25. února 2013 v 17 hod. v technickém podlaží vily Tugendhat
Další přednáška by se měla konat 25. března 2013 (Petr Pelčák, „Ludwig Mies van der Rohe – cesta k plynoucímu prostoru a estetice vily Tugendhat“).
Vilu Tugendhat přijalo české prostředí převážně chladně, spíše s ignorancí nebo až s vysloveně negativními emocemi. Čelní představitelé české avantgardy, Karel Teige a Jaromír Krejcer, stavbu odsoudili jako modernistický snobismus a procovství milionové bytové kultury a sídlo novodobé finanční šlechty.
Jediná pozitivní kritika vily Tugendhat v domácím periodiku vyšla z pera brněnského německého architekta a kritika Wilhelma Bisoma. Byla otištěna ve společenském časopise Měsíc, který vycházel v Brně (také v německé mutaci – Der Monat) a mj. se výrazně zaměřoval a na architekturu a bytovou kulturu. Jeho vydavatelem byl Bohuslav Kilian, strýc spisovatele Bohumila Hrabala.
Profesor Vladimír Šlapeta, český historik architektury, syn architekta Lubomíra Šlapety. Pracoval jako architekt v Ostravě, byl vedoucím oddělení architektury Národního technického muzea v Praze, děkanem a prorektorem Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze a děkanem Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně. Je autorem řady publikací a výstav o české moderní architektuře. V průběhu obnovy a restaurace vily Tugendhat byl členem Mezinárodního poradního sboru expertů THICOM (Tugendhat House International Committee).
Přednáška se koná v pondělí 25. února 2013 v 17 hod. v technickém podlaží vily Tugendhat (prohlídka vily není součátí přednášky).
V březnu 2013 uplyne rok, kdy byla vila Tugendhat po komplexní obnově a restauraci opět otevřena veřejnosti. Studijní a dokumentační centrum ve vile Tugenhat připravilo cyklus přednášek, který bude v letošním roce tematicky zaměřen především na tuto výjimečnou stavbu. Po úspěšném prologu k pravidelným přednáškám ve vile Tugendhat, který s velkým ohlasem odstartoval v listopadu 2012 americký badatel Christopher Long (viz archiv aktualit), jsou připraveny přednášky především českých badatelů a odborníků.
Významným tématem je výjimečný výstavní projekt – výstava díla sochaře Wilhelma Lehmbrucka v Domě umění, na němž se podílí Muzeum města Brna (září-listopad 2013). Wilhelm Lehmbruck je autorem jediného uměleckého díla ve vile Tugendhat – Ohlížejícího se dívčího torza.
Dále jsou to dvě významná výročí – v letošním roce uplyne 110 let od narození Grety Tugendhatové a 100 let od narození architekta Františka Kalivody, který navázal v šedesátých letech 20. století osobní kontakt s Gretou Tugendhatovou a nastartoval tak dlouhodobý proces obnovy a zpřístupnění vily Tugendhat pro veřejnost.
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…
Zajímavé zjištění, že tohle patří pod Heluz. To by mě nenapadlo.
Taková záruka je úplně jiná liga. 149 let? To už je skoro jako věčnost! 😎
Kdo by nechtěl mít na barák doživotní záruku? A ještě k tomu celou hrubou stavbu, to už je level, co…