Soud: Olomouc výměnou lamp na náměstí porušila autorská práva

(ČTK) – Olomoucká radnice při předloňské výměně lamp v historickém centru města porušila podle soudu práva autorů jeho rekonstrukce. Původní lampy město ale na Horní náměstí vrátit nemusí. Architektovi Janu Šépkovi, který se na projektu rekonstrukce náměstí podílel a radnici kvůli výměně lamp zažaloval, má město zaplatit 100.000 korun a omluvit se. Rozhodl o tom dnes olomoucký krajský soud. Město se proti jeho verdiktu odvolá k vrchnímu soudu. O odvolání uvažuje i Šépka.

„Autorská práva (na rekonstrukci Horního náměstí) byla porušena. Výměnou lamp Thorn za Philips UrbanStar na Horním náměstí došlo k zásahu do uměleckého pojetí díla a ke snížení jeho hodnoty,“ uvedla soudkyně Martina Telcová. Šépka v žalobě argumentoval, že instalací svítilen UrbanStar byla porušena autorská práva na opravu městského centra. U soudu požadoval, aby bylo osvětlení Horního náměstí uvedeno do původního stavu, s čímž neuspěl, protože by to podle soudkyně bylo technicky velmi náročné a nákladné. Město ale podle soudu musí Šépkovi zaplatit 100.000 korun. Součástí rozsudku je i omluva od primátora Olomouce.

Olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD) 8. dubna 2016 novinářům řekl, že radnice se proti rozsudku odvolá. „Tento soudní spor vnímáme jako spor o to, zda vlastnické právo, v tomto případě právo statutárního města a jeho občanů, bude podřízeno autorskému právu. Domnívám se, že i Ústava ČR hovoří o tom, že vlastnické právo by mělo být nadřazeno právu autorskému,“ upozornil Staněk. Výsledek soudního sporu podle něj bude důležitý i z pohledu budoucích úprav Horního náměstí.

Šépka ČTK řekl, že s rozsudkem je spokojený jen částečně „Jsem samozřejmě rád, že soud uznal, že došlo k poškození autorského díla. To si myslím, že je velmi zásadní věc,“ uvedl Šépka. Zároveň prý ale nechápe, proč soud nenařídil městu vrátit osvětlení Horního náměstí do původního stavu. „Jestliže došlo k poškození toho díla, tak by přece zákonitě mělo dojít k tomu, že ten, kdo ho poškodil, by ho měl vrátit do původního stavu,“ míní Šépka, který proto zváží odvolání.

Po dokončení rekonstrukce Horního náměstí v roce 2001 se zjistilo, že tehdy instalované lampy Thorn málo svítí, avšak radnice je tam nechala stát. Předloni byla svítidla už značně opotřebovaná, takže město přišlo s návrhem, aby v centru byly rozmístěny svítivější lampy UrbanStar, které jsou na sousedním Dolním náměstí.

Chystaná výměna lamp se ovšem nelíbila památkářům ani autorům rekonstrukce Horního náměstí, kteří prosazovali původní lampy navržené v projektu opravy městského centra. Místo nich město v roce 2001 pořídilo sloupy Thorn, s nimiž autoři projektu opravy náměstí posléze souhlasili.

Soud kvůli sporu o podobu osvětlení předloni v červenci vydal předběžné opatření a chystanou výměnu lamp do vyřešení sporu zakázal. Šépka ale v termínu nepodal žalobu, takže město mohlo lampy v září 2014 rychle vyměnit. Za 33 původních lamp Thorn radnice před 15 lety zaplatila devět milionů Kč.

Doplněno Stavbaweb:
Na stránkách ZA KRÁSNOU OLOMOUC najdete další informace, vyjádření Jana Šépky a dalších architektů vyjadřujících podporu původní architektonické koncepci. 
Podobu jednotlivých typů lamp najdete ZDE.
 
Související články:


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Vrchní soud odročil spor o výměnu lamp v centru Olomouce
    (ČTK) – Vrchní soud dne 23. května 2017 znovu odročil vleklý spor mezi radnicí a architektem Janem Šépkou o výměnu lamp na Horním náměstí v historickém centru Olomouce. Právní zástupce architekta totiž dostal doplněné odvolání města krátce před dnešním jednáním a nemohl jej prostudovat. Obě strany sporu dostaly čas do poloviny července, aby se případně dohodly na úpravě osvětlení centra města.

    |Pokud nedojde k dohodě, tak věc projednáme,| řekla dnes předsedkyně senátu Lenka Kyprá. Proti loňskému verdiktu krajského soudu, který Šépkovi jako žalobci a spoluautorovi rekonstrukce Horního náměstí přiřkl omluvu města a odškodné 100.000 korun, se k vrchnímu soudu odvolal architekt i radnice. Město podle krajského soudu při výměně lamp v roce 2014 porušilo práva autorů rekonstrukce Horního náměstí. Krajský soud ale rozhodl, že původní lampy město na náměstí vrátit nemusí.

    Šépka dnes novinářům řekl, že zatím nezná obsah doplnění odvolání města k vrchnímu soudu, které bylo do spisu založeno v pondělí. |Musíme se s ním seznámit. Pokud by ze strany města byla možnost nějakým způsobem jednat o změně osvětlení a nějakým způsobem by si město uvědomilo, že může učinit odškodnění v tomto smyslu, tak jsem připraven jednat,| uvedl.

    K jednání je podle právního zástupce radnice Petra Konečného připraveno i město. |Pokud je zájem žalující strany jednat, tak nevidím důvod, proč bychom se tomu měli bránit,| podotkl Konečný, podle kterého jednání dosud ztroskotala na tom, že architekt Šépka vždy trval na instalaci původních lamp navržených pro rekonstrukci Horního náměstí v roce 2001, pro které se vžil název plácačky.

    Architekt Šépka dnes po jednání vrchního soudu novinářům řekl, že už na původních lampách netrvá a nelpí ani na lampách Thorn, kterými bylo Horní náměstí před výměnou osvětlení za nová svítidla Philips UrbanStar osazeno. Připraven je prý hovořit i o modernějších typech osvětlení.

    O osvětlení centra Olomouce se diskutovalo dlouhá léta. Po dokončení rekonstrukce Horního náměstí v roce 2001 se totiž zjistilo, že tehdy instalované lampy Thorn málo svítí, avšak radnice je tam nechala. V roce 2014 byla svítidla už značně opotřebovaná, takže město přišlo s návrhem rozmístit v centru svítivější lampy UrbanStar, které jsou na sousedním Dolním náměstí.

    Chystaná výměna lamp se nelíbila památkářům ani autorům rekonstrukce Horního náměstí, kteří prosazovali původní lampy navržené v projektu opravy městského centra. Místo nich město v roce 2001 pořídilo sloupy Thorn, s nimiž autoři projektu opravy náměstí posléze souhlasili. Soud kvůli sporu o podobu osvětlení v roce 2014 vydal předběžné opatření a výměnu lamp do vyřešení sporu zakázal. Architekt Šépka ale v termínu nepodal žalobu, takže město mohlo lampy Thorn v září 2014 rychle vyměnit za typ UrbanStar.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Lampy předchozí nesvítili, nové lampy zase vypadají jako kouzelná hůlka Harryho Potra a do prostoru náměstí se hodí jako pěst na oko :D… Holt provinční město…

  3. Čtenář Stavbawebu says:

    Až budu vlastnit Monu Lisu, dokreslím ji úsměv, aby bylo lidem přicházejícícm do pařížského Louvre veseleji.
    Pan primítor (kulturního?) města Olomouce přece říká, že vlastnické prvo je nedřazeno právu autorskému.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*