Pozemek se nachází v Praze 10 – Strašnicích, v ul. Michelangelova, uprostřed zástavby bytových domů z 60. let minulého století. Na pozemku původně stála kotelna na uhlí, která vytápěla okolní domy. Později, vybudováním horkovodu, ztratila svoji funkci.
Převažující zástavbu v lokalitě tvoří deskové bytové domy o čtyřech až šesti nadzemních podlažích. V dochozí vzdálenosti se nachází autobusová zastávka, obchodní centrum a zastávka metra trasy A – Skalka. Pozemek na západní straně přiléhá k šestipodlažnímu bytovému domu s plochou střechou.
Urbanistické a dopravní řešení
Navržený bytový dům má šest nadzemních podlažích, z toho dvě ustupující, a jedno podzemní podlaží. Dům se přimyká k sousednímu, taktéž šestipodlažnímu bytovému domu, a dále směrem k nižším sousedním objektům na protější straně ulice výškově sestupuje. Hlavní vstup do objektu je z ul. Michelangelova, stejně jako vjezdy do dvou úrovní garáží situovaných v 1. NP a 1. PP. V 1. NP jsou umístěny také dva menší nebytové prostory. Podél komunikace jsou navržena odstavná parkovací stání pro návštěvníky. Uliční parter je doplněn stromy a okrasnou nízkou zelení. Nezastavěné pozemky situované do vnitrobloku jsou řešeny jako parková plocha s dřevěným altánem.
Architektonické řešení
Bytový dům je objemově i materiálově rozdělen do „dvou hmot“. Vyšší šestipodlažní i nižší čtyřpodlažní sedí na společném parteru, ve kterém je umístěno parkování a nebytové prostory pro obchody, kanceláře, atd. Vyšší z hmot se tektonicky přiklání k okolní zástavbě, tzn. působí stabilně, „těžce“. Nižší z hmot je naopak „vylehčena“ otevřenými lodžiemi a opticky většími okenními otvory. Nižší hmota je výtvarně pestřejší, vyšší je naopak spíše střídmější. Výrazným prvkem vyšší hmoty v 6. NP jsou prostorné nárožní terasy doplněné rámovou konstrukcí s pergolou.
Počet oken na severní fasádě je minimalizován stejně jako terasy ustupujících podlaží; ty jsou nahrazeny zelenými střechami s extenzivní zelení. Důvodem je snaha minimalizovat negativní dopad výstavby navrženého objektu na sousední budovy a zahrady a respektovat soukromí jejich obyvatel.
Fasády domu jsou řešeny dvěma typy broušených a jemnozrnných omítek. Zábradlí lodžií a teras je řešeno jako poloprůhledné z jeklových profilů, doplněné svislými lamelami; zábradlí u ustupujících teras jsou doplněna plechovými květníky. Rastrový motiv u ocelového zábradlí se dále uplatňuje na fasádě parteru, která je navržena z trapézového plechu, v místě garáží v 1. NP perforovaného pro zajištění přirozeného větrání. Autoři návrhu se inspirovali dílem Michelangela, jeho fragmenty jsou pak použity jako citace v detailu společných prostor, např. na skleněném obkladu u hlavního vstupu do objektu nebo jako označení pater.
Technické řešení objektu
Stavba je konstrukčně navržena v kombinaci železobetonu a vápenopískového zdiva. Fasáda je nadstandardně zateplena a osazena dřevěnými okny s trojsklem. Okna jsou doplněna předokenními žaluziemi. Zdrojem tepla a ohřevu TUV je předávací stanice horkovodu, který prochází přes pozemek. Bytové jednotky jsou vybaveny centrálním systémem nuceného větrání s rekuperací. Větší byty v posledním podlaží mají ostrovní systém vytápění, chlazení a ohřevu TUV pomocí tepelného čerpadla vzduch – voda. Díky tomuto řešení bylo dosaženo pasivního energetického standardu objektu.
Autorská zpráva
Fotografie: Alex Timpau
Architekt stavby: Podlipný Sladký architekti
Architekt stavby: Podlipný Sladký architekti
Autoři návrhu: Ing. arch. Luděk Podlipný, Ing. Martin Sladký
Ing. arch. Pavel Zezula, Ing. arch. Markéta Talašová
Projekt: Grebner s.r.o. (DÚR, DSP), IQ Group s.r.o. (DPS)
Generální
dodavatel: Neo Builder
s.r.o.
Počet
bytů: 29
Nebytové prostory: 2
Parkovací stání v garáži: 25
Parkovací stání na ulici: 6
Celková plocha bytů: 1975 m2
Studie: 2016
Nebytové prostory: 2
Parkovací stání v garáži: 25
Parkovací stání na ulici: 6
Celková plocha bytů: 1975 m2
Studie: 2016
Dokončení realizace: 2022
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,