Horská chata Tracuit (Tracuit Hut, Cabane de Tracuit, 3256 m.n.m.) se nachází v údolí Val d'Anniviers v srdci Valaiských Alp a patří Švýcarskému alpskému klubu, resp. jeho sekci Chaussy. Její vynikající poloha je ideálním výchozím bodem pro výstup na Bishorn, Weisshorn, a Tête de Milon.
Architekti: Savioz Fabrizzi Architectes
Místo: Tracuit, Anniviers-Ayer, kanton Valais, Švýcarsko
Inženýři: Alpatec Sa, Martigny
Plocha: 1920 m2
Realizace: 2013
Foto: Thomas Jantscher
Chata byla postavena v roce 1929 a poté několikrát rozšiřována, aby dostačovala neustále rostoucímu počtu hostů a aby vždy aktuálně poskytovala očekávaný komfort. Současné požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost, personální obsazení, vybavení a ochranu životního prostředí vyvolaly potřebu opět chatu rozšířit a kompletně renovovat. A protože se ukázalo, že transformace stávající chaty by přinesla významné stavební a režijní náklady, rozhodl se klub postavit novou chatu. Návrh byl vybrán v architektonické soutěži.
Místo Charakter místa mezi skálou a ledovcem byl určující pro umístění a tvar nové chaty, která je postavena na hřebeni útesu a dobře zapadá do místní topografie. Jižní fasáda nad útesem funguje jako velký solární kolektor a je buď prosklená, nebo pokrytá solárními panely kvůli maximálnímu využití sluneční energie. Ostatní fasády odrážejí okolní krajinu. Z jídelny hosté mohou vychutnat ničím nepřerušený výhled na Val de Zinal.
Stavba V této výšce musely být stavební metody přizpůsobeny nepříznivým povětrnostním podmínkám a dostupným dopravním prostředkům. Protože přeprava betonu je mimořádně nákladná záležitost, bylo jeho použití co nejmenší a bylo omezeno v podstatě jen na jednotlivé patky. Celá konstrukce je dřevěná. Komponenty stěn a podlah, sestávající ze svorníků/trámů, izolace a opláštění byly vyrobeny v továrně; prefabrikáty se přepravovaly vrtulníky a montovány na místě.
Střechu a vnější stěny chrání před živly panely z nerezavějící oceli. Na východní, západní a severní stěně je jen málo okenních otvorů, což snižuje tepelné ztráty a zároveň zajišťuje optimální přirozené větrání. Větší okna na jižní osluněné stěně umožňují ukládat pasivní sluneční energii. Tato stěna je také pokryta solárními panely.
Původní chata (Wikipedie) vlevo a nová chata vpravo
Během prací byli stálí hosté a dělníci ubytováni ve stávající chatě. Na konci výstavby byla zastaralá, energeticky náročná budova stržena. Byla ponechána jen dolní část stěn, tyto zbytky spolu s jižní ochrannou zídkou ohraničují terasu a chrání uživatele před větrem.
Energie Nová budova maximálně využívá sluneční záření díky velké ploše solárních panelů a jižnímu prosklení. Kompaktní tvar objektu a efektivní izolace stěn snižují tepelné ztráty. Low-tech ventilace obnovuje velké množství tepla vyzařovaného obyvateli budovy a současně v prostorách uzavřených několik měsíců v roce předchází problémům s plísněmi.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,