O akcích pořádaných k připomínce Adolfa Loose novináře informovali zástupci institucí, které je připravily. Připomněli, že letošní rok má v moderní architektuře ještě druhé výročí, 90 let od dokončení stavby světoznámé funkcionalistické vily Tugendhat. Především Brno, kde vila zapsaná na seznam UNESCO stojí, chystá k tomu výročí několik akcí.
„Brněnský rodák Adolf Loos je považován za průkopníka moderní architektury. Jeho české realizace patří k tomu nejcennějšímu z památkového fondu první poloviny 20. století u nás,“ řekla v pondělí 13. ledna ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Připomněla, že všechny jeho stavby na území ČR jsou prohlášeny za památky, některé jsou národními kulturními památkami. NPÚ ke všem těmto stavbám vykonává památkový dohled a bylo tomu tak i v případě obnovy pražské Müllerovy vily i Loosových interiérů v Plzni.
NPÚ má v Brně metodické centrum, které se zabývá moderní architekturou. Uvede výstavu Následovníci Adolfa Loose a přehlídku modelů nejznámějších realizovaných i nerealizovaných Loosových staveb. NPÚ ji připravuje ve spolupráci s Tokijskou univerzitou; 13 modelů, mezi nimiž jsou pařížský dům Tristana Tzary, vídeňská vila Steiner, Rufer a Moller, slavný obchodní dům Goldman & Salatsch či nerealizovaný projekt – dům pro Josephinu Bakerovou, bylo loni vystavěno v druhé pražské, méně známé Loosově stavbě, Winternitzově vile.
Výstavu Světoobčan Adolf Loos připravuje Muzeum hlavního města Prahy, které od roku 1995 spravuje Müllerovu vilu. Výstava se ale bude konat v Národním technickém muzeu, neboť městské muzeum se podle ředitelky Zuzany Strnadové v létě zavře kvůli opravě interiérů.
Adolf Loos (1870 až 1933) se narodil v Brně, ale celý život se pohyboval mezi Vídní, Paříží a New Yorkem. Odmítal přebytečnou zdobnost, jíž se vyznačoval právě panující styl secese, a prosazoval stroze funkční a praktickou obytnou architekturu. „Ornament je zločin,“ prohlásil ve svém nejslavnějším výroku. Zdobnost považoval za projev primitivismu, věcnost a účelnost za znaky kulturní vyspělosti. V České republice jeho autorství nese více než 30 budov a interiérů.
___
Byl vyhlášen Rok Adolfa Loose 2020
V pondělí 13. ledna byl v prostorách Studijního a dokumentačního centra Norbertov v Praze–Střešovicích oficiálně vyhlášen Rok Adolfa Loose 2020. Cílem této iniciativy, vzniklé na půdě Muzea hlavního města Prahy a Národního památkového ústavu, je připomenout české i evropské veřejnosti 150 let od narození světově proslulého architekta Adolfa Loose (*10. prosince 1870 v Brně).
Projekt chce upozornit na krásu a promyšlenost dochovaných Loosových budov a interiérů v Čechách a na Moravě a také obrátit zájem veřejnosti k jeho ohroženým nebo dosud nedoceněným stavbám i neuskutečněným projektům.
V rámci Roku Adolfa Loose 2020 se pro letošní rok připravují tyto akce:
www.muzeumprahy.cz
tisková zpráva Muzea hlavního města Prahy
Děkuji za perfektní popisky pod fotografiemi. Zatím se všechny články o trati soustřeďují na stavbu estakády. , Estakáda je sice…
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...