Podle památkářů se majitel o dům U Kundraticů na Pohořelci stará

(ČTK) – Majitel historického domu na Pohořelci, který spolu s dalšími obsadili na počátku měsíce squatteři, se o dům podle památkářů stará. "Objekt působí omšelým dojmem, ale je patrné, že zde probíhá základní údržba, byly například obnoveny okapy. Projektant i zástupce investora komunikují s příslušnými úřady," sdělil ČTK ředitel pražského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu Ondřej Šefců.


Dům U Kundraticů tvoří dva renesanční objekty s gotickými sklepy a částmi přízemí, v baroku byl přestavován. Od roku 2005 ho vlastní společnost U svatého Michala, člen skupiny CPI Group. Poslední dva roky připravuje přestavbu domu na luxusními byty, plánuje investovat 300 milionů korun. Příprava podobných projektů je ale v místě s tak vysokým stupněm památkové ochrany vždy dlouhá, řeší se například dopravní obsluha a parkování. Architekti v loni uspořádané soutěži navrhovali třeba využít přístup sousedního hotelu, kde již podzemní garáže jsou.

Bez nájemníků je dům od roku 2009, řekla ČTK mluvčí CPI Group Michaela Winklerová. Podle ní byl už v době koupě dům v horší kondici a nájemníci jej využívali k mnoha různým aktivitám poškozujícím dům, včetně například chovu zemědělských zvířat.

Šefců uvedl, že vlastník již v minulých letech provedl poměrně náročné práce, spočívající v zajištění statiky klenutého podloubí. Podle Winklerové šlo o opravy za osm milionů korun. "V objektu se 28. února 2013 uskutečnilo místní šetření směřující k doplnění průzkumů a podmínek obnovy," uvedl s tím, že z šetření nevyplynula nutnost nařizovat majiteli speciální údržbu budovy.

Přesto NPÚ eviduje dům U Kundraticů mezi 54 památkami, které v Praze považuje za nejohroženější. Jeho databáze uvádí, že dlouhodobé zanedbání běžné údržby domu zapříčinilo havárii pavlačí či špatný stav fasády. Zápis aktualizovaný naposledy v prosinci 2012 také dokládá částečné opravy domu od roku 2010 i to, že na zimu 2011/2012 byl zabezpečen.

"K objektu byl letos zpracován podrobný stavebně historický průzkum a na základě opakovaných konzultací s naším pracovištěm i odborem památkové péče magistrátu byla rozpracována studie využití pro bytové účely," dodává Šefců. Investor zatím studii nepředložil k projednání, projektant ji ještě upravuje.

Podle Šefců byla studie rozpracována poměrně citlivě k architektonické a historické hodnotě objektu a pokud bude podána, "je z hlediska památkové péče projednatelná". CPI původně plánovala dům přestavět pro komerční účely a přesunout do něj své sídlo, proto má podle mluvčí na Pohořelci adresu několik jejích dceřiných firem. Praha 1 ale chce zachovat tuto zónu jako rezidenční a změnu na kancelářské využití nepovolila.

Na seznamu nejohroženějších památek, kterých NPÚ v celé ČR uvádí přes 800, jsou vedle domů v soukromém vlastnictví také objekty patřící státu či městům. Web Prahy 1 uvádí 30 ohrožených objektů ve své lokalitě, z toho jsou tři domy ve vlastnictví Prahy, jeden státní, jeden pak vlastní ČSSD; dům na Pohořelci městská část jako ohrožený neeviduje.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    V tom dome jsem bydlela temer do konce a prozila v nem polovinu sveho zivota. Nikdo v nem hospodarska zvirata nechoval, najemnici se o sve byty starali. Nez doslo k restituci, obcas neco udelalo i tehdejsi OPBH, i kdyz to bylo spise vyjimecne. Jiz pred restituci byl dum ve spatnem stavu, zasadne vsak nesouhlasim s tim, ze by to byla chyba najemniku. Vetsina najemniku byli starousedlici, kteri prezili valku a nikdy by takove veci nedovolili. Na dvore se starali o travu i napr. ker cerneho rybizu, na zadni zahrade byly zahonky nejen s jahodama. Po restituci se majitel snazil za kazdou cenu najemniky z domu vystrnadit. Soudnich sporu vedl nepocitane, o trestnich oznamenich se nebudu zminovat. V polovine domu vypnuta voda, v dalsich castech najemne |srouboval| do zavratnych vysin. Kdo se branil, byl po zasluze |potrestan|. Kdo vydrzel, spory vyhral a po prodeji domu zminene akciove spolecnosti, v tichosti odstehovan. Od zacatku bylo zrejme, ze dum nema byt vyuzit jako bytovy, vedel to kazdy, kdo v tom dome bydlel. Mel z nej byt dalsi hotel, i kdyz pri koupi toto zmineno nebylo. Ale co zmuze najemnik proti developerum? Takze toto |tiche tajemstvi| zustalo radoby zapomenuto a zacina se o tom mluvit az po nejake uplynule dobe. Lidska pamet je kratka. Mimochodem, zeptal se nekdo udajnych opravaru, proc jsou temer vsude vytrhane podlahy? Podlahy byly vsude, vetsinou drevene nebo parkety… Minimalne jeden z bytu byl po rekonstrukci a podlaha tam nebyla starsi deseti let…. Mohla bych psat vic, ale nebudu. Stejne to nikdo necte… A kdyz nahodou ano, nic se nestane. Zapomene se… A zboura…

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*