(ČTK) – Pražský magistrát si nechá vypracovat studii na dostavbu druhého vestibulu stanice metra A Staroměstská. Výstup má usnadnit cestu ze stanice na Staroměstské náměstí a jeho okolí. Studii vypracuje dopravní podnik (DPP). Rozhodli o tom dnes pražští radní. Stavebně je stanice na druhý výstup připravena a je zanesen i v platném územním plánu. Vestibulem metra Staroměstská denně projde přes 40.000 lidí.
V centru byly v minulosti rušeny některé tramvajové tratě. To podle dokumentu, který v pondělí schválili radní, způsobilo zhoršení cestování veřejnou dopravou, například právě v okolí Staroměstského náměstí. Problém neodstranila ani stavba metra A, neboť na Staroměstské nebyl postaven vestibul směrem na Staroměstské náměstí.
Studie DPP prověří technické možnosti stavby a její ekonomickou náročnost. Zároveň zhodnotí varianty podoby výstupu. Ve hře je klasický vestibul s eskalátory a výtahem, druhou variantou je výtahový vestibul a třetí možností je stavba pouze výtahu zajišťujícího bezbariérový přístup do stanice. „Tato varianta řeší pouze problém bezbariérové přístupnosti… Majorita cestujících stanice by musela i nadále využívat pouze západní vestibul,“ píše se v materiálu.
Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) řekl, že studie by mohla být hotova zhruba za rok. „Poté se ukáže, jak by byla výstavba náročná,“ uvedl. Podle jeho slov by výstupy z nového vestibulu byly v okolí náměstí Franze Kafky v sousedství se Staroměstským náměstím. Přesné místo ale zatím nebylo určeno.
Stanice Staroměstská byla otevřena 12. srpna 1978. Z trojlodní ražené stanice v hloubce 28 metrů vede jeden výstup do Kaprovy ulice nedaleko jejího ústí na náměstí Jana Palacha.
V síti pražského metra jsou i další stanice pouze s jedním výstupem. Na trase A nebyl vybudován druhý výstup mimo jiné ve stanici Strašnická, kde z něj zbyly na nástupišti pouze zaslepené schody. Druhého výstupu se naopak před necelými devíti lety dočkala stanice metra B Národní třída, kde do ulice M. D. Rettigové vede výtah. Bez druhého výstupu jsou také na trase C například stanice Kačerov, Opatov či Chodov.
Metro provozuje pražský dopravní podnik, který je vlastněn Prahou. Tři linky metra mají celkovou délku 65,6 kilometru a 61 stanic. Nejstarší je úsek na lince C mezi stanicemi Florenc (tehdy Sokolovská) a Kačerov, který byl uveden do provozu 9. května 1974.
Doplněno Stavbaweb:
Magistrát má už vytipované místo, kde by nový výlez do stanice mohl být.
Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) půjde o budovu na
náměstí Franze Kafky 16/1, kterou vlastní hlavní město. „Námětem studie
je prověřit možnost zbudování druhého vestibulu společně s výtahem pro
osoby s omezenou schopností pohybu. Je otázka, jestli jsme schopni ve městě s památkovou péčí najít řešení, které by výstavbu druhého vestibulu umožnilo,” uvedl Hlaváček.
Z magistrátu Ostravy by vám měla přijít pozvánka a můžete na vernisáž v 18h dorazit. Poděkování patří do MAPPA
Nad takovým řešením už nějakou dobu přemýšlím.
Budeš spokojený. Já jsem využil stavební systém od Heluzu a taky okna s těmito skly. Luxusní bydlení.
💣🔥👍
Super článek! Sokl je fakt důležitá věc, na kterou se často zapomíná. Když to ale uděláš pořádně, má to velký…