Projekt připravila společnost PPS Kania s maximální snahou vrátit vile její původní dispozice a hodnotné prvky. Návrh tak byl podřízen záměru obnovy s minimálními zásahy do dispozičního, tvarového a konstrukčního systému stavby. Vile bude navrácen původní vzhled fasád. Hlavními stavební úpravy představuje obnova všech hodnotných stavebních prvků.
„Grossmannova vila je architektonickou perlou Ostravy, jako jiné budovy i tato prošla řadou nevhodných, byť svého času funkčních proměn a postupně chátrala. Rekonstrukce má za cíl vrátit vile její původní architektonickou hodnotu a také sem vrátit život. Bude obnoven suterén s kotlem ETNA 351 pro ohřev vzduchu pro teplovzdušné vytápění, navrátíme dominantní vnitřní schodiště, nábytek bude restaurován. Po otevření bude objekt disponovat pěti pokoji s možností ubytování, společenskými prostory i prohlídkovým okruhem,“ říká Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora.
Prvorepubliková stavba náleží k nejvzácnějším vilám v Ostravě. Navrhl ji František Grossmann jako rodinné i firemní sídlo své stavební firmy. Působil jako stavitel ve Frýdku-Místku, následně přesídlil do Ostravy. Se svým společníkem, architektem Františkem Fialou založili stavební firmu, získali koncesi na projektování a realizaci staveb a vystavěli řadu významných staveb na Ostravsku. Spolupráce Grossmanna a Fialy skončila v roce 1918, firma poté přináležela Grossmannovi.
Vila byla postavena ve stylu art deco a dokončena v roce 1923. Průčelí stavby opatřil stavitel nepravidelnými rizality, přízemí rostlinným a figurálním dekorem. Majitel s rodinou se z vily radoval pouhých deset let. V důsledku hospodářské krize a finančních problémů volil stavitel v roce 1933 dobrovolný odchod ze života. V šedesátých letech budova sloužila i jako mateřská škola, později tu byla školní družina. Přes zásahy dalších majitelů zůstalo v domě zachováno mnoho původních prvků, za zmínku stojí okna i některé dveře s vitrážemi či jejich částmi, někde byl dochován i nábytek.
Tisková zpráva
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,