Stavební úřad povolil demolici domu na rohu Václavského náměstí

O domu na rohu "Václaváku" a Opletalovy ulice se jedná čtyři roky


(ČTK) – Stavební úřad Prahy 1 povolil demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. ČTK to dnes řekla mluvčí první městské části Veronika Blažková. Na místě chce investor postavit moderní budovu. S demolicí chce ale začít až poté, co získá povolení ke stavbě. To zatím nemá. Plánovaná novostavba vyvolala vlnu nevole u části veřejnosti, které se demolice současného rohového domu nelíbí.Účastníci řízení se mohou proti rozhodnutí podle zákona odvolat do patnácti dnů od doručení rozhodnutí. Pokud nikdo možnosti odvolání nevyužije, povolení nabude právní platnosti. Stavební úřad v polovině září vydal územní rozhodnutí o umístění stavby, což je první krok ke stavebnímu povolení. Vedení hlavního města již ale dalo najevo, že se proti němu odvolá.

Investor, kterým je společnost Flow East, chce zbourat nárožní dům, část technologických přístaveb hotelu Jalta a část torza bývalé tiskárny v Opletalově ulici.

Dům by měl mít celkem devět nadzemních podlaží, bude tedy o dvě patra vyšší než sousední objekty. Dvě horní patra mají proto postupně ustupovat do pozadí. Půdorysně bude tvořit písmeno L.

Budova bude dále mít tři podzemní podlaží. V horním z nich a ve dvou nadzemních podlažích mají být podle plánů obchody, ve zbytku nadzemní části budou kanceláře.

Kolem projektu se už řadu měsíců vedou vzrušené debaty a proti bourání se několikrát demonstrovalo. V červenci ale ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům nebude památkově chráněn, což otevřelo cestu k žádosti o jeho demolici.

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy prý dosahují miliardy korun; druhou miliardu má stát nová stavba, která se má jmenovat Květinový dům. Záměr investora kritizuje posledních několik let řada odborníků.
 

Základní informace o kauze pražského domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice:
– Budoucnost stavby je nejistá od podzimu 2009, kdy investor, jemuž patří i sousední hotel Jalta a pozůstatky tiskárny v Opletalově ulici, požádal magistrát o vyjádření k možné demolici a výstavbě nové polyfunkční budovy. Budova sama památkově chráněna není, je ale součástí Pražské památkové rezervace.

– Rohový dům z roku 1880, který současnou podobu získal o čtyři desítky let později, je v dobrém technickém stavu. To už ale neplatí o sousedním objektu někdejší Pražské akciové tiskárny. Ta je dlouhá léta opuštěna a od roku 2006, kdy se tam krátce dělaly stavební práce, navíc přišla o část cenné fasády ve stylu geometrické secese. Z domu, postaveného v roce 1919, kde sídlily třeba Národní listy, je již jen torzo.

– Pražští památkáři udělili souhlas s demolicí a novou stavbou v červnu 2010, proti tomuto kroku však protestovala řada odborníků i laiků. Začátkem února 2011 pak ministerstvo kultury rozhodnutí pražských úředníků zrušilo, koncem května téhož roku ale tehdejší ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) rozhodl přesně opačně.

– Stížnost proti Besserovu verdiktu odmítl loni v lednu z procesních důvodů Ústavní soud. Ministerstvo kultury (MK) pod vedením Besserovy nástupkyně a stranické kolegyně Aleny Hanákové pak v dubnu 2012 zahájilo řízení o prohlášení domu za kulturní památku. Měsíc před tím přitom ale týž návrh úřad zavrhl s tím, že by se jednalo o účelové prohlašování a zasahování do stavebního řízení.

– Loni v říjnu památkový odbor MK rozhodl, že dům za kulturní památku neprohlásí. Hanáková posléze ale požádala rozkladovou komisi, aby zjistila, zda neprohlášení domu za památku je v souladu s právními předpisy. Letos v červenci ministryně, jejíž vláda byla už několik týdnů v demisi, rozhodla, že dům památkově chráněn nebude.

– V polovině září stavební úřad Prahy 1 zveřejnil informaci, že investor získal ke stavbě nové budovy územní rozhodnutí. Jde o první nutný krok k možnému zahájení stavby. Hlavní město se ale proti verdiktu odvolalo, protože podle představitelů magistrátu je totiž plánovaná budova, která má nahradit současné objekty, příliš vysoká. Nyní investor získal souhlas k demolici, už dříve ale uvedl, že s bouráním začne až poté, co získá i povolení ke stavbě.

– Stavba na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice není jediná, jíž v širším centru Prahy aktuálně hrozí demolice. Dlouho se hovořilo o možném zbourání historické budovy žižkovského nákladového nádraží. Až letos v březnu ministryně Hanáková definitivně rozhodla, že nádraží, které stojí na rozsáhlých nevyužívaných pozemcích, musí být zachováno. Původní plány na výstavbu nové městské čtvrti ale i nadále trvají. Nádražní budova se stane jejím centrem.

– Nejistá je také budoucnost novorenesančního domu na rohu Revoluční ulice u Štefánikova mostu. Ten má ustoupit novostavbě, která má uzavřít chybějící zakončení řady domů v Revoluční ulici. Odborníkům z Národního památkového ústavu se sice projekt nelíbil, městští památkáři mu ale povolení dali. Ministerstvo kultury ale později jejich rozhodnutí změnilo a rozhodlo, že je nepřípustné zbourání historického domu.

– Majitel domu a investor se odvolal a rozkladová komise MK se kauzou zabývala až do letošního roku, kdy ji vrátila pražským památkářům. V té době ale už měl projekt nového investora, který novostavbu v navrhované podobě nechtěl. Minulý týden společnost RSJ Private Equity, nový majitel budov i pozemku, oznámila přípravu nového projektu, který by měl vzniknout podle návrhu uznávané architektky Evy Jiřičné.

Související články:


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*