Zadáním bylo zpřístupnit vrcholové partie kopce pro pěší. Navrhli jsme síť tras, které přirozeně pracují s terénem. Dále jsme se snažili jemně rozvinout a doplnit kvality místa, jako jsou skalní vrcholové partie, lom, různorodý lesní porost, výhledy. Svahy a vrcholek kopce je nyní dostupný třemi vyhlídkovými stezkami, které propojují hlavní místa výhledů a vytvářejí okružní cestní síť, jež se napojuje na komunikaci a přilehlé parkoviště.
Mírnější trasa vede nově vysázeným lesem se směsicí místních druhů dřevin, které budou sloužit jako arboretum. V místě sedla pod skalnatým vrcholkem návštěvníci vystoupají na malou piknikovou platformu. Inspirací zde byly zarostlé ruiny kamenných základů rozeseté po Beskydech, dokladující osídlení a hospodaření předků v nejzapadlejších koutech krajiny. Vyhlídkovou plošinu od okolí vymezují nízké suché zídky (základy domu), které vytvářejí rovinu mírně vyčnívající z terénu. Zídky slouží také k posezení a vyhlídce západním směrem do údolí Bečvy přes přehradní nádrž.
Strmější trasa vede za korunou lomu. V polovině horní lomové hrany, která je stabilní, jsme umístili vykonzolovanou kovovou vyhlídkovou lávku s podlahou z pororoštu, který umocní dojem z výhledu a navodí jemné chvění. Malá vyhlídka je odpočinkovým mezibodem při výstupu prudkým svahem a zároveň zpřístupňuje přímý pohled na stěnu lomu, kde nyní probíhá přirozený sukcesivní proces.
Cílem je vrcholová část kopce. Z dramatického terénu zde vyrůstají tři vyhlídkové objekty, tři subtilní prázdné krychle, jemně umístěné do terénní modelace mezi balvany. Terén nemají narušit. Jsou jen jakýmsi architekturou vymezeným volným prostorem, který vybízí k zastavení a spočinutí. Hlavní vyhlídka je přímo na vrcholu a umožňuje výhled přes lomovou stěnu do krajiny luk a strání. Zbylé dva vyhlídkové body jsme vytvořili jako místa pro pobyt, zamyšlení a posezení při pohledu do interiéru lesa, na jedné straně smrkového, na druhé borového.
Pro vybudování zpevněných a nezpevněných stezek a opěrných zídek byl použit jako hlavní materiál kámen a šotolina přímo z lomu. Stezky jsme doplnili mobiliářem z dubového dřeva. Z bezpečnostních důvodu je lom od okolí vymezen jednoduchými raženými dřevěnými dubovými kůly s lanovím. Nosná konstrukce objektů je montována z profilů a dílů z žárově pozinkované oceli v následné černé úpravě. Podlahy a konstrukce stropů jsou dřevěné fošnové. Ploché střechy vyhlídek jsme pojali jako střešní zahrady osázené svévolnou postupnou sukcesí.
Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice
Klient: Obec Horní Bečva
Autoři: Studio henkai architekti – Daniel Baroš; ZAHRADA-PARK-KRAJINA s.r.o. – Ondřej Nečaský, Zdeněk Strnadel
Statika: Josef Pacula
Grafický design: Jaroslav Juráček
Zastavěná plocha: 3 x 7,3 m² vyhlídková krychle; 1 km délka stezek
Náklady: 3,6 mil Kč
Autoři: Studio henkai architekti – Daniel Baroš; ZAHRADA-PARK-KRAJINA s.r.o. – Ondřej Nečaský, Zdeněk Strnadel
Statika: Josef Pacula
Grafický design: Jaroslav Juráček
Zastavěná plocha: 3 x 7,3 m² vyhlídková krychle; 1 km délka stezek
Náklady: 3,6 mil Kč
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,