Stavební a developerská společnost DBEST dokončila výstavbu polyfunkčního domu FELICIDAD. Do osmipodlažního nízkoenergetického domu s kancelářskými prostory i bytovými jednotkami se tak brzy budou stěhovat první nájemníci. Budova s moderní architekturou v atraktivní lokalitě v centru Brna nabídne také prostory pro obchodníky. Autorem návrhu budovy jsou architekti Ludvík Křenek a Martina Volejníková z ateliéru Albatros. Generálním dodavatelem stavby byla přímo společnost DBEST.
Polyfunkční dům FELICIDAD byl postaven v Křenové ulici nedaleko od Hlavního nádraží, v blízkosti historického centra moravské metropole. „Abychom co nejvíce využili možnosti této lokality i budovy samotné, rozhodli jsme se dům koncipovat jako kombinovaný prostor pro podnikání i bydlení,“ říká majitel společnosti DBEST Miroslav Padyšák. Budova byla stavěna s maximálním ohledem na životní prostředí a na úsporný provoz. Proto byl při její stavbě kladen důraz na využití moderních technologických řešení, která výrazně snižují provozní náklady. Jedním z efektivních úsporných prvků je aplikace technologií LED pro osvětlení budovy. Z pohledu barevnosti bylo zvoleno teplejší bílé světlo s možností stmívání. Tato světla jsou instalována ve společných prostorách domu, kancelářích i v bytech. Počítá se s napojením všech systémů na inteligentní řízení celé budovy. Výrazné snížení režijních nákladů se projeví také použitím hliníkových oken s trojskly s vynikajícími izolačními vlastnostmi.
Kancelář a byt v jednom
Celkem dům nabídne 20 bytů v dispozicích 1+kk až 3+kk. Ke všem bytům patří sklepní kóje a terasa nebo balkon poskytující dostatek soukromí. Terasy v čelní části domu jsou řešeny jako zimní zahrady a jídelny. Majitelé bytů ve vyšších patrech se mohou kochat nádherným výhledem na hrad Špilberk a katedrálu sv. Petra a Pavla. Šestnáct kancelářských jednotek v domě zaujímá celkem 905 m2. V prvním podlaží jsou připravena místa pro obchody o celkové výměře 138 m2 a část parkovacích stání. Budova nabízí dostatek parkovacích míst pro všechny nájemce i obyvatele bytů. Veškeré prostory, a to nejen společné, kombinují pohledový beton se sádrovými omítkami a cementovými deskami.
Nízkoenergetická budova oblých tvarů
Exteriér domu dostal nadčasový charakter s přihlédnutím na okolní zástavbu, do které budova nyní pevně zapadá. „Stavbu do okolí začleňují oblé tvary i opláštění vlnitým a hladkým hliníkovým plechem, které navazuje na industriální pozadí. Dvojitá fasáda na jižní straně vytváří teplovzdušný kolektor s biologickým zastíněním založeným na principu „vertical gardening“ a slouží nejen jako tepelný izolant, ale chrání také proti hluku z ulice,“ uvádí architekt Ludvík Křenek. „V noci bude stěna se zelení osvětlená a nasvícené rostliny budou spoluvytvářet příjemné prostředí uvnitř budovy. A kromě toho jistě přitáhnou i pozornost kolemjdoucích,“ dodává. Projekt je koncipován jako nízkoenergetický, díky použitým materiálům a technologiím. Zdrojem tepla jsou tepelná čerpadla, v celé budově se nachází podlahové vytápění, jižní fasáda stavby je klimatizována. Na užitkovou vodu se budou využívat retenční nádrže. Budova je pro bezpečnost připravena k připojení na pult centrální ochrany s denní recepcí, dominantní LED osvětlení je napojeno na inteligentní řízení celé budovy.
tisková zpráva, Stavbaweb
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…