Území novostaveb rodinných domů leží na hranici bývalého továrního komplexu a Brdskými lesy, které se táhnou pásmem několika kilometrů až k Berounce. I tento fakt byl jedním z důvodů, proč si zde investor pořídil stavební parcelu. Územní regulace zde byla jasně nastavená jako bílé krychle a kvádry s černými okny. Tento limit, rozpočet i kontext byl pro naše studio výzvou.
Od začátku jsme pracovali v součinnosti s projektantem a stavebníkem firmou Chytrý dům. Zvolili jsme co nejjednodušší přiznaný konstrukční trámový systém, jenž by i přáním investora. Důležité bylo znát pozice kam budou umístěny sousední stavby, abychom co nejlépe umístili dům a orientovali výhled, zároveň se odclonili od sousedů. Tato úvaha se ukázala jako stěžejní i pro vnitřní koncept domu. Dům jasně definuje zahradu a plnými bočními stěnami se izoluje od sousedních objektů. Celkově je dům kompaktní. Jeho hmota je dělena na dva základní kompoziční prvky: lapidární tvar přízemní budovy a vněm integrovanou terasu propojenou s pozemkem. Směrem do ulice má dům minimum oken, nejvíce se otevírá směrem do zahrady. Fasáda domu je bílá omítka s černými okny stejně jako novostavby v okolí.
Dispozice domu je maximálně otevřená a jednoduchá. Půdorys je rozdělen na velkorysý 50 m2 obytný prostor s kuchyní a 48 m2 s ložnicemi a hygienickým a technickým zázemím. Koncept domu byl nastaven jako maximálně otevřená dispozice nejen půdorysně, ale i na interiérové vybavení. Přiznaná nosná konstrukce stěn nese jasný industriální odkaz a vstřebá jakékoli vybavení. V hlavním prostoru je do budoucna plánována „obytná stěna“. Nyní je veškeré vybavení v režii investora. Díky přiznané konstrukci, která vše obklopuje, nabízí interiér nečekané dialogy. Podlaha celého domu je cementový potěr s šedým nátěrem.
Vstupuje se přímo do obytné haly, která slouží jako zádveří, kuchyně, obývák, jídelna a pracovna. Celý prostor je frázován dřevěnou konstrukcí na stěnách a stropu. Světlý otevřený prostor je maximálně propojen se zahradou. Okna přes celou výšku místnosti směřují jak do zeleně Brdských lesů tak na sousední zónu. V obýváku je v budoucnu možné vyčlenit zónu pro zádveří a pracovní část na konci prostoru. Z hlavního prostoru se jde do minimální chodby 2 m2. Zní je vstup do dětské pokoje, WC s technickým zázemím, koupelna, a dva pokoje.
Na projektu byl přínosný přístup investora, který se aktivně podílel na vývoji konceptu společně s architekty a projektanty a stavebníky z Chytrého domu. S minimálními náklady vznikl dům, který má v celé zástavbě největší obytný prostor a nejméně chodeb. Inspirace průmyslovým kontextem území se přirozeně propsala do atmosféry a konceptu domu. Díky otevřené struktuře a konceptu domu funguje lehce i vybavení domu, které vzniklo bez spolupráce s architekty. Vše se časem může doplnit jak interiér domu tak zahrada která časem bude zpracována.
Autorská zpráva
Foto Peter Fabo
Autoři: 0,5 Studio / Vít Svoboda, Pavel Nový
Spolupráce: Sausan Haj Abdo
Projekt a realizace : Chytrý dům s.r.o
Plocha: podlahová plocha 98 m2, terasa 18 m2
Návrh: 2021
Spolupráce: Sausan Haj Abdo
Projekt a realizace : Chytrý dům s.r.o
Plocha: podlahová plocha 98 m2, terasa 18 m2
Návrh: 2021
Realizace: 2022–2023
Adresa: Dobříš – průmyslová zóna
Adresa: Dobříš – průmyslová zóna
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,