(ČTK) – Slavná sarajevská knihovna, zničená na počátku obléhání bosenské metropole v srpnu 1992, už zase krášlí nábřeží řeky Miljacky. Podle serveru deníku Oslobodjenje z budovy po letech konečně zmizelo lešení a její nádherně zbarvená fasáda opět září do daleka. Rekonstrukce budovy, na kterou přispěla Evropská unie i řada dalších dárců včetně české metropole, ale ještě zdaleka není u konce. Pokud všechno půjde podle plánu, otevře se knihovna za dva roky.
Monumentální stavba v maurském slohu, u jejíhož vzniku stál i architekt českého původu Karel Pařík, tak sice po patnáctileté rekonstrukci vstala z popela, velká část jejích cenných fondů ale zmizela v nenávratnu. Plameny, které v noci z 25. na 26. srpna 1992 zažehly dělostřelecké granáty vypálené se srbských pozic, totiž kvůli odstřelovačům nebylo možné hasit. V ohni, který zničil téměř vše kromě obvodových zdí, našlo zkázu více než 300.000 knih, mezi nimi stovky unikátních rukopisů.
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…