(ČTK) – Krize, která drtila české stavebnictví několik let, se zdá být stále více minulostí. Stát jako klíčový investor totiž opět začal výrazněji stavět. Z aktuálních údajů zveřejněných na konci září ve Věstníku veřejných zakázek vyplývá, že stavební firmy letos během prvních devíti měsíců od státní správy získaly zakázky za 88 miliard korun, což je meziročně o 22,7 procenta více. Data analyzovaly společnosti CEEC Research, NESS a Komora administrátorů veřejných zakázek (KAVZ). ČTK má jejich analýzu k dispozici.
K takřka čtvrtinovému nárůstu objemu zakázek došlo i přes jejich mírný pokles. Počet ukončených výběrových řízení od ledna do konce září letos poklesl meziročně o 6,5 procenta na 4242 zadaných zakázek. Průměrná cena zakázky tak letos vzrostla.
V průměru necelou čtvrtinu zakázek z celkového objemu zadala v období od začátku roku Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) společně s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). U SŽDC šlo o zakázky za 13,2 miliardy korun, v loňském roce přitom byla tato částka o 28 procent nižší. To ŘSD si oproti prvním devíti měsícům minulého roku pohoršila o šest procent na 7,6 miliardy korun.
"Personální nestabilita v některých státních úřadech a organizacích je příčinou pomalého vypisování ale i zadávání veřejných zakázek," upozornil na nestabilní personální situaci hlavně v ŘSD business manager společnosti Ruukki ČR a SR Branislav Bačo.
Nárůst veřejných zakázek na výstavbu a rekonstrukce je podle stavařů pozitivním faktem. "Tuto skutečnost ale bohužel negativně ovlivňuje několik faktorů. Jedním je enormně dlouhá prodleva mezi vypsáním zakázky a jejím zadáním, tím dalším je neustálé soutěžení na nejnižší cenu a v neposlední řadě pak letošní nešvar, že v průměru každá pátá vysoutěžená veřejná zakázka je nakonec zrušena. Tyto aspekty se velice negativně odráží v ekonomice společností ve stavebnictví," upozornil provozní ředitel společnosti Schindler pro Českou republiku Vladimír Steiner.
Stavebnictví patří k oborům, které nejvíce zasáhla nedávná ekonomická krize. Stavaři od roku 2008 přišli o 443 miliard korun, což je obrat za jeden rok. Podle analýzy statistických dat za tu dobu zkrachovalo 41 větších firem, o práci v sektoru přišlo až 50.000 lidí. Jedním z důsledků krize je výrazný pokles cen ve veřejných stavebních tendrech.
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…