(ČTK) – Olympijské muzeum v Lausanne, které bylo slavnostně otevřeno 23. června 1993 za účasti celé řady významných hostů v čele s několika panovníky i olympijskými vítězi, každoročně navštíví okolo čtvrt milionu lidí. Soustřeďuje více než 10.000 exponátů ze všech olympijských her moderní doby a jeho výstavní plocha zaujímá 3400 čtverečních metrů. V roce 1995 mu Asociace evropských muzeí udělila cenu pro nejlepší evropské muzeum roku.
Pětiposchoďové muzeum bylo postaveno na ploše 11.000 metrů čtverečních v parku v obytné čtvrti na terasách nad Ženevským jezerem. Jeho autory jsou mexický architekt Pedro Ramírez Vasquez a jeho švýcarský kolega Jean-Pierre Cahen, kteří zvolili klasický stavební sloh, aby tak zdůraznili původ olympijských her ve starém Řecku. Je obloženo bílým mramorem z Thasosu, darovaným řeckou vládou.
Na podzim by měla být v muzeu odhalena přes dva metry vysoká socha šermíře, kterou si objednala Mezinárodní šermířská federace. Jejím autorem je sochař Václav Česák z Plzeňska.
Olympijské muzeum v Lausanne – oficiální stránky
Ta doživotní záruka, to už je něco! Super! A dům je nádherný!
Bazén, knihovna, kuchyně, ateliéry, venkovní hřiště?
Jediný s inovativní fasádou.
Souhlasím, že vliv Filharmonie na okolí bude menší než vliv okolí na Filharmonii. Ale pokud jde o problém dopravy a…
Tak možná proto, že potřebují změřit, za jak dlouho se napršená voda vsákne na přesně dané ploše? Přece jen jde…