Po dlouhé nemoci v sobotu 16. června zemřel známý architekt Jiří Siegel

Praha 16. června (ČTK) – Po dlouhé nemoci dnes ráno zemřel známý architekt Jiří Siegel. ČTK to řekla jeho dcera Isabela Soukupová Siegelová. Siegel navrhl například dům pro Karla Gotta, byt pro Jiřího Šlitra, boudu pro horskou službu v Krkonoších nebo sportovní halu na Folimance v Praze. Věnoval se také psaní knih, hudbě a sportu. Sieglovi bylo 85 let, poslední měsíce podle dcery kvůli špatnému zdravotnímu stavu strávil v léčebně dlouhodobě nemocných.

Siegel se narodil 5. března 1927 v Praze, vystudoval Vysokou školu architektury a pozemního stavitelství. Jeho první realizací byl společenský dům Mars ve Vršovicích. Podle jeho návrhu bylo postaveno 50 řadových domků v Kosmonosech u Mladé Boleslavi.

Dvě desítky let stál v čele jednoho z ateliérů Sportprojektu Praha. Ke stavbám sportovního charakteru ze Siegelovy dílny patří mimo jiné hotel Poustevník v Peci pod Sněžkou, sportovní areál Zadov na Šumavě či sportovní hala ve Znojmě. Ke sportovním stavbám měl vztah také jako bývalý olympionik. V roce 1948 skončil na olympijských hrách v Londýně se svým basketbalovým mužstvem na pátém místě, na akademickém mistrovství světa v Paříži byli dokonce první.

Jako scénograf pracoval se Zdeňkem Vávrou, otcem architekta Davida Vávry, na muzikálu Když je v Římě neděle pro Hudební divadlo Karlín. Se Zdeňkem Borovcem byl spoluautorem muzikálu Otec, matka, Jan a Katka, který byl také uváděn v Karlíně. Pro karlínské divadlo vytvořil i scénu.

Siegel napsal několik humoristických knih či publikace o herci Jiřím Lírovi a mimovi Jaroslavu Čejkovi. Je rovněž autorem knihy Dům a jeho architekt, která pojednává o vztazích mezi zadavatelem stavby, architektem a výsledkem jejich vztahů.

"V mezidobí nemoci ještě stihl napsat další knihu," řekla ČTK Soukupová Siegelová, která prý ale rukopis ještě nestihla přečíst. Předpokládá, že by mohl být posmrtně vydán.

Doplněno Stavbaweb:
Životopis

Ing. arch. Jiří Siegel (*1927) vystudoval Vysokou školu architektury a pozemního stavitelství v Praze. Patří ke generaci, která prožila studentská léta v nelehké době, a tak byla vděčna těm profesorům, kteří studenty neúnavně motivovali a ukazovali světlo na konci tunelu. Díky pedagogům Čermákovi, Otrubovi, Houbovi, Schmidtovi, Krisemu, Štěpánkovi, ale i mnoha dalším, se dokázal orientovat v problematice moderní architektury. První praktické zkušenosti získal u legendárního architekta Josefa Havlíčka a potom v ateliéru Antonína Tenzera. Po určitou dobu se u Jiřího Siegela tloukla architektura se sportem. Byl basketbalovým reprezentantem, členem družstva, které získalo titul akademického mistra světa v Paříži 1947 i členem olympijského týmu v Londýně 1948. Nejspíš i úzká vazba na sport způsobila, že potom stál dvacet let v čele jednoho z ateliérů Sportprojektu Praha. Jiří Siegel je autorem pražské sportovní haly na Folimance, sportovní haly ve Znojmě a dalších více než dvaceti sportovních hal po celé republice. Je také autorem objektu české obchodní legace v indonéské Djakartě nebo bývalé budovy Sportturistu na Národní třídě v Praze. Realizoval celou řadu staveb na českých horách: například Dům Horské služby ve Špindlerově Mlýně, hotelový areál v Peci pod Sněžkou, Českou boudu v Jilemnici, Novomísečnou boudu i Sporthotel na šumavském Zadově. Se svým týmem získal druhou cenu v soutěži na Národní stadion v Praze na Maninách. V Kosmonosech u Mladé Boleslavi bylo podle jeho konceptu realizováno padesát řadových domků. Navrhl také domy pro Karla Gotta a Jiřího Šlitra. Rád se baví svou prací i svými koníčky, takže když nesedí u prkna, většinou sedí u klavíru anebo píše. Z textů Jiřího Siegela můžeme cítit vrozený optimismus i osobitý humor. Architekta stále vidí v poloze profesionála syntézy a neúnavně ve svých úvahách vysvětluje nezastupitelnost architekta při tvorbě architektonického díla. Celoživotní zkušenosti promítl do zatím poslední knihy „Dům a jeho architekt“, kde se srozumitelnou formou dotýká otázek, na které hledá odpověď každý, kdo chce postavit dům.
(zdroj: databazeknih.cz)
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*