(ČTK) – Praha si nechá vypracovat mapu, která městu řekne, kde jsou,
nebo naopak chybí například školy, ordinace lékařů a obchody. Měla by
sloužit při plánování rozvoje města. Vyplývá to z materiálu, který mají v
úterý projednat pražští radní. Mapu dostane za úkol vypracovat Institut
plánování a rozvoje (IPR), který se o ni bude následně starat. Hotova
by měla být do konce srpna 2018.
Takzvaná mapa infrastrukturálních deficitů má v předstihu
poukázat na možné chyby při rozhodování o rozvoji města. Využívána má
být při přípravě a aktualizaci územně plánovacích dokumentací, územně
analytických podkladů nebo územních studií. Zaměří se primárně na
„základní lokální infrastrukturu a občanskou vybavenost.“ To znamená
nejen na její rozsah, ale například i na vzdálenost od bydlišť, kapacitu
a podobně. Dokument bude obsahovat mapovou i tabulkovou část.
Mapa bude sledovat několik oblastí. První je občanská vybavenost a
služby, která zahrnuje školství. Tedy kde je kolik škol či školek a kde
naopak chybí. Do této skupiny patří rovněž zdravotnictví a sociální
služby, kde v ní bude zaneseno, kde a jaké služby fungují, a to včetně
praktických lékařů nebo domovů pro seniory. Další podskupinou je
kultura, kdy bude zhodnoceno a zaznamenáno, kde se nachází jaké kulturní
objekty či knihovny.
Druhou skupinou bude volnočasová infrastruktura zahrnující jak
parky, tak hřiště a sportoviště. Poslední, třetí skupinou, jsou komerční
služby, kdy se bude mapa zabývat rozmístěním obchodů.
Primárně bude IPR v dokumentu řešit území Prahy, ale bude brát v
potaz i její bezprostřední okolí a jeho rozvoj. „V některých okrajových
částech Prahy může docházet k vzájemnému využívání infrastruktury mezi
Prahou a blízkými středočeskými obcemi,“ píše se v dokumentu, který
projednají radní.
IPR bude mapu tvořit ve dvou etapách. Nejdříve zajistí všechna
nutná data včetně věkové struktury obyvatelstva v té které části.
Následně vytvoří webovou aplikaci a základní uživatelské rozhraní a poté
doplní další nutné údaje, třeba od městských částí.
V budoucnu má být dokument, který bude jak v elektronické, tak
tištěné podobě, revidován a aktualizován. Využívat jej bude nejen město a
jeho úředníci, ale rovněž městské části. Správcem bude IPR.
Související články:
Praha si nechá vypracovat mapu infrastrukturálních deficitů 15.2.2017
OK.
5. prosince (ČTK) – Praha si nechá vypracovat mapu infrastrukturních potřeb. Dokument má městu ukázat, kde chybí například školy, ordinace lékařů nebo obchody. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Mapa má sloužit při plánování rozvoje města a výstavbě. Vypracuje ji Institut plánování a rozvoje (IPR), který se o ni bude starat. Záměr vytvořit mapu radní projednávali několikrát, schválili jej až dnes.
|Chceme vytvořit komplexní mapu chybějící vybavenosti, která nám v předstihu pomůže zjistit potenciální problémy, s nimiž by se pak občané museli každodenně potýkat. Zároveň to bude nástroj pro místní samosprávy, díky kterému budou moci lépe definovat potřebnou infrastrukturu,| uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).
Mapa má být využívána při přípravě a aktualizaci územně plánovacích dokumentací, územně analytických podkladů nebo územních studií. Zaměří se na základní lokální infrastrukturu a občanskou vybavenost. Tedy nejen na množství škol, obchodů či úřadů, ale například i na vzdálenost od bydlišť, kapacitu a podobně. Mapa bude obsahovat i tabulkovou část.
Mapa bude sledovat několik oblastí. První je občanská vybavenost a služby a kultura. Druhou skupinou bude volnočasová infrastruktura, což zahrnuje například parky, hřiště a sportoviště. Poslední skupinou jsou komerční služby, kdy se bude mapa zabývat rozmístěním obchodů.
V budoucnu má být dokument, který bude v elektronické i tištěné podobě, revidován a aktualizován. Využívat jej bude nejen město a jeho úředníci, ale i městské části. Primárně bude dokument řešit území Prahy, ale rovněž bude brát v potaz i její bezprostřední okolí a jeho rozvoj.
Poté, co záměr schválí radní, IPR bude mapu tvořit ve dvou etapách, kdy nejdříve zajistí všechna nutná data včetně věkové struktury obyvatelstva v té které části, vytvoří webovou aplikaci a základní uživatelské rozhraní.
Radní opět neschválili mapu infrastrukturních deficitů v Praze
21.11.2017 11:27
(ČTK) – Pražští radní dnes ani napotřetí neschválili záměr vytvořit mapu infrastrukturních deficitů. Důvodem bylo to, že radní nebyli včas seznámeni s připomínkami k materiálu. Novinářům to řekla primátorčina náměstkyně Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Mapa má v budoucnu městu sdělit, kde chybí třeba školy, ordinace lékařů nebo obchody. Měla by sloužit při plánování rozvoje města a výstavbě. Mapu vypracuje Institut plánování a rozvoje (IPR), který se o ni bude starat.
|Mapa infrastrukturních deficitů byla ještě jednou odložena, neb připomínky, které jsme do materiálu zapracovali, byly rozeslány teprve včera (v pondělí). Tak mě ještě koaliční partneři (ANO a ČSSD) požádali o přerušení. Pevně věřím, že za týden už se tu sejdeme nad schváleným materiálem,| řekla Kolínská.
Takzvaná mapa infrastrukturních deficitů má v předstihu poukázat na možné chyby při rozhodování o rozvoji města. Má být využívána při přípravě a aktualizaci územně plánovacích dokumentací, územně analytických podkladů nebo územních studií. Mapa se zaměří primárně na základní lokální infrastrukturu a občanskou vybavenost. To znamená nejen na jejich množství, ale například i na vzdálenost od bydlišť, kapacitu a podobně. Mapa bude obsahovat i tabulkovou část.
Mapa bude sledovat několik oblastí. První je občanská vybavenost a služby a kultura. Druhou skupinou bude volnočasová infrastruktura, což zahrnuje jak parky, tak hřiště a sportoviště. Poslední skupinou jsou komerční služby, kdy se bude mapa zabývat rozmístěním obchodů.
V budoucnu má být dokument, který bude jak v elektronické, tak tištěné podobě, revidován a aktualizován. Využívat jej bude nejen město a jeho úředníci, ale i městské části. Správcem mapy bude IPR.
Primárně bude dokument řešit území Prahy, ale rovněž bude brát v potaz i její bezprostřední okolí a jeho rozvoj.
Poté, co záměr schválí radní, IPR bude mapu tvořit ve dvou etapách, kdy nejdříve zajistí všechna nutná data včetně věkové struktury obyvatelstva v té které části, vytvoří webovou aplikaci a základní uživatelské rozhraní.