Novostavba se nachází v kolonii dělnických rodinných domků na pražském Bohdalci. Nahradila dělnický domek z 20. let 20. století, který byl ve špatném statickém a technickém stavu. Dům respektuje měřítko okolní zástavby a kopíruje půdorysnou stopu stávajícího objektu, zastavěnost zůstává 11,9%. Dům je solidní zděný kvádr s pultovou střechou svažující se po směru svahu zahrady. Důsledkem pultové střechy je zmenšení měřítka objektu v pohledu od severozápadu, tedy z pohledu pod kopcem Bohdalec.
Při návrhu jsme si stanovili několik zásad:
1. Respektování půdorysné stopy původního objektu jako určení limitu; zachování směru vstupu do objektu, orientace a vztahu k zahradě. Snahou bylo zachování paměti místa a navázání na urbanistickou strukturu starého Bohdalce.
2. Podobně jako stavební záměr podnikatele Melzera postavit dostupné bydlení před 90 lety je konceptem nového domu především prostorová hospodárnost a ekonomická dostupnost vynaložené investice; hospodárná dispozice podmíněná především umístěním vertikální komunikace v rámci půdorysu.
3. Koncept levitace domu v zahradě – zachování typického pražského vertikálního odstupu od zahrady. Potlačení modernistického bezbariérového konceptu spojení interiéru s exteriérem.
4. Úvaha nad měřítkem bohdaleckých domů. Strukturování hlavní hmoty objektu měřítkotvornými prvky jako jsou závětří, schodiště, komín formou současných výrazových prostředků.
Autorská zpráva
Foto: Pavel Nasadil
Autor: Pavel Nasadil, Jan Horký; spolupráce Marek Nábělek
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Souhlasím , také bych nechtěl zde bydlet
Architekti prominou,
ale tam bych bydlet nechtěl…..