Bytový dům Vila Augustus se nachází ve vilové čtvrti v Praze-Strašnicích. Okolní zástavbu tvoří rodinné domy a dvojdomy vilového charakteru. Stavba vznikla na pozemku po demolici nevyhovujícího rodinného domu, který byl zvětšen o přikoupenou sousední zahradu. Bytový dům má 4 nadzemní a 1 podzemní podlaží, obsahuje 9 bytových jednotek a 17 parkovacích stání v podzemní garáži.
Místo: Praha 10-Strašnice
Developer: JRD s. r. o.
Architekt: Podlipný Sladký architekti s. r. o.
Realizace: Konsit, a. s
Foto: Ester Havlová
Stavba získala ocenění:
Fasáda roku 2014 – vítěz kategorie Bytový dům – novostavba
Porota udělila této stavbě nejvyšší ocenění za návrh celkového hmotového řešení, které respektuje okolní zástavbu. Úspěšné a přesvědčivé je řešení fasád, kombinující plné plochy zateplovacího systému Baumit, provětrávaného
obkladu a velkoplošného zasklení. Celkový velmi dobrý dojem umocňuje nápadité umístění okenních otvorů včetně stínicích prvků, kontrastujících s bílou plochou. Kvalitní tepelně izolační systém Baumit spolu
s větráním využívajícím rekuperace tepla povyšuje kvalitu tohoto domu do nízkoenergetické kategorie.
Building Efficiency Awards 2012
2. místo Best of Realty 2013
Jižní část pozemku je rozdělena na 3 pobytové zahrady přináležející k přízemním bytům. Zahrady jednotlivých bytů jsou upraveny stupňovitě a reagují tak na svažitost pozemku a stávající vzrostlé stromy.
Dům je navržen a realizován jako nízkoenergetický, tj roční spotřeba tepla na vytápění nepřesahuje 50kWh/m2. Vytápění bytů je navrženo jako teplovzdušné pomocí větracích jednotek s rekuperací, umístěných v každém bytě. Zdrojem tepla pro vytápění a ohřev TUV je tepelné čerpadlo se 4 zemními vrty. Větrací jednotky v bytech umožňují také pasivní chlazení v letním období a využívají rovněž energii ze zemních vrtů.
Objekt je rozdělen do dvou třípodlažních hmot s vloženou zapuštěnou hmotou komunikačního jádra (schodiště s výtahem), která přechází do 4. ustupujícího podlaží. Hlavní hmoty domu a vložené komunikační jádro spolu barevně a materiálově kontrastují (světlá omítka, tmavý obklad).
Severní fasáda do ulice Na výsluní je více uzavřená, dominují zde omítané plochy fasády s kompozicí francouzských oken a meziokenních panelů. Výrazné prosklení schodišťového prostoru do ulice zesiluje vnímání objektu jako rozděleného do dvou hmot.
Jižní fasáda se do zahrady otevírá velkými prosklenými plochami, které jsou orámovány bílými rámy z hladké omítky. Z fasády vystupují konzoly balkónů. Ustupující patro je ukončeno tenkou a výrazně vystupující římsou, která navozuje pocit lehkosti posledního podlaží.
Hlavní hmoty domu jsou omítané hladkou omítkou ve světlém odstínu. Zahradní fasáda komunikačního jádra, ustupující podlaží a východní dvoupodlažní část domu jsou obloženy tmavým velkoplošným obkladem z dýhovaných desek Parklex. Okna jsou navržena jako dřevěná z EUROprofilů s trojskly v tmavém odstínu. Okna jsou doplněna předokenními horizontálními žaluziemi, které chrání obytné místnosti před přehříváním v letním období. Zábradlí balkónů a teras jsou celoskleněná, s vloženou polotransparentní fólií.
Podlipný Sladký architekti s. r. o.
Vyšlo v: Stavba č. 2 XXI (2014), s. 48
Stavba č. 2/ 2014
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,