Fotogalerie ke článku (8)
Podlaží
Řez
V budově Umělecko-průmyslového muzea v Praze.
Statické zajištění a sanace hlavní budovy — odstranění povodňových škod.
Statika, peníze, řemeslo aneb Po schodech nebo výtahem
MARCELA KOUKOLOVÁ
Statické zajištění a sanace hlavní budovy — odstranění povodňových škod
Místo stavby: Praha 1, ulice 17. listopadu 2
Investor: Umělecko-průmyslové muteum v Praze
Projektant: projektová kancelář Marcela Koukolová
Stavební část: Marcela Koukolová, Jan Novotný
Statická část: Statická kancelář Křístek, Trčka, s. r. o., Anna Dobešová, Karel Zeman
Elektroinstalace: Karel Zamrazil
ZTI: Marie Adámková
Vzduchotechnika: Martin Beneš
PO: Alena Hilšerová
Generální dodavatel: Hobst, a. s.
Subdodavatelé: železobetonové schodiště — DNA CZ, s. r. o., Břetislav Eichler zámečnické práce — OK BE Jiří Návara archivní regály — Zdeněk Bláha
Realizace: 01/2001-04/2004
Náklady: 20 mil. Kč
Fotografie: autoři
Stavba neorenesanční budovy Umělecko-průmyslového muzea v Praze byla započata roku 1896 podle návrhu Josefa Schulze. Dům stojící na velmi úzké parcele mezi Židovským hřbitovem a ulicí 17. listopadu je konstrukčně řešen jako klasický dvoutrakt.
Dům byl stavěn na navážkách a v době jeho budování i při nedávné výstavbě podzemních garáží u Rudolfina se měnila hladina spodní vody. Objekt byl navíc v 70. letech minulého století dodatečně značně zatížen vestavbami depozitářů v horních patrech a skladů knih v západním křídle. Tam byl vybourán strop mezi suterénem a přízemím a do vzniklého monoprostoru byla vložena ocelová konstrukce, která sloužila jako regály pro knihy.
V roce 2000 byly při drobných stavebních úpravách mezaninu objeveny trhliny v klenebních pasech suterénu a přízemí. Následně byly zjištěny i další statické poruchy. Proto bylo provedeno zajištění, jehož první etapa spočívala ve stažení části budovy ocelovými vnějšími pásy v úrovni klenebných pasů. Toto stažení supluje scházející věnec či táhla.
Povodně v roce 2002 způsobily další pohyb konstrukce. Bylo nezbytné urychleně staticky sanovat zbývající část — v tomto případě prostory knihovny v přízemí a suterénu. Namísto dosavadních ocelových konstrukcí byly do prostoru knihovny vloženy nosné a zároveň prostorově ztužující ŽB desky. Zároveň byly sjednoceny výškové úrovně domu — západní křídlo bylo prohloubeno. Konstrukčně nově koncipované patrové dělení depozitáře knih bylo doplněno výtahem a schodištěm.
Výtah a schodiště byly navrženy jako přiznané prostorové vertikální prvky protínající tři prostory nad sebou. Nechávají nedotčeny obvodové zdi.
Dvojice vertikálních prvků dává uživateli jasnou možnost výběru — stabilita a pevnost výtahového tubusu kontrastuje s prostorovou křivkou subtilního schodiště signalizujícího pohyb. Železobeton byl materiálem, od něhož nebylo třeba ustupovat. Umožnil bez velkých záludností vyhovět technicky i funkčně, a přinést přitom sdělení, která — alespoň doufám — čtenář Umělecko-průmyslového muzea hledá.
Řez Section
Mezanin Přízemí Suterén 1 pracoviště knihovnic librarians’ office 2 kanceláře offices 3 sklad knih book storeroom 4 čítárna knihovny library reading room 5 chodba corridor
Pracoviště knihovnic. Mezanin. Jižní část západního křídla
Průhled z čítarny knihovny do nově upraveného pracoviště knihovnic. Mezanin.
Bednění schodiště a výtahové šachty. Suterén, jižní část západního křídla.
Betonové schody jsou bez vřetene, průměr zrcátka je pouze 150 mm, finální povrch
stupňů — cementová stěrka. Železobetonová deska je lemována ocelí.
Výtahová šachta a spirála schodiště. Suterén.
Výtahová šachta a spirála schodiště. Přízemí.
Publikováno ve Stavbě č. 1/2005
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,