Štěpánkova vila ve Zlíně

(ČTK) – Dům ve Zlíně, který se od pondělí bortil a hasiči ho museli velkou část zbořit, dá jeho majitelka znovu postavit v původní podobě. ČTK to dne 9. března 2016 řekl mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. O osudu domu v Sokolské ulici jednala majitelka objektu se zástupci odboru stavebních a dopravních řízení magistrátu a statikem. Hasiči v noci na středu 9. března odstranili střechu a druhé nadzemní podlaží vily z roku 1911, která patřila bývalému prokuristovi firmy Baťa a za první světové války starostovi Zlína Františkovi Štěpánkovi. Podle statika měl dům špatné základy. Část ulice byla kvůli demolici uzavřená, od rána je průjezdná.

Na sesutí částí domu mělo podle Dvořáka vliv více věcí. „Podle sdělení statika, kterého si na rekonstrukci majitelka budovy najala, bylo faktorů více. Především základy domu byly provedeny z nekvalitního kamene, stavba byla také bez věnce. Krovy pod střechou byly kvůli rozesychání nestabilní a kramle, kterými byly spojeny, je nedokázaly udržet,“ uvedl mluvčí.

Majitelka domu nepotřebuje k opětovné stavbě žádná nová povolení. „Plánovaný záměr je v souladu s již vydaným stavebním povolením na rekonstrukci objektu a přístavbu,“ uvedl vedoucí odboru Petr Skácel. Přístavbou k objektu má vzniknout polyfunkční dům.

Od odboru stavebních a dopravních řízení magistrátu majitelce domu ani statikovi žádný postih nehrozí. „K překročení stavebního zákona či nedodržení stavebního povolení nedošlo,“ uvedl Skácel. Policie událost vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, hrozí až pětiletý trest.

Město Zlín bude po majitelce vymáhat náklady, které si vyžádala evakuace obyvatel sousedního domu. V úterý z něj muselo odejít 19 lidí, 13 z nich město zajišťovalo náhradní ubytování, zbytek šel k rodině nebo známým. Město řešilo také stravu pro zasahující hasiče a policisty, městská hromadná doprava byla přerušena a musela využít náhradní trasy, Technické služby uklízely komunikace. Hasiči náhradu požadovat nebudou.

Zásah hasičů skončil dnes kolem 02:30. „Nejprve byla odstraněna krytina střechy a odřezány části, které dům přesahovaly. Pásové rypadlo hasičů z útvaru v Hlučíně poté začalo rozebírat střechu a obvodové zdi. Pak hasiči navázali ocelová lana na komíny, které strhla velká Tatra. Následně rypadlo rozebralo zbytky zdiva na úroveň prvního patra budovy,“ uvedl krajský mluvčí hasičů Libor Netopil. Dopravní podnik poté opravoval trolejové vedení, které se posunulo kvůli demolici.

Událost oznámila v pondělí krátce před 17:00 majitelka neobydleného rekonstruovaného dvoupodlažního domu. Na místo vyrazili hasiči, kteří viděli, jak se odtrhává roh objektu, a slyšeli praskání nosných částí domu. Objekt byl odpojen od plynu a elektřiny, z bezpečnostních důvodů bylo odpojeno i trolejové vedení. Policie už v pondělí večer také ulici uzavřela. Pásové rypadlo hasičů odstranilo v noci na úterý nebezpečnou část domu. V úterý se ale na hasiče obrátil statik, který dohlížel na rekonstrukci bortícího se domu. Policie lokalitu po 12:30 ohraničila, uzavřela jeden jízdní pruh a dopravu v ulici Sokolská pouštěla kyvadlově. Později však část ulice byla uzavřena úplně a hasiči přistoupili k další, tentokráte k rozsáhlejší demolici.

Doplněno Stavbaweb:
Štěpánkova vila – vila bývalého prokuristy firmy  Baťa a v době první světové války starosty Zlína pana Františka Štěpánka, který  na začátku 20-tého století vybudoval továrnu na obuv, která stávala v místě dnešního fotbalového stadionu. Působila jako jeden z menších konkurentů firmy Baťa, nicméně ve 20-tých letech se dostala do potíží a nakonec byla firmou Baťa odkoupena  a upravena pro koželužskou výrobu. (Ještě dnes můžeme najít její zbytky v podobě cihlového komínu a zdí za tribunou stadionu).
Vilka která bývala dominantou Cigánova, byla postavena na začátku 20. století, Stěpánek ji koupil od stavitele Winklera kolem roku 1906 a vili elektrifikoval. Vila dondes stála v prakticky nezměněné podobě. 
Zdroj: Architekturazlin.cz/ Štěpánkova vila

Zajímavé informace o Františku Štěpánkovi, jeho obuvnické továrně i vile na Sokolské ulici najdete ZDE.

Projekt rekonstrukce Štěpánkovy vily na polyfunkční objekt najdete na stránkách autorů – ateliéru A.M.O. projekt.


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Archwars/ FB:
    Představujeme tzv. Zlínskou cestu, jak rekonstruovat architektonicky cenné objekty. Jedná se o způsob, jak nasměřovat kverulantského ochránce či památkáře do rektálního otvoru a udělat si z nemovitosti vysněné veledílo. Vypadá to tak, že svou píli a koncentraci směřujete do jiného prostoru, než ve kterém se vyskytuje daná nemovitost. Např. při zatékání do střechy se díváte do země, při praskání zdí sledujete, jak je venku hezky. Pokud na vás mluví památkář nebo jiný tvor, který stavbu chce zachránit, pouze se usmíváte a přejete mu dobrý den, případně ho obdarujete koťátkem. Toto opakujete nejméně 4x. Dům se během úsměvu bortí. Následně lidem slíbíte, že se nic neděje, a že dům postavíte v původní podobě znovu a lépe. Ochránce i památkář se mezitím odeberou do řiti, protože jim ze zoufalství nic jiného nezbude.

    Pak už dojde na návrh atelieru A.M.O. na rekonstrukci (ehm) objektu. Ve Zlíně budeme opět světoví.

    https://www.facebook.com/Archwars/photos/a.329306083758094.74329.226911423997561/1081066595248702/?type=3&theater

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    než aby to vypadalo jako ten modernistický paskvil co je na vizualizaci, tak to nemusí stavět vůbec nic… To se vzhledem puvodni vily nemá absolutne nic spolecneho

  3. Čtenář Stavbawebu says:

    V textu ČTK jsou rozpory. Podle mluvčího zlínské radnice dá majitelka dům postavit v původní podobě, ale podle konce článku to vypadá, že podle schváleného projektu. Což v tomto případě vůbec není totéž.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*