a před vstup na východ (zádveří).
Forma přístaveb je odvozena z proporcí a tvaru stávajícího domu, který je v podstatě skladbou krychlí nad dvěma půdorysnými čtverci (vertikála schodiště a obytná část domu).
Analogicky přidávám pět krychlí – dvě vytváří přidanou horizontálu kuchyně, dvě zaklesnutou vertikálu hygienického zázemí, jedna je novým zádveřím. Přidané je od původního domu jednoznačně odlišitelné. Modřínový povrch nového je hierarchizován barvou olejového nátěru – černá kuchyně / bílá hygiena / syrový vstup.
Líbilo by se mi, kdyby dostavba fungovala jako lišejník. Symbiotická forma houby (pro nás dřevěná konstrukce) a řasy – zajišťující fotosyntézu, tedy životaběh (pro nás funkční náplň přístaveb), je pro nositele dík své samovyživovací schopnosti neškodná. Barevně a strukturálně s ním naopak může vytvářet neočekávaně silné vztahy. Rád bych, aby se nově přidané stalo časem přirozenou součástí vrstevnatého a živého místa.
Autorská zpráva
Stavebně technické řešení
Původní dům je zděný (smíšené zdivo, 1. NP převážně kámen od 2. NP cihly s dutinou), opatřen byl kontaktním zateplovacím systémem (100 mm polystyrenu). Přístavby byly realizovány jako lehké difuzně otevřené dřevěné rámové konstrukce s 22 cm izolace, s vertikálním nebo horizontálním obkladem smrkovými palubkami. Všechny dřevěné povrchy přístaveb jsou ošetřeny venkovním olejem, jeho barva byla zvolena tak, aby se přístavby hierarchizovaly – hnědočerná kuchyň, bílé koupelny, „přirozené zádveří“.
Střecha stávajícího domu je zateplena a rekonstruována ve stávajícím tvaru a vzhledu (mix původních – zachovalých a nových betonových tašek. Nové vikýře na západní a východní straně střechy (původně půda, nyní požadavek na denní osvětlení a oslunění obytného podkroví).
Střecha nad přístavbou kuchyně je pochozí, plochá s dřevěným roštem (tepelně upravená borovice). Střecha nad modulem koupelen je plochá. Krytinou je PVC fólie Evalon. Vnitřní vytápěné střešní vpusti.
Podlahy v přízemí jsou (jak původní dům s betonovým schodištěm, tak přístavby) opatřeny epoxidovým nátěrem s barevným vsypem a lakem (Weber Terranova). Podlahy ve 2. NP a v podkroví jsou původní, renovované – zachovaly se ve výborném stavu pod vrstvou linoleí. Povrchy stěn ve stávajícím domě byly oškrábány a tam, kde to bylo potřeba, opatřeny novým štukem. Stropy byly oškrábány, opatřeny perlinkou a přeštukovány kompletně. Povrch všech omítaných stěn v domě tvoří bílý nátěr. V dřevěných přístavbách je povrchem nátěr na sádrovláknitých deskách nebo keramický obklad (koupelny).
Okna v původním domě jsou dřevěná špaletová. Prošla jen mírnou repasí a kompletní lakýrnickou renovací. Opatřili jsme je novými kličkami (nerezové Holar „Metal Tube“ – pěkné, ale bohužel špatně fungující). Okna v přístavbách jsou dřevěná (truhlářství pana Franceho z Terezína) a fungují výborně. Povrchovou úpravou je venkovní PNZ olej (v barvách shodných s tou kterou přístavbou). Vstupní dveře jsou zateplené dřevěné opláštěné vodorovnými prkny (hlavní vstup), respektive hladké (dveře do zahrady). Nové vnitřní dveře (koupelny) jsou hladké, bílé, bez polodrážky s rámovou zárubní. Dveře do nového otvoru do ložnice ve 2. NP jsou vyrobeny jako replika dveří původních (vše truhlářství France). Všechny původní interiérové dveře byly repasovány a opatřeny nátěrem v odstínu slonová kost, který je blízký původnímu nátěru.
Zpevněné plochy u vstupu a kolem domu jsou z nepravidelné čedičové dlažby (lom Dubičná). Schody z kuchyně do zahrady jsou betonové. Lavice pro posezení vedle schodů bude dřevěná.
Základní údaje
Projekt: 3 + 1 architekti – Pavel Plánička, Bruno Panenka, Matěj Páral
Užitná plocha: původní dům – 105 m2, přístavba – 33 m2
Tepelné ztráty objektu: 8,5 kW
Vytápění: Kondenzační plynový kotel (v 1. NP podlahové vytápění, ve 2. NP a v podkroví standardní radiátory). Chod řízen čidlem na severní fasádě.
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…