Školicí středisko Akademie Libchavy, které je celé ze dřeva a které majitel Zdeněk Štěpánek nazývá „místem pro zázraky“ či „dotekem matky země“, dostalo hlavní cenu v kategorii Realizované roubené domy ve finále soutěže Dřevěná stavba roku 2012. „Jedná se o kreativní stavbu, vybudovanou v souladu s přírodou, která nemá vědomý koncept. Vše tu vznikalo intuitivně, jinak, než je běžné. Důležité bylo a je, aby zde proudilo světlo a energie, aby se každý mohl uvolnit a otevřít svému dalšímu rozvoji,“ vysvětluje Zdeněk Štěpánek. Sruby ocenila jak odborná porota, tak i laická veřejnost. Postavila je společnost Koala Log Homes podle návrhu architekta Daniela Vlčka.
Akademie Libchavy sídlí v Libchavách na Orlickoústecku, na kopci, odkud je dobrý pohled do vesnice i do okolí, blízko lesů. Zabývá se především rozvojem manažerů průmyslových podniků a vytvářením inovativních týmů v nich, mezi ostatní projekty patří projekty pro školy, města, zdravotnictví či rodiny. Nabízí lidem fyzický prostor, i prostor „sám v sobě“. „Setkávají se tu lidé, kteří řídí velké firmy či úřady a mají velký vliv na další rozvoj naší společnosti. U nás se násobí jejich chuť se zapojit a vědomě se rozvíjet,“ upřesňuje poslání Akademie Zdeněk Štěpánek. „V současnosti se lidé běžně chvilku nezastaví a nepřemýšlí. U nás toto zastavení přichází samo a inspiruje k němu právě prostředí, které jsme vytvořili z matky přírody, ze stromů. Jsme místem transformace ve smyslu napojení se na kořeny a na generace. V minulosti bylo toto spojení zpřetrhané, a to nám teď působí potíže, které můžeme sami vyřešit, když se dokážeme uvolnit a otevřít se sami sobě,“ vysvětluje Štěpánek.
Oceněné dílo zahrnuje dva srubové objekty se zelenou střechou. Postavila je společnost Koala Log Homes podle návrhu architekta Daniela Vlčka. Objekt A se skládá z velkého srubu a čtyř malých srubů propojených podloubími. Objekt B tvoří dva malé propojené sruby. Všechny mají tvar osmihranu. „Dlouho jsem nevěděl, co to přesně bude. Původně jsem v této krásné přírodě viděl malé roubenky, ale byl jsem nerozhodný,“ vzpomíná Zdeněk Štěpánek. Nápad mu přišel v roce 2008 v Anglii, kde se účastnil výcviku nedirektivní psychoterapie. „Jednu noc se mi o mém plánu zdálo a já jsem přesně viděl osmihran. Hned ráno jsem si jej nakreslil.“ Tvar osmihranu je spojením kruhů a čtverců, což je principem spojení nebe a země. To však tehdy ještě nevěděl.
Zpočátku bylo těžké návrh prosadit u architektů, a když projekt zásluhou Daniela Vlčka vznikl, nebylo zase možné najít firmu, která by sruby postavila. „Jsem rád, že se mi nakonec podařilo záměr prosadit a oceňuji architekta Vlčka, že se mnou byl ochoten sedět dlouhé hodin u počítače a podporovat, inspirovat, zdokonalovat a potom konstrukčně domyslet všechny sny, které vznikly mezi mnou a jím. Bez této spolupráce a spolupráce s nadšenými firmami by to nebylo možné postavit.“
Z celkové předpokládané investice 33 milionů korun na vybudování celého areálu Akademie Libchavy (dokončení červen 2013), stála tato oceněná dřevostavba téměř 15,5 milionu korun a na této sumě se spolupodílela Evropská unie 8,3 milionu korun. Objekty vznikly za necelé dva roky (léto 2010 – podzim 2012) a od listopadu 2012 v nich probíhají školení. Hlavním investorem celé Akademie Libchavy je rodina Štěpánkova.
www.koucinkakademie.cz
tisková zpráva
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,