Praha zažádá o prohlášení Kotvy památkou v prvním čtvrtletí 2016

(ČTK) – Vedení Prahy chce v prvním čtvrtletí příštího roku odeslat ministerstvu kultury žádost o zapsání obchodního domu Kotva jako kulturní památky. Nyní město řeší, zda bude požadovat ochranu pro celou budovu, nebo pouze pro její části. ČTK to řekl radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Kotva byla postavena v 70. letech podle návrhu architektů Věry a Vladimíra Machoninových. První pokus o zapsání mezi památky se uskutečnil v roce 2007.

„Je zřejmé, že celkový architektonický koncept Kotvy, její originální plástvový tvar a zejména fasáda jsou považovány za velmi cenné,“ řekl Wolf. Záměr chránit Kotvu jako památku oznámil radní letos v září.

Magistrát má nyní k dispozici studii možností, jak obchodní dům památkově chránit. „Objevuje se silný názor, že památkovou ochranu si zasluhují i interiérová řešení. Nyní probíhá diskuse o rozsahu ochrany,“ řekl Wolf. Jasno by chtěl mít na začátku nového roku. „V prvním čtvrtletí 2016 budou odeslány podklady se žádostí na ministerstvo kultury o zapsání některých částí Kotvy, ideálně celé, za národní památku,“ dodal.

V minulosti se objevil už jeden pokus nechat Kotvu zapsat na seznam památek. Navrhoval to historik architektury Rostislav Švácha, ale neúspěšně.

Kotva byla postavena v letech 1970 až 1975. Budova má pět nadzemních podlaží a její půdorys tvoří několik do sebe zaklesnutých šestihranů. Na místě obchodního domu předtím stával kostel a několik domů, které byly všechny zbourány.

Doplněno Stavbaweb:
Historik architektury Rostislav Švácha v roce 2007 navrhl ministerstvu kultury prohlásit stavbu za kulturní památku, protože reprezentuje na vysoké úrovni českou architekturu první poloviny sedmdesátých let a její výtvarné i konstrukční pojetí se svébytně vyrovnává s podněty několika směrů v poválečné světové architektuře. Obdobný architektonický ráz začal používat před druhou světovou válkou Frank Lloyd Wright.

Obchodní dům Kotva
Náměstí Republiky 656/8
Vladimír Machonin, Věra Machoninová:  1966-75
technologická moderna
Volná proluka na okraji Starého Města byla vyplněna stavbou nepravidelně působícího půdorysu, který je založen na skladbě konstrukčně racionálních šestiúhelníků. ty dovolily maximálně a dostatečně flexibilně vyplnit mezeru v zástavbě. Zároveň také dokázaly, že stavba velikého objemu a jasně dobově příslušného výrazu je dostatečně rozčleněná, a díky tomu se dobře včleňuje do svého rozmanitého okolí. V jejím hlavním průčelí do náměstí jsou půdorysné šestiúhelníky rozehrány nad zasunutým přízemím ve výrazně plastické skladbě, hlavní vstup je v hloubce myšleného nádvoří. Části průčelí mají rozdílné výšky, aby byl dodržen charakter nejednoobjemového domu.
Obvodový plášť má do náměstí velké prosklené plochy na výšku celého podlaží, ve stranách je plný, z profilovaného řízeně korodovaného plechu. Interiér byl původně volný halový, v 90. letech byl bez celkového koncepčního projektu změněn metodou „obchody v obchodě“, díky tomu prostor značně utrpěl, jeho původní velkorysost však zůstala čitelná. Architektonická hodnota stavby je velmi vysoká a neměla by být snížena jakoukoli změnou.. Literatura: J. E. Svoboda, J. Noll: Praha 1945 – 2003, Libri, Praha 2006 
Zdroj: IPR / Architektonicky významné stavby kategorie A

OD Kotva

Související články:

Praha chce prohlásit obchodní dům Kotva kulturní památkou 30.9.2015
40 let obchodního domu Kotva 11.2.2015
Restaurace, terasa a fitness v Kotvě 19.10.2015
Projekt rekonstrukce restaurace a terasy OD Kotva v Praze (autor DAVID KRAUS) byl publikován v časopise Stavba 3/2015, str. 44-47
Střešní kanceláře OD Kotva, Praha 1 23.5.2012
Markland dokončil další část rekonstrukce OD Kotva 16.9.2015
Rekonstrukce obchodního domu Kotva bude dokončena v roce 2011 5.6.2009




Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    |Interiér byl původně volný halový, v 90. letech byl bez celkového koncepčního projektu změněn metodou „obchody v obchodě“, díky tomu prostor značně utrpěl, jeho původní velkorysost však zůstala čitelná.|
    Původní velkorysost byla možná za existence jednoho prodejce. V dnešní době by bez vymezení prostoru pro jednotlivé prodejce byl prostor nepronajímatelný. Dnes je čitelná díky omezené výšce dělících stěn – maximální výška těchto stěn by mohla být součástí ochrany interiéru.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*