Rekonstrukce areálu VUT v Brně

Rekonstrukce areálu VUT v Brně. Posluchárenský komplex
Adresa: FIT VUT v Brně, Božetěchova 2,
Brno — Královo pole
Investor: VUT v Brně
Architekt: Vladislav Vrána, Gabriela Starichová
Projektant: PROJECT building, Brno
HIP: Vladislav Vrána
Profese:
Stavebnětechnické řešení: R. Putna, G. Starychová,
I. Kratochvíl, V. Rikan
Zpevněné plochy: P. Sojka
Sadovnické úpravy: E. Damcová
Zdravotechnická instalace, plyn: P. Stavjaník
Vytápění: D. Blažke
Vzduchotechnická zařízení: J. Brestič
Rozvody NN: B. Lukáš
Slaboproudé rozvody: J. Uher
Strukturovaná kabeláž: Tom. Burian
Měření a regulace: p. Hruška
Audiovizuální technika, technologické vybavení
poslucháren: ApS Brno, spol. s r.o., divize projekční techniky
Videokonferenční zařízení: CORE Computer
Požární ochrana: Z. ČEJKA
Propočet: N. PELIKÁNOVÁ
Dodavatel: IMOS Brno, a. s
Stavbyvedoucí: Marek Zaduban
Projekt: 2000/2001
Realizace: 2001/2002
Plocha stavebního pozemku: (plocha celého areálu fakulty) 15 777 m2
Zastavěná plocha: 870 m2
Zpevněná plocha: (včetně parkoviště) 1400 m2
Celkový obestavěný prostor: 7679 m3
Celková užitná plocha: 1437 m2
Čistá užitná plocha: 1047 m2

STAVEBNÍ NÁKLADY
Celkové náklady stavby: 67 mil. Kč
Náklady/m2 užitné plochy: 46 625 Kč
Náklady/m2 čisté užitné plochy: 63 992 Kč
Náklady/m3 obest. prostoruv: 8725 Kč
DOPLŇKOVÉ ÚDAJE
Celková výpočtová roční spotřeba tepla:
Qr = 944MW (1779 GJ)

Komplex budov bývalého Královopolského kláštera je kulturní památkou. Ve své objemové hodnotě se jedná o jediný dochovaný kartouz na Moravě. Kartuziánský klášter je významnou dominantou městské části Královo Pole, vznikla kolem něj původní osada. Nejstarší objekty založil v roce 1375 markrabě Jan Jindřich. Klášter byl několikrát vypleněn a vypálen. Při obnově ve 2. polovině 17. století byl rozšířen o budovy kolem velkého obdélníkového nádvoří, akcentované polygonálními nárožními věžicemi. Barokizace celého areálu proběhla v letech 1760 — 1768. Za Josefa II. byl v roce 1782 klášter zrušen a 1784 přeměněn v kasárna. Od roku 1877 sloužil jako kadetní škola. V různých podobách sloužil areál až do roku 1964 vojenským účelům, kdy jej ve značně zchátralém stavu převzalo VUT v Brně.
V souvislosti s akreditací nové fakulty Informačních technologií dislokované v tomto areálu, bylo nezbytné řešit nedostatek přednáškových prostor, umístěním poslucháren s kapacitou 150 posluchačů a dvou pro 70 posluchačů.
V jihovýchodní části areálu, v prostoru, který vznikl vybouráním balastních objektů, vzniká nové nádvoří, které obsahuje plochu pro parkování v návaznosti na nové dopravní napojení areálu a technickou infrastrukturu areálu. Toto nádvoří je od historicky cenného jádra areálu, které tvoří mnišské domky, klauzury, odděleno hmotou nového posluchárenského komplexu.
Výraz posluchárenského komplexu byl volen tak, aby se tvaroslovně odlišoval od významných stávajících budov kartouzu, při dodržení měřítka objemů novostavby. Ze základní hmoty přízemního pavilonu vystupují objemy tří poslucháren, čímž navenek vypovídají o vnitřní funkci objektu a vytvářejí v hmotové kompozici tři osy, které jsou odezvou na trojosou kompozici zmíněných jižních klauzur.
Materiálové řešení je založeno na kombinaci málo členěných ploch z přírodního materiálu (řádkový obklad z přírodního pískovce) s plochami skla, kde se zrcadlí historická architektura.
Vnitřní materiálové řešení vychází z kombinace pohledového betonu svislých stěn a dřevěných lepených vazníků. Řešení je doplněno dřevěnou mozaikou na podlaze, světlými dýhovanými akustickými obklady a nábytkem v přírodní světlé dýze. Vzhledem k tomu, že střechy jsou vnímány při pohledu z oken vyšších podlaží areálu, je jejich povrch tvořen násypem valounů a extenzivní vegetací, která navazuje na sadovnické úpravy ploch přiléhajících k posluchárnám, zejména severním směrem, v místě původních klauzurních zahrádek, kde jsou v terénu provedeny kamenné zídky, tvořící stopu původního ohrazení těchto zahrádek. Prostor je pojat jako piaceta tvořící klidovou plochu navozující interakci vnitřního prostředí poslucháren s venkovním prostředím a historickým rázem areálu. Prostor je dotvořen výsadbou okrasných ovocných dřevin.

PROVOZNĚ DISPOZIČNÍ ŘEŠENÍ
Přístup k posluchárnám je z prostoru prvního nádvoří, přes budovu starého proboštství, jehož vchod je přesunut na osu hlavního vstupu do nádvoří. Při provádění stavebních prací byl potvrzen předpoklad, že historický vstup do objektu byl právě v této ose. Na stávající komunikační systém je napojena příčná chodba k otevřenému oblouku ve východním průčelí, kde na chodbu navazuje prosklená spojovací chodba k novým posluchárnám. Na popsané komunikace navazuje koridor s navazující přestávkovou halou, kolem kterého jsou uspořádány posluchárny a zázemí. Přestávková hala navazuje na otevřené átrium směrem k jižním klauzurám. Při návrhu objektu byl kladen důraz na zajištění průhledů do vnějšího prostředí, které zajišťují neustálý kontakt s barokní architekturou areálu.

STAVEBNĚTECHNICKÉ ŘEŠENÍ
Podsklepený jednopodlažní objekt je tvořen smíšenou konstrukční soustavou, její základ tvoří betonový stěnový skelet doplněný rámy z lepeného dřeva. Obvodový plášť tvoří stěny z pohledového betonu na vnitřním líci, zvenku zateplenými a krytými obkladem z přírodního pískovce, v kombinaci s vyzdívkami a prosklenými plochami z hliníkového fasádního systému.
Při utváření výukových prostorů bylo prostorové a technické řešení podřízeno požadavkům výuky. Ve velké posluchárně bylo voleno šířkové uspořádání s cílem dosáhnout maximálního kontaktu posluchače s vyučujícím a dosažení co nejlepších akustických poměrů i bez využití audiovizuální techniky. Tento záměr je podpořen využitím obkladů akustickými panely.
Pohoda vnitřního prostředí je zajištěna i v letních měsících jednak akumulační vrstvou střech, která je kryta nízkou vegetací, ale i vzduchotechnickým zařízením s chlazením přiváděného vzduchu. Toto zařízení v zimním období zajišťuje spolu s větráním i vytápění prostor. Základní útlumové temperování je zajištěno klasickými otopnými plochami. Toto řešení významně přispívá ke zlepšení ekonomie provozu. Vnitřní technická infrastruktura je řízena vyspělým systémem měření a regulace, který spolupracuje s kartovým přístupovým a evidenčním systémem a je připraven k integraci do systému řízení celé školy. V posluchárnách je umístěna pokroková audiovizuální a didaktická technika, která umožňuje kvalitní prezentaci přednášek. Přednášky pořádané ve velké posluchárně je možné přenášet do obou malých poslucháren a přestávkové haly, nebo kterékoliv posluchárny na škole, či jiné univerzitě, ale mohou být dostupné i prostřednictvím internetu.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*