Fotogalerie ke článku (1)
Slavné vily Jihočeského kraje
Agentura Foibos vydala knihu o 50 slavných vilách z tohoto kraje.
Autoři: Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha
Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.
Padesátku nejvýznamnějších rodinných staveb českých i zahraničních architektů na jihu Čech mohou lidé poznat nejen prostřednictvím knihy ale i stejnojmenné výstavy (do 6.1. 208) v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.
"Když se řekne jižní Čechy, tak si představíme krásnou krajinu a potom památky od gotiky po novogotiku. Ale že bychom si jižní Čechy spojovali s moderní architekturou, to se zatím nedělo," řekl novinářům jeden z autorů výstavy Rostislav Švácha. Sám si původně dokázal vybavit jen šest významných vil na jihu Čech. Společně se svými kolegy Evou Erbanovou a Milanem Šilhanem pak téměř detektivní prací dokázali vybrat 50 velice významných vil z 19. a 20. století. Jako první ale nečekaně do expozice zařadili i renesanční zámek Kratochvíle.
"Největším objevem byla v Písku Raabova vila od slavného slovenského architekta Dušana Jurkoviče. O Jurkovičovi vyšly počátkem 90. let dvě velké monografie na Slovensku a Raabova vila není ani v jedné vůbec zmíněna. To také ukazuje, jak je to velký objev," podotkl Švácha. Zdůraznil, že kniha je vlastně první ucelenou publikací o moderní architektuře v jižních Čechách. Kniha Slavné vily Jihočeského kraje se nevěnuje jen architektům, ale také lidem, kteří si nechali působivé vily zbudovat.
Výstava a kniha zahrnují celkem 21 míst v jižních Čechách. Největší množství důležitých staveb - celkem 18 - vytvořili architekti v Českých Budějovicích. Čtyřmi významnými vilami se mohou pochlubit shodně Tábor a Písek, tři stojí v Jindřichově Hradci a Plané nad Lužnicí a dvě v Českém Krumlově. Autoři proto chtějí výstavu jako putovní představit i v dalších městech kraje. "V současné době podnikatelské baroko naprosto převažuje, ale i v jižních Čechách už je pár kvalitních realizací, které představujeme v poslední části," podotkl další z autorů Milan Šilhan.
Umělecká agentura Foibos chce vydat knihu o 50 slavných vilách z každého kraje. Dosud vyšly materiály o vilách v Praze, Brně a Olomouckém kraji. "V roce 2009 chceme udělat souhrnnou výstavu Slavné vily Čech, Moravy a Slezka," řekl místopředseda agentury Oldřich Janota.
Podrobnosti o výstavách a knihách naleznou zájemci také na adrese www.slavnevily.cz.
Zdroj: zpráva ČTK 12.12. 2007
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,