Pražští radní odvolali ředitele IPR Petra Hlaváčka

(ČTK) – Pražští radní dne 20. září 2016 odvolali ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka. Dočasným vedením IPR pověřili jeho zástupce Ondřeje Boháče. Důvodem odvolání bylo podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice) zpoždění přípravy Metropolitního plánu. Výběrové řízení na nového ředitele má být vypsáno do konce října. Hlaváček byl ředitelem IPR od února 2015. IPR je příspěvkovou organizací hlavního města, která má na starosti mimo jiné územní plánování. Opoziční TOP 09 označila krok za šikanózní a destruktivní. Hlaváček považuje zdůvodnění svého odvolání za zarážející.Jmenování a odvolání ředitele je plně v gesci rady. Nerozumím ovšem důvodům. Údajně jsou za tím problémy s přípravou Metropolitního plánu. Takové zdůvodnění je zarážející, nezávislá expertní skupina, kterou si samo město objednalo, přišla se závěrem, že plán je v souladu se zákonem a že by Praha měla pokračovat v jeho pořizování, řekl ČTK Hlaváček.

Náměstkyně primátorky Kolínská řekla, že důvodem pro odchod bylo také odmítnutí odvolat architekta Romana Kouckého, šéfa skupiny připravující Metropolitní plán.

Podle Hlaváčka ale nebyl k odvolání důvod. „První den nástupu do funkce jsem od Matěje Stropnického (tehdy náměstek primátorky) dostal pokyn vyhodit Romana Kouckého. Vyhodnotil jsem, že důvodem požadavku nejsou pochybení při přípravě plánu, ale odlišnost Kouckého politických názorů od názorů Stropnického. Když stejný požadavek vznesla paní Kolínská, vyhodnotil jsem, že odvolání by rychlejšímu dokončení plánu rozhodně nepomohlo,“ uvedl Hlaváček. Jeho názor prý podpořily výsledky šetření magistrátní komise.

O možnosti Hlaváčkova odvolání se mluvilo již několik měsíců. Nespokojenost s fungováním institutu vyjádřila například primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Na Hlaváčkovu stranu se postavila většina zaměstnanců IPR a vznikla petice proti odvolání. Podporu mu vyjádřil také Akademický senát Fakulty architektury ČVUT. Nesouhlas s odvoláním včera vyjádřil  architekt a předseda Gremiální rady IPR Martin Rajniš. „Považuji tento krok na velmi nešťastný. Petr Hlaváček byl zárukou transparentnosti, profesionality a poctivé snahy o dialog. Nerozumím, proč se Praha zbavuje kompetentních a důvěryhodných odborníků a ohrožuje fungování progresivní instituce jako IPR Praha. Pro rozvoj Prahy to vnímám jako velmi špatný signál,“ uvedl.

Také podle vedoucího ústavu urbanismu Fakulta architektury ČVUT Jana Jehlíka je odvolání nepochopitelný a neprozíravý krok
. „Vůbec tomu kroku nerozumím. Rád bych upozornil, že práce IPR za poslední roky byla kvalitativním skokem ve srovnání s předchozími přístupy města ke svému rozvoji,“ uvedl.

Další osobností, která Hlaváčka podpořila, je architekt Jakub Cigler. „Profesionálně a nestranně pracoval pro to, aby stavební rozvoj v Praze získal jasná a srozumitelná pravidla. Tato srozumitelná pravidla v našem městě životně potřebujeme. Problémy nelze již dále odkládat rozbíjením institucí ani odvoláváním ředitelů. Je pro mne velkou otázkou, co za cíl má odvolání Petra Hlaváčka vyřešit,“ dodal Cigler.

Krok rady kritizovala opoziční TOP 09.Je to vyvrcholení toho, že vedení města sabotuje jakékoliv plánování a rozvoj Prahy. Je to záležitost šikanózní. IPR byl prověřován s cílem cokoliv najít a zpochybnit, a ačkoliv nic nenašli, Petra Hlaváčka odvolali,“ řekl ČTK předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

IPR vznikl z Útvaru rozvoje města za primátora Tomáše Hudečka (nestr., tehdy TOP 09). Institut má za úkol mimo jiné připravit nový územní plán a plánovat rozvoj města. Jeho roční rozpočet je asi 300 milionů korun.


Doplněno Stavbaweb:
• Dopis Petra Hlaváčka uveřejněný na jeho profilu na Facebooku dne 20. 9. 2016

Přátelé. Můj dopis kolegům z Ipru, který má dle mého soudu obecnější platnost.
Vážení kolegové a přátelé,
patrně již všichni víte, že jsem byl dnes odvolán z pozice ředitele IPR Praha. Rád bych se s Vámi několika slovy rozloučil.
Jmenování a odvolání je plně v kompetenci Rady hl. m. Prahy. Důvodům, proč by k mému odvolání měla Rada přistoupit právě nyní, ovšem nerozumím.
Příčinou mého odvolání jsou údajně problémy s přípravou Metropolitního plánu. Takové zdůvodnění je zarážející, protože k tomuto kroku dochází záhy poté, co nezávislá expertní skupina, kterou si samo město objednalo, přišla se závěrem, že plán je v souladu se zákonem a že by Praha měla pokračovat v jeho pořizování. Lidsky mě pak mrzí, že po velmi korektním vztahu s náměstkyní Kolínskou a upřímné snaze hledat konsenzus jsem se o svém odvolání nedozvěděl osobně přímo od ní.
V posledních měsících jsme se museli potýkat s mnoha tlaky z různých stran. Územní plán – a územní rozvoj obecně – je předmětem mnoha a mnoha protichůdných zájmů, stejně jako nejrůznějších odborných názorů, ale i vyhrocených emocí. Komplikovaná je i dnešní společenská situace, která přeje spíše polarizaci, konfliktu a vyhroceným názorům. Pro mnoho z nás tak byly poslední měsíce ve znamení náročného úsilí o vedení věcné debaty, o udržení nadhledu, dobré vůle a ochoty vymýšlet tvůrčí řešení nejrůznějších problémů. Za toto úsilí – troufám si říci, že obdivuhodné – vám všem patří můj velký dík.
Věřím, že se IPR Praha za tuto dobu stal ceněným poradním orgánem a důvěryhodným partnerem nejen politickému vedení, ale i soukromému a neziskovému sektoru a v neposlední řadě všem obyvatelům hlavního města.
Chtěl bych vám proto všem poděkovat za podporu, kterou jste mi v posledních měsících opakovaně vyjadřovali. Přeji vám pevné nervy!
Děkuji
Petr Hlaváček

• Facebook/ Pavel Hnilička (uveřejněno 21. 9. 2016)
Odvolání Petra Hlaváčka z pozice ředitele IPR je velkou chybou. Na tomto základě podalo výpověď zhruba 15 lidí z kanceláře Metropolitního plánu. Jestliže se vytýkalo zpoždění při zpracování plánu, měl se tým posílit a ne takto hrubě rozstřílet. To nepřinese nic dobrého. Přes léto jsem byl členem recenzní skupiny, která od rady dostala úkol prověřit stav příprav. Zjistili jsme, že přípravou nebyl porušen žádný zákon, jak mnozí tvrdili. Napsali jsme, že plán je zpracován na vysoké odborné úrovni. Jako komise jsme doporučili některá zlepšení, které bylo možné dopracovat a následně pustit plán do veřejného projednání. Petr Hlaváček je slušný a čestný člověk, což dnes není bohužel samozřejmostí. Je schopný vyjednavač a umí hledat kompromisy, které jsou v plánování nevyhnutelné. Na odborné úrovni se těší důvěře, jak se nedávno ukázalo peticí na jeho podporu. O tyto skvělé vlastnosti nyní Praha přichází. Veřejná služba je řehole za malý plat a město by si mělo vážit lidí, kteří se dobrovolně dají do služeb města s čestnými úmysly. Mám velkou obavu o celou instituci IPR, která přitáhla za poslední roky skvělé lidi. Ty nyní budou odcházet. To je chyba.
Pavel Hnilička

• Je třeba se zastat rozvoje Prahy i architekta Kouckého   
Minulý týden jsem zaznamenal zprávu, že expertní komise, která dva měsíce studovala přípravu Metropolitního plánu, konstatovala, že rozpracovaný plán je v souladu se zákonem a je třeba v něm pokračovat. 
Každé léto beru do ruky knížku svého otce Prahou posedlý…, kde velkou část svého vzpomínání věnuje Praze a jejímu plánování (jedna z kapitol se jmenuje Život v plánu). Z našich rozhovorů vím, že otec nerozlišoval mezi urbanisty a architekty, vždy tvrdil, že jde o jednu profesi a město tvoří architekti. Proto jsem uvítal odvahu Romana Kouckého, na výsost tvůrčího architekta, se kterou se na Prahu „vrhnul“. To, jakým způsobem hned na začátku zasáhl do zažité metodiky územního plánování, muselo nutně vyvolat negativní odezvu u té části architektů, věnující se celoživotně právě té užší profesi, tedy urbanismu a územnímu plánování. V neuvěřitelně krátké době jeho tým připravil dokument, který jistě procházel mnoha dětskými nemocemi, se kterými se musel vypořádat. Plán strategický, nedirektivní, otevřený. Plán iniciační, s akcentem svobodné budoucnosti, při zachování historických souvislostí, kontinuity.  Plán, který ruku v ruce s novými Pražskými stavebními předpisy posune stagnující „porevoluční“ Prahu znovu tam, kam historicky vždy patřila. Mezi Metropole světového významu, srovnatelné s Vídní, Paříží či Berlínem.  
Přemýšlím samozřejmě, jak by můj táta reagoval na tyto Kouckého „výstupy“ (v tom dobrém smyslu slova), a jsem přesvědčený, že by mu, a tím pádem i Praze, bez pochyby fandil.   Ostatně na sklonku otcova života se několikrát setkali a v oboustranné úctě o tvorbě měst hovořili. Důležité tedy je, že Praha zůstane jednou velkou architekturou (znovu cituji svého otce), protože její nový strategický územní plán zpracovává Pan architekt!  
V Praze 18.9. Tomáš Novotný

• Petra Kolínská o metropolitním plánu (Dvacet minut Radiožurnálu)

Rozhovor s moderátorkou Karolínou Koubovou

Více informací o metropolitním plánu najdete na stránkách IPR: Metropolitní plán

Související články:
Experti doporučili dopracování metropolitního plánu Prahy 15.9.2016
Akademický senát FA ČVUT podpořil ředitele IPR Hlaváčka 9.6.2016
Rozhovor s Petrem Hlaváčkem 7.6.2016
IPR hledá nového ředitele sekce, která má na starosti územní plán 14.6.2016
Průvodce Konceptem odůvodnění Metropolitního plánu 26.1.2016
Novým ředitelem pražského IPR je architekt Petr Hlaváček 26.2.2015

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Zdá se, že Petr Hlaváček zaplatil za nesplnění hlavního úkolu: vystrnadit z IPR-u Romana Kouckého. Ten ale přitom nevadí žádnému politikovi, nýbrž názorově animózní skupině architektů urbanistů – územních plánovačů, kterým Koucký zatřásl světem jejich jistot. Sice jistot čím dál méně fungujících, ale spolehlivě naučených a rutinně a pohodlně opakovaných. Oprávněně? Nezodpovědně? To zhodnotí čas.
    Zdá se, že Tomáš Novotný vyjádřil podstatu sporu Kouckého s územně-plánovacími tradicionalisty:
    |To, jakým způsobem hned na začátku zasáhl do zažité metodiky územního plánování, muselo nutně vyvolat negativní odezvu u té části architektů, věnující se celoživotně právě té užší profesi, tedy urbanismu a územnímu plánování.|
    Tady je třeba hledat příčiny odvolání Petra Hlaváčka, osobnosti, která paradoxně nikomu nevadí, a o jehož odborné a lidské způsobilosti paradoxně nikdy nepochybuje. Jeho vina spočívá v tom, že se zastal a podržel (jistě po hluboké úvaze) člověka, kterého se zastat a podržet neměl…
    Nebude toto vítězství ÚP tradicionalistů vítězstvím Pyrhovým?

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    ANO, Praha je jednou velikou architekturou, kterou nemůže a nesmí řídit politická vůle, která je v naší zemi zkorumpovaná, zvláště ANO, za předsednictví bezvýrazné,ploché, ale z povzdálí řízené slovence.
    Urbanismu, lépe architektura prostředí města, je činnost na dlouhý běh a ne na krátkou politickou zvůli, tedy opět opakuji, do územního plánování,lépe architektury prostředí města, NEPATŘÍ POLITIKA. 21.9.2016

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*