(ČTK) – Stát letos na stavebních projektových pracích ušetřil až čtvrtinu plánovaných nákladů, o tolik totiž průměrně klesla cena projektových prací v tendrech oproti původním předpokladům. Na stavebních zakázkách ušetří veřejní zadavatelé průměrně 19 procent, vyplývá z analýzy společností CEEC Research, Ness a Komory administrátorů veřejných zakázek (KAVZ), kterou má ČTK k dispozici.
Správci státních, městských a obecních pokladen letos jen na projektových zakázkách ušetřili už 100 milionů korun. "Některé projektové firmy v segmentech, jako je například silniční stavitelství, jsou ochotny k dramatickým slevám, aby zajistily práci pro své zaměstnance a nemusely své odborníky propouštět. Na druhé straně ale i veřejný investor v některých případech změní původní zadání a 'zeštíhlí' původní záměr, čímž si rovněž zajistí úsporu svého plánovaného rozpočtu," popsal současnou praxi ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.
Předseda KAVZ Martin Janoušek však upozornil, že současné nízké ceny projektantů mohou v budoucnu způsobit problémy. "Jsem přesvědčen, že peníze takzvaně ušetřené na projektových pracích znamenají ve skutečnosti zdražení v budoucnu. Zadavatelé by se měli snažit soutěžit tyto zakázky i jinými kritérii, než je pouze nejnižší cena," podotkl Janoušek.
Před přehnanými úsporami v projektech varoval i provozní ředitel společnosti Schindler CZ Vladimír Steiner. "Úspora na projektu je úsporou na nepravém místě. Cena projektu se obvykle pohybuje okolo tří procent hodnoty celé realizace. Ušetřením 15 procent za projekční činnost nedosáhnete ani půlprocentní úspory na celém projektu. Dopad na kvalitu ale bývá obrovský a většinou se vymstí," varuje Steiner.
Ředitelé projektových kanceláří si dlouhodobě stěžují na nedostatek zakázek, který způsobuje cenovou válku na projektovém trhu. To pak vede právě k razantnímu snižování nabídkové ceny v tendrech.
Letošní rok však i pro projektanty znamená obrat k lepšímu. Za první tři čtvrtletí vzrostl objem vyhlášených výběrových řízení na projektové práce o více než třetinu (35,3 procenta). Celková předpokládaná hodnota oznámení o zakázce v lednu až září 2014 činila 2,5 miliardy korun, což znamená meziroční růst o 107,4 procenta.
Jen během září vypsali veřejní investoři zatím nejvíce zakázek od počátku roku 2014. Ve Věstníku veřejných zakázek se jich objevil více než dvojnásobný počet oproti září loňského roku (růst o 115,4 procenta). Celková předpokládaná hodnota činila 548 milionů korun, což je o 596 procent vyšší hodnota než ve stejném měsíci minulého roku. Spolu s měsícem srpnem (587 milionů) tak z pohledu finančního objemu jde o nejlepší letošní výsledek.
Problémem však zůstává neschopnost veřejných investorů dotahovat zakázky do konce. Počet i objem výběrových řízení, které již byly ukončeny a zakázky zadány, klesl meziročně až o čtvrtinu. V lednu až září 2014 bylo zatím zadáno o 23 procent zakázek méně než ve stejném období roku 2013. Hodnota projektových zakázek zadaných v lednu až září 2014 činila 1,259 miliardy korun a meziročně klesla o 26,3 procenta.
Mohu jenom doporučit! My jsme stavěli loni a všechno šlo hezky od ruky 😎🔝
Kdysi to nebylo a když si teď předstvím jak ještě moji rodiče opravovali a rekonstruovali dům po jejích rodičích -…
Z magistrátu Ostravy by vám měla přijít pozvánka a můžete na vernisáž v 18h dorazit. Poděkování patří do MAPPA
Nad takovým řešením už nějakou dobu přemýšlím.
Budeš spokojený. Já jsem využil stavební systém od Heluzu a taky okna s těmito skly. Luxusní bydlení.