Jeden z nejvýznamnějších příkladů českého modernismu, prvorepubliková funkcionalistická vilová kolonie Baba, byla vystavěna na přelomu 20. a 30. minulého století jako český ekvivalent zahraničních experimentálních výstav moderního bydlení. Z funkcionalistických osad patří Baba k těm nejzachovalejším, jelikož obdobné vídeňské a německé kolonie byly poškozeny za 2. světové války. Lokalita je od roku 1993 městskou památkovou zónou a v roce 2020 získala společně s dalšími funkcionalistickými koloniemi Werkbundu značku Evropské dědictví (European Heritage Label).
I když je dnešní sídliště Baba z hlediska urbanismu i veřejných prostranství stabilizovaným územím, trápí jej špatný stav a umístění podzemních sítí, jako je kanalizace či vodovod. Chystají se také další dílčí opravy, které nebyly dosud systematicky koordinovány. Praha proto zadala vytvoření koncepční studie revitalizace sídliště Baba, kterou nyní schválila Rada hl. m. Prahy.
„Ačkoliv je Baba významným a památkově chráněným prostorem a architektura je zde velmi dobře zachována, veřejná prostranství uplynulými desetiletími přišla o své původní kouzlo, poměrně zašla a chystá se jejich celková obnova. Koncepční studie byla zpracována především z důvodu koordinace veškerých zájmů v území tedy památkového, architektonicky-urbanistického a zájmu místních obyvatel. Nyní můžeme kombinovat a koordinovat veškeré probíhající paralelní projekty, zvýší se také efektivita vynaložených prostředků,“ říká 1. náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček.
Koncepční studie, která byla zpracována multioborovým týmem vedeným studiem ARCHUM architekti s.r.o., předpokládá komplexní rekonstrukci centrálního území zahrnujícího městskou památkovou zónu Baba a dílčí zásahy v blízkém okolí. Kromě zachování a rozvoje historické hodnoty území a zkvalitnění obytného prostředí pro místní obyvatele, je zde naplánovaná rekonstrukce sítí technické infrastruktury v souladu se soudobými trendy jako je třeba hospodaření s dešťovou vodou. Osadu dále čeká obnova povrchů a dalších částí ulic a náměstí, a to takovým způsobem, aby došlo k posílení charakteru místa, zvýšení bezpečnosti a bezbariérových cest pro chodce a zkvalitnění propojení pro chodce se sousedními částmi města.
Studie také doporučuje vytvořit informační centrum spolu s naučným okruhem, který bude sloužit turistům, a to včetně navigačního systému a označení vil. Cílem je vytvořit takové zázemí pro návštěvníky sídliště, aby byli co nejméně rušeni místní obyvatelé.
Od počátku procesu byli do studie zapojeni i místní obyvatelé. Participace veřejnosti probíhala po celou dobu přípravy Koncepční studie od března 2021 do ledna 2022.
„Celý proces začal analýzou oblasti, terénními průzkumy a rozsáhlým dotazníkovým šetřením, a to jak z řad odborníků, tak především mezi místními obyvateli. Podněty a připomínky veřejnosti byly také sebrány na komentovaných vycházkách a při kulatých stolech s místními aktéry. Výsledky byly zapracovány do konceptu studie, který byl opět projednáván s širokou veřejností,“ komentuje zapojení veřejnosti Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.
Tisková zpráva
Mohu jenom doporučit! My jsme stavěli loni a všechno šlo hezky od ruky 😎🔝
Kdysi to nebylo a když si teď předstvím jak ještě moji rodiče opravovali a rekonstruovali dům po jejích rodičích -…
Z magistrátu Ostravy by vám měla přijít pozvánka a můžete na vernisáž v 18h dorazit. Poděkování patří do MAPPA
Nad takovým řešením už nějakou dobu přemýšlím.
Budeš spokojený. Já jsem využil stavební systém od Heluzu a taky okna s těmito skly. Luxusní bydlení.