Fotogalerie ke článku (3)
Casablanca: Mešita Hassana II.
Mešita stojí na výběžku do Atlantiku
Mešita je unikátní marockou stavbou
Velká sláva se konala 30. srpna 1993 v největším marockém městě — Casablance. Za účasti prominentních osobností z celého arabského světa a muslimských, židovských a křesťanských hodnostářů v ní marocký král Hasan II. slavnostně otevřel monumentální mešitu, jež nese jeho jméno.
Mešita Hasana II., jedna z největších, nejnákladnějších a nejpřepychovějších muslimských svatyní na světě, stojí na břehu Atlantiku. Byla vybudovaná v tradičním maurském stylu a má nejvyšší minaret na světě. Tyčí se do výšky 200 metrů a vychází z něj laserový paprsek, který má dosah 30 kilometrů a ukazuje na nočním nebi směr k Mekce, nejposvátnějšímu místu islámu. Kolosální mešita, koncipovaná pro 105.000 věřících, je dílem francouzského architekta Michela Pinseaua a stavěla se šest let.
Zdroj: Zpráva ČTK, 29. srpna 2008
Doplněno stavbawebem podle Wikipedie: Michel Pinseau (1924 — 15. září 1999), francouzský architekt, studoval na École National Supérieure des Beaux-Arts v Paříži, kterou ukončil v roce 1956. Poté pracoval na mnoha projektech v Paříži, zejména v okolí Champs Elysée. V sedmdesátých letech se setkal s marockým králem Hassanem II. a začal pracovat na svém nejznámějším projektu mešity v Casablance. Mešita stojí na mysu v Atlantiku. Téměř polovinou své rozlohy stojí mešita nad vodami Atlantiku. To je inspirováno veršem koránu, který říká: “trůn Boha byl postaven na vodě." Část podlahy je skleněná, takže modlící se muslimové klečí přímo nad mořem. Nad nimi v noci svítí z vrcholku minaretu světla směrem k Mecce. Mešita ukazuje silný vliv Maurské architektury (Alhambra, Mezquita). Modlitebna se skleněnou podlahou pojme 25 tisíc věřících. Dalších 80 tisíc muslimů se může shromáždit na nádvoří mešity. Stavba byla zahájena 12. července 1986 a měla být dokončena k 60. narozeninám Hassana II. v roce 1989, protáhla se však až do 30. srpna 1993. Stavbu provedla firma Bouygues. Všechen materiál — žula, štuk, mramor, dřevo a další — pochází z Maroka. Výjimkou jsou pouze sloupy z bílé žuly a skleněné lustry, které byly dovezeny z Itálie. Na mešitě pracovalo šest tisíc marockých umělců, kteří po pět let proměňovali hrubý materiál v obrovské množství mozaik, kamenných a mramorových podlah a sloupů, sochařských štuků, říms a vyřezávaných malovaných stropů. Stavba je navržená tak, aby odolávala zemětřesení. Má vytápěnou podlahu, elektricky řízené dveře a posuvnou střechu. Mešitu mohou navštívit i nevěřící během hodinové prohlídky, která se koná několikrát denně.
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…