Adresa: Bolzanova 512, 506 01 Jičín
Investor: Okresní Nemocnice Jičín
Architekt: HELIKA, a. s. — Vasil Sobota
Vedoucí projektu (HIP): Jiří Voslář
Stavební část: Karel Vácha, Pavel Brambora (lůžková a ambulantní část), Michal Dufek (dvorana, spoj. trakt)
Statika: Petr Grebeň, Miroslav Trnka
Zdravotní technika: Josef Čech
Dodavatel: BAK Trutnov, a. s.
Stavbyvedoucí: Josef Myška, Daniel Slovák
Studie: 07/96
Projekt pro SP: 10/99
Realizace: 11/99—05/2002
Plocha stavebního pozemku: cca 3500 m2
Zastavěná plocha celkem: 1700 m2
Základní obestavěný prostor: 26 663 m3
Pavilón operačních oborů část B
Zastavěná plocha: 1400 m2
Obestavěný prostor: 23 944 m3
Pavilon operačních oborů část C
Zastavěná plocha: 300 m2
Obestavěný prostor: 2271 m3
Pavilon operačních oborů — část D (spojovací most)
Obestavěný prostor: 448 m3
Komunikace a terénní úpravy plocha: 1260 m2
Sadovnické úpravy plocha: 3163 m2 (z toho 104 m2 střechy)
Základní kapacity:
10 ambulantních vyšetřoven 61 lůžek
STAVEBNÍ NÁKLADY
Celkové náklady stavby: 164 mil. Kč
URBANISTICKO ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ
Areál nemocnice v Jičíně vytváří ucelený, velkoryse založený komplex, jehož rozhodující část byla vybudována v meziválečném období (1923-1930). Součástí nové nemocnice se tehdy stal jičínský okresní chorobinec (pozdější gynekologický pavilon), stavba, pocházející z počátku minulého století. V 70. a 80. letech doplnily nemocnici pavilony radiodiagnostický a zubní, následovány rekonstrukcí budovy pro hematologicko-transfúzní oddělení.
Stavba pavilonu G je součástí širšího provozního celku, do kterého patří i pavilony H a CH, a které tvoří pavilon (centrum) operačních oborů. Nová výstavba respektuje dosavadní pravoúhlou urbanistickou osnovu areálu, dotváří klidnou uliční frontu v ulici Čsl. armády a svým celkovým pojetím je blízká blokové městské zástavbě. Provozní propojení pavilonů H, CH a G se uskutečnuje přes dvoupodlažní spojovací trakt, který je spolu se zastřešením akutního příjmu jedním ze stupňů vytvářejících gradaci hmot v nádvoří, kde pavilon G má tři a pavilon H, CH čtyři nadzemní podlaží.
Základním prvkem vnitřní komunikace centra je diagonální komunikační páteř vedená mezi komunikačními vertikálami v pavilonu H, CH a G ve třech úrovních: v suterénu a dvou nadzemních podlažích. Jeden hospodářský vstup je navržen i v úrovni suterénu (v části CH) a slouží spolu se vstupem o podlaží výš pro dopravu stravy z kuchyně, příjem a odvoz prádla, zdravotnického a všeobecného materiálu a odpadků. Pro příjem pacientů přivážených sanitkami je navržen vjezd z ulice Bolzanovy, na který navazuje vstup do chirurgické ambulance a pohotovosti. Pro přímý přístup pacientů a personálu do centrálního parkového prostoru a k dalším pavilonům nemocnice je určen vstup z přízemí spojovacího traktu mezi pavilony H a G. Zde rozšířením komunikačního koridoru vznikla dvorana — společenské centrum, sloužící pro odpočinek pacientů, konverzaci, přijímání návštěv a podobně. Ve dvoraně je prodejna občerstvení, novin, časopisů, hygienických a kosmetických potřeb.
Část B pavilonu G tvoří nový objekt navržený v místě původní budovy gynekologie. Nový objekt je z architektonického hlediska náznakovou rekonstrukcí původního stavu budovy před novodobými nevhodnými přístavbami. Projekt v zásadě respektuje původní obrys, tvarování střech a štítů. Také materiálové řešení vnějších povrchů je tradiční. Část C — spojovací trakt mezi částí B a pavilonem H a CH — je komunikačním a společenským těžištěm. Část Dje spojovací nadzemní chodba do pavilonu RTG. Byla navržena převážně jako lehká prosklená konstrukce.
Architektonické řešení části B včetně fasád vychází z principů, které respektují v rozhodujících parametrech charakter původního objektu z počátku století a podmínky daného prostředí, protože se objekt nalézá blízko městské památkové rezervace. Hmota pavilonu je kompaktní třítraktová do tvaru U, členěna zejména středovými a nárožními rizality se štíty.
Barevné řešení vychází ze záměru optimálního zapojení do dané lokality a vytvoření příznivého výrazu objektů při zachování „přírodního“ charakteru celkového řešení. Vliv má i zachovaná a navrhovaná bohatá zeleň v bezprostřední blízkosti budovy. Proporce a členění oken, architektonické detaily fasád jsme se snažili dát do souladu s charakterem ostatních budov nemocnice. V materiálovém řešení fasády se uplatňují klasické omítky, pískovcové obklady (zejména na sokly) a přírodní dřevo v rámech oken i velkých okenních panelů.
INTERIÉR
Motto řešení interiéru lze postihnout zkratkou „návrat k přírodě“, která znamená používání, pokud je to možné, přírodních materiálů, motivů a barevných odstínů inspirovaných přírodou. Komunikační prostory. Kvůli snadné orientaci mají chodby v lůžkových a řídících úsecích „svou“ barvu, stejně jako prostory ambulance. Na podlaze hal je dlažba v pískovém a modrém odstínu, na chodbách leží marmoleum. Vybavení chodeb dotváří dřevěné nárožníky a madla z přírodního dřeva kombinované s kovovými úchyty v stříbrném komaxitu.
Lůžkové pokoje. Na podlaze pokojů je marmoleum v přírodních barvách.
PROVOZNÍ ŘEŠENÍ
Jedná se o dispoziční trojtrakt do tvaru písmene U. V jeho třetině se nachází výtahová vertikála s dvěma lůžkovými výtahy a schodištěm. Druhé schodiště je pouze požární únikové. V přízemí jsou ambulance: v jižní části chirurgická, urologická, ORL, a v severní části dětská. V 1. patře je chirurgická lůžková jednotka a řídící úsek chirurgického oddělení. V 2. patře se nachází druhá chirurgická lůžková jednotka.
Hlavní důraz je kladen na to, aby jednotlivé funkční celky (lůžková oddělení) nebyly průchozí, dále aby se co nejméně křížily cesty pacientů, čistého a použitého materiálu. Jednotlivé pokoje jsou převážně dvoulůžkové s vlastním hygienickým zázemím. Několik pokojů je jednolůžkových a třílůžkových také se zázemím. Všechna lůžka jsou umístěna kolmo na stěnu tak, aby k pacientovi byl přístup ze tří stran.
Nedílnou součástí každého lůžkového oddělení dále jsou pracoviště sester, vyšetřovna, jídelna s čajovou kuchyní, čistící místnost, lázeň s prostorem na podávání klyzmat. Součást oddělení tvoří i zázemí pro sestry — denní místnost a WC a sklady materiálu pro denní krátkodobou potřebu. Oddělení jsou propojená požárním únikovým schodištěm. Předpokládá se, že v budoucnu se přejde z nynějšího rozvozu termoportů se stravou na tabletový systém, čímž se výrazněji zjednoduší manipulace s jídlem na odděleních.
STAVEBNÍ ŘEŠENÍ
Nová budova má 3 nadzemní, jedno podzemní podlaží a instalační prostor nad základovou deskou. Konstrukčně je řešena jako železobetonový monolitický skelet s podélnými průvlaky a vyzdívanou nosnou obvodovou stěnou. Budova je rozdělena na dva dilatační celky.
S ohledem na hladinu spodní vody a nízkou únosnost základové půdy je budova založena plošně na základovou desku. Obvodové stěny jsou vyzdívané z tepelně-izolačního keramického systému, nosné, s římsami, omítkou a náznakem historizujících štítů. Okna dřevěná z lepeného profilu s dvojsklem, vybraná okna s akustickým dvojsklem a průvětrníky. Zastřešení dřevěným krovem a tvrdou taškovou krytinou. Zastřešení nižších částí pultovou střechou s krytinou typu Lindab se světlíky a zčásti zelenou střechou. Hydroizolace spodní stavby je navržena proti tlakové vodě. Obklad soklu kámen.
Spojovací trakt mezi částí A a B pavilonu operačních oborů. Propojení je řešeno v podzemí, přízemí a 1. patře. Nosná konstrukce je zčásti železobetonová zateplená, zčásti ocelová s proskleným obvodovým pláštěm a nízkým vyzdívaným parapetem. Zastřešení zčásti krytinou LINDAB doplněnou světlíkem, zčásti „zelenou“ střechou.
Spojovací most — objekt propojuje v úrovni 1. patra pavilon operačních oborů s pavilonem RDG. Nosná konstrukce je železobetonová zateplená, sloupy založeny na patkách obvodový plášť prosklený tepelně-izolační, zastřešení krytinou LINDAB.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,