Proti bourání secesního hotelu v Telči protestovaly desítky lidí

(ČTK) – Proti plánované demolici hotelu se secesními prvky u vlakového nádraží dne 23. května 2016 v Telči protestovalo osm desítek lidí. Na místě hotelu z roku 1903, nazývaného Na Růžku či U Nádraží, plánuje soukromý investor mimo jiné postavit supermarket. Odpůrci bourání kolem budovy utvořili živý řetěz a drželi před sebou velký látkový transparent s nápisem „Nechte Růžek žít“. Také podepisovali petici.

Hotel není památkově chráněn. Nachází se však v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Historické jádro Telče je zapsáno v seznamu UNESCO.

Demoliční výběr už byl vydán. Organizátoři happeningu ale uváděli, že ještě zkusí najít nějaké možnosti, jak úřední rozhodnutí zvrátit. Vyjednávat by chtěli i s investorem. „Budeme se snažit třeba přes komoru architektů a další odborníky a sdružení navázat dialog,“ řekl Jiří Pykal (Strana zelených), který je také telčským zastupitelem. Uvedl, že se nejedná o protest proti městu.

Chystané bourání hotelu se nelíbí ani telčské radnici a tamním památkářům. „Já jsem přesvědčený, že jsme udělali maximum, abychom té demolici zabránili,“ řekl ČTK starosta Roman Fabeš (nezávislý). Město se teď podle něj snaží alespoň s developerskou firmou domluvit na přijatelné podobě případné nové výstavby.

Hotel vznikl v souvislosti s budováním železnice. Podle vyjádření telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) dvoupodlažní dům navazuje na styl architektury za ním stojící nádražní budovy. „Objekt má architektonické kvality a jeho význam lze spatřovat především v rovině urbanistické,“ uvedla ředitelka pracoviště Martina Indrová.
Protestu se zúčastnil i Zdeněk Vondrák, který žije v Jihlavě a jehož předci hotel postavili. Po roce 1948 však byl hotel znárodněn. Když Vondrákův otec dostal zchátralou nemovitost v restituci zpátky, neměl sílu na její obnovení, a prodal ji do Rakouska. „Měl vizi, že to prodává do dobrých rukou, ale stalo se, že to tak nebylo,“ řekl Zdeněk Vondrák. Vlastníci se pak prý měnili.

Nynějším vlastníkem hotelu je Rakušan, který ho údajně chce prodat. Demolici hotelu mu nakonec povolil krajský úřad po konzultaci s Generálním ředitelstvím NPÚ. Mluvčí NPÚ Jana Tichá dne 23. května 2016 nebyla k zastižení. Deníku Právo k záležitostí minulý týden řekla, že památkáři v tomto případě nemají k dispozici legislativu, o niž by zákaz bourání mohli opřít.

Doplněno Stavbaweb:
FB skupina Záchrana Hotelu Na Růžku
Událost – happening

http://www.vysocina-news.cz/clanek/lide-v-telci-nesouhlasi-s-demolici-secesniho-domu/

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Myslím, že to není až tak těžká úloha pro ohleduplného investora, odpovědného šéfa stavebního úřadu a kvalitního projektanta. Pokud se město s lidmi a památkáři domluví, lze projekt udělat tak, aby dům zůstal stát a nebyl na obtíž, nýbrž kvalitní součástí nové investice. Příklady jsou…Jenom sednou ke stolu a dát hlavy dohromady. Držím palec! k.m.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*