Soutěž na Kampus Albertov vyhrálo Znamení čtyř – architekti

(ČTK) – Architektonickou soutěž na Kampus Albertov vyhrál návrh studia Znamení čtyř – architekti. Druhou cenu získalo studio Atelier M1 architekti. S autory obou oceněných návrhů bude Univerzita Karlova jednat a na základě výsledků jednacího řízení bez uveřejnění rozhodne, jak budou dvě nová výzkumně-vzdělávací centra vypadat. Na tiskové konferenci to řekl rektor UK Tomáš Zima. Centra by měla začít fungovat v roce 2022, pracovat by v nich mělo asi 1200 lidí. Kampus je největší výstavbou UK v centru Prahy za posledních sto let. Měl by stát 2,5 miliardy korun, které budou financovány ze státního rozpočtu. Biocentrum a Globcentrum budou sloužit jako vědecká pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty UK. Biocentrum se bude věnovat poznávání živých systémů pro potřeby lidského zdraví, nových biotechnologií a ochrany biodiverzity. Výzkum v Globcentru bude zaměřen na jednotlivé aspekty globálních změn. Jde například o dynamiku klimatických změn planety, změny rozšíření organismů, přírodní ohrožení a rizika nebo dynamiku šíření živočišných druhů i vegetace.

Vedle požadavků univerzity se museli autoři návrhů vypořádat také se zasazením budov do prostředí Albertova. U vítězného návrhu porota ocenila urbanistický přístup, charakter vstupních partií, otevřená atria a celkovou propracovanost. Vítězné řešení podle ní představuje nejsolidnější základ pro to, aby se centra dala postavit podle představ investora.

Ateliér Znamení čtyř – architekti založili v roce 1999 Juraj Matula, Richard Sidej a Martin Tycar. Mají za sebou projekty, v nichž se zabývali návaznostmi na stávající historické struktury. Například navrhovali rekonstrukci a dostavbu synagogy na Smíchově nebo historickou rehabilitaci a rekonstrukci malostranského paláce v Letenské ulici pro administrativní účely.

Vítězné modely budov Biocentra a Globcentra sice byly zasazeny do modelu Albertova, ale není jisté, zda právě ony budou na tomto místě stát.

Třetí cenu porota neudělila. To ocenil administrátor soutěže Igor Kovačevič. „Velice mě těší, že porota udělala zásadní rozhodnutí, že udělila jen první a druhou cenu. Univerzita Karlova se identifikuje s první a druhou cenou a otázka je, jak dopadnou další jednání,“ řekl.

Podmínky soutěže, která byla vyhlášena loni v září, si zjišťovalo 190 ateliérů, z toho bezmála 59 zahraničních. Návrhy do prvního kola zpracovalo a odevzdalo 33 ateliérů a studií, šest z nich postoupilo do druhého kola. V něm museli autoři odevzdat také 3D modely obou budov.

Se všemi návrhy z prvního i druhého kola architektonické soutěže se budou moci odborníci i laická veřejnost seznámit od 10. října do 6. listopadu na výstavě v Křížové chodbě Karolina.

Doplněno Stavbaweb:
Kampus Albertov – web projektu
Galerii návrhů zaslaných v prvním kole najdete ZDE.

Související články:

Do architektonické soutěže na Kampus Albertov přišlo 33 návrhů 19.1.2016
Kampus Albertov 7.9.2015
Stavba kampusu Albertov za 2,4 miliardy se odkládá do roku 2016 6.5.2013
Architektonická soutěž na vybudování univerzitního centra excelence na Albertově — příkladné chování Univerzity Karlovy 19.9.2011
Kampus Albertov 8.9.2011

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*