Souhlas Olomouce pro Šantovku Tower je podle kraje protizákonný

(ČTK) – Krajský úřad přezkoumá opětovné souhlasné stanovisko památkářů olomoucké radnice k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower poblíž historického centra Olomouce. Stanovisko bylo podle krajského úřadu vydáno v rozporu s právními předpisy, řekla ČTK mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová. Rozhodnutí magistrátu je důležité pro investora, který tak může pokračovat v přípravě kontroverzního projektu.

Hejtmanství stanovisko magistrátních úředníků k projektu Šantovka Tower už dvakrát zrušilo. Poprvé tak učinilo předloni v lednu. Další souhlasné vyjádření památkáři z magistrátu vydali na podzim 2014. Krajský úřad ale zjistil, že ani toto rozhodnutí nebylo dostatečně zdůvodněno a bylo v rozporu se zákonem, takže jej loni na jaře zrušil. Letos v červnu pak památkáři z magistrátu vydali nový souhlas s projektem Šantovka Tower.

„Přezkumné řízení ve věci závazného stanoviska odboru památkové péče olomouckého magistrátu zahájil krajský úřad 10. října a týká se zjištěného procesního pochybení. Po předběžném posouzení věci jsme dospěli k závěru, že předmětné závazné stanovisko bylo vydáno v rozporu se zákonem o státní památkové péči,“ uvedla Navrátilová. Hejtmanství má na kontrolu závazného stanoviska magistrátu 60 dnů.

O přezkum verdiktu magistrátních památkářů požádal v létě hejtmanství Národní památkový ústav (NPÚ). „Důvodem pro podání podnětu byly vážné pochybnosti o tom, zda přijaté závazné stanovisko magistrátu je zákonné, a to z důvodu možné kolize s více ustanoveními správního řádu a zákona o státní památkové péči,“ řekl ČTK mluvčí olomouckého pracoviště NPÚ Vlastimil Staněk.

Mluvčí radnice Radka Štědrá v červnu ČTK řekla, že žádost investora Šantovka Tower nebyla po zrušení předchozích stanovisek vzata zpět, takže magistrát o ní musel znovu rozhodnout. Orgán státní památkové péče magistrátu se podle Štědré vypořádal s námitkami hejtmanství a na začátku června vydal závazné stanovisko, které stavbu opět připouští.

O budově Šantovka Tower se v Olomouci již dlouho bouřlivě diskutuje. S její stavbou nesouhlasí památkáři a někteří odborníci, podle kterých může Šantovka Tower poškodit historické panorama Olomouce. Investor má opačný názor. Radnice nyní na pozemcích v okolí Šantovky Tower připravuje stavební uzávěru, která má do schválení úpravy nového územního plánu stavbě kontroverzní budovy zabránit.

Výškovou regulaci staveb nedaleko historického centra Olomouce totiž ke konci loňského roku zrušil soud. Radnici dal do té doby čas na to, aby povolenou výšku staveb v novém územním plánu znovu a lépe zdůvodnila. Příprava úpravy územního plánu se ale o několik měsíců zpozdila, takže od Nového roku výškové limity přestaly platit. Bez stavební uzávěry tak může pokračovat příprava stavby 75 metrů vysoké budovy Šantovka Tower přesto, že nový územní plán s výškovými budovami v ochranném pásmu městské památkové rezervace nepočítá.

Doplněno Stavbaweb:
Celý projekt vzniká v areálu bývalé společnosti Milo mezi řekou Moravou a Mlýnským potokem se podílí architekti z londýnského ateliéru Benoy.
Na části pozemku o ploše 11 hektarů vzniklo v roce 2013 obchodně společenské centrum Galerie Šantovka, další etapy počítají s výstavbou obytné zóny a administrativního centra. V areálu Šantovky by měla vyrůst i druhá nejvyšší budova v Olomouci – Šantovka Tower – která ale vzbuzuje mnoho kontroverzí.
Odpůrci plánované stavby výškové budovy Šantovka Tower, která má stát v těsném sousedství historického centra Olomouce, sepsali petici. Po magistrátu požadují, aby v této části města vydal dočasnou stavební uzávěru, která by kontroverznímu projektu zabránila. Petice je dostupná na internetových stránkách www.zachrantepanoramaolomouce.cz.

Související články:
Petice požaduje stavební uzávěru pro Šantovku v Olomouci 14.10.2016
Olomouc připravila stavební uzávěru v místě pro Šantovku Tower 13.1.2016
Olomouc chce na pozemcích pro Šantovku Tower stavební uzávěru  23.11.2015
Hejtmanství zrušilo souhlas olomoucké radnice pro Šantovku Tower 4.3.2015
Zastupitelé schválili územní plán Olomouce, městu hrozí žaloby 17.9.2014
Šantovka Tower vnesla svár mezi univerzitu a olomouckou radnici 30.6.2014
Nová městská čtvrť Šantovka v Olomouci 28.2.2014
Hejtmanství zrušilo souhlas olomoucké radnice pro Šantovku Tower 28.1.2014
Vědecká rada Filozofické fakulty UP je proti Šantovce Tower 13.1.2014
Krajský úřad prověří souhlas magistrátu pro Šantovku Tower 10.1.2014
V Olomouci byla otevřena nákupní galerie Šantovka 21.10.2013
S výškovou budovou v Olomouci nesouhlasí někteří architekti 12.2.2013
S výškovou budovou Šantovka nesouhlasí česká pobočka ICOMOS 2.12.2013
MMR zrušilo regulaci stavby výškových budov v Olomouckém kraji 25.11.2013
Investor Šantovky Tower obvinil památkáře z překročení pravomocí 22.11.2013
Občané proti Šantovka Tower: Olomoucká výzva 15.11.2013
NPÚ požádal hejtmanství, aby prověřilo souhlas pro Šantovku Tower 6.11.2013
Iniciativa Občané proti Šatovka Tower 18.10.2013
Stovky lidí v Olomouci protestovaly proti stavbě výškové budovy 23.10.2013
NPÚ požádá hejtmanství, aby prověřilo souhlas pro Šantovku Tower 23.10.2013
Iniciativa OBČANÉ PROTI ŠANTOVKA TOWER 21.10.2013
Proti mrakodrapu v Šantovce se chystá v Olomouci shromáždění 21.10.2013
Deník: Městští památkáři souhlasí s výškovou budovou v Olomouci 9.10.2013
SMC Development kvůli výškové budově podala stížnost na NPÚ 3.10.2013
Vědecká rada NPÚ odmítla výškovou budovu Šantovka v Olomouci 2.10.2013
Památkáři nesouhlasí se stavbou další výškové budovy v Olomouci 18.4.2013
Plánovaná výšková budova v Olomouci má první odpůrce 20.12.2012
V Olomouci se připravuje stavba další výškové budovy 12.12.2012
Petici proti výškovým budovám v Olomouci podepsalo na 800 lidí 23.5.2012
Petice proti výškáčům v Olomouci 21.5.2012Galerie Šantovka 28.11.2012
Multifunkční projekt Šantovka v Olomouci 21.2.2012Projekt Šantovka 9.6.2010
V Olomouci vznikne nová čtvrť za deset miliard korun 16.9.2009
Novou čtvrť Šantovka v Olomouci připraví světoznámí architekti 20.5.2009
Bourání Mila začalo, v Olomouci vyroste nová čtvrť Šantovka 7.4.2008
Bývalý areál Milo v Olomouci se změní na multifunkční centrum 23.11.2007
Architekti Šantovky získali prestižní ocenění 16.2.2011

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    S důchodem to může také souviset, pokud máte na mysli blízkost senility. Ale to žonglování se záměrem, který je sám o sobě hodně závadný, mi připadá jako předmět trvalého korumpování mnoha úředníků v Olomouci, dokonce i památkářů, kteří snad mají něco chránit. Podivná hra peněz, to v tom je. Ale vážně ta věž je megalomanský nápad lidí, kterým především chybí soudnost a logika. Obytná věž pro lidi je vždy pitomost, ať se to staví kdekoliv u nás nebo ve světě. Klidně komukoliv předložím všechny argumenty proti těmto typům staveb. Blbost lidská podepřená penězi mamonářů je nesmrtelný faktor.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Nějaké školy mám, ale stejně té olomoucké mutaci výkonu státní správy nějak nerozumím.
    Územní plán města vydaný městským zastupitelstvem přece musel být projednaný s městskými památkáři. S tím výsledkem, že výškové budovy v lokalitě Šantovka se stavět nesmí. Ponechejme stranou, že územní plán byl z iniciativy investora v tomto detailu napaden a soud tento detail zrušil. Ne proto, že by výškový limit nebyl namístě, ale že odůvodnění tohoto limitu v územním plánu nebylo dostatečné (který diletant Vám v té Olomouci ten územní plán maloval, když neohlídal to nejcennější, co tam máte?).
    Jde o něco jiného. Jak je možné, že v daném území jednou městští památkáři omezení výšky staveb odsouhlasí (v územním plánu), a podruhé zaujmou postoj opačný a 23-poschoďová budova je OK (PD vlivného investora)?

    Nemá šéf toho vašeho památkového odboru náhodou blízko do důchodu?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*