Studio Raketoplán: Rekonstrukce stodoly

Stodola v Benešově u Semil pochází z roku 1947. Postavena byla velmi dobře, takže se dochovala v dobré kondici. Založena je na hlubokém kamenném věnci, kromě toho má nádherný mansardový krov s ležatou stolicí. Autoři její přestavby původní prvky respektovali, zachovali i vyzděné pilíře a dřevěné opláštění. 

„Ze stodoly vznikne otevřený dům, který má na jihu čtyři patra: dole garáž a letní kuchyň, o patro výš bude tělocvična pro jogíny nebo snad koncertní pódium a hlavně jakýsi zastřešený dvůr, k němu dílna tak akorát a prádelna. Ze dvora vedou schody nahoru a tam to je! Zvýšené zápraží na dřevěném roštu, na nějž od západu proudí sluneční svit velkým otvorem ve střeše. Nádherné večery, třeba tady. Nebo venku na terase u kamínek letní kuchyně. Nebo na zahrádce s ovocnými stromy, dalo by se sedět a pozorovat hladinu rybníčka. Zpátky na zápraží – můžeme vstoupit do podélné chodby s odkládací skříní a lavicí, spižírnou a toaletou a pokračovat do obytné haly. V krbu tu plápolá tu oheň, který zahřívá rozlehlou místnost s výhledem na Skuhrov, Vrchy, Stránsko a Kamenec. Velkorysá kuchyň s jídelnou jsou připraveny posloužit hostům, volné lůžko by se zde také našlo. Ale to až o patro výš nad pokojem pána a paní domu…“ – Tak uvedli svoji studii autoři stavby, když už měli své plány téměř hotové. Je zřejmé, že se těšili, jak to celé dopadne.



Historie a současnost místa
Dům v sousedství si nechal navrhnout od architekta Josefa Schejbala těsně po druhé válce velkostatkář Antonín Holec, společně s ním vznikla stodola s tesařsky hodnotnou konstrukcí. Roku 1948 byla znárodněna ve prospěch JZD Benešov u Semil. Kapacita a kvalita této unikátní stavby dokonce iniciovala JZD k výstavbě kravína v bezprostřední blízkosti. Rodině pana Holce se stodola vrátila zpět až v porevoluční době, přesto byla ještě do roku 2008 využívána k uskladnění krmiva a podestýlky. Díky své vynikající stavební úrovni se dochovala se ve velmi dobrém stavu, přestože se o její údržbu JZD příliš nestaralo…
Benešovská stodola byla pro usedlíky místem, kam si v dětství chodili hrát na schovávanou. Stala se uvítacím domem pro každého, kdo do vsi sjížděl z nedaleké obce Příkrý i seníkem zamilovaných párů. Dnes, když se roztáhnou její vrata na straně k silnici i do velké zahrady, odhalí kolemjdoucím vnitřní betonový dvůr s prosklenou tělocvičnou na pódiu. Dál se tu setkávají místní i přespolní lidé při posvícení, na muzice nebo na hodinách jógy.



Stavební řešení
Konstrukci o půdorysu 18,3 x 10,3 metrů s výškou hřebene 10,3 m autoři projektu pouze doplnili tak, aby stodola dokázala splnit nové požadavky. Vzhledem k velkému objemu jsou zde vytápěny pouze některé prostory. Suterén byl využit pro garáž a letní kuchyni, která navazuje na jihovýchodní část zahrady s terasou. V prvním nadzemním podlaží je zastřešená dvorana vstupu s dílnou a prádelnou. Na její zvýšené úrovni nad garáží se nachází tělocvična s velkými ocelovými okny. Skrze dříve zazděnou část jižního průčelí dnes prosklenými plochami do vstupní dvorany a tělocvičny proudí sluneční svit.
Hlavní vytápěná část domu je v druhém podlaží. Půdorys ve tvaru U architekti rozdělili na denní a noční stranu, které propojili halovou chodbou. U tohoto patra je také venkovní rošt s posezením a schodištěm. Ve třetím nadzemním podlaží se nachází hostinský pokoj s příslušenstvím a na jižní straně ateliér s nejlepším výhledem na kopce nad Jizerou.



Konstrukce a dispozice
Konstrukci stavby lze popsat jako mansardovou lomenou střechu tesařsky vázanou z dřevěných trámů do ležaté stolice. Vzdálenost plných vazeb se mění v rozmezí od 2,87 do 4,06 m. Dřevěný krov vynáší v pěti polích 14 pilířů z plných, ostře pálených cihel, zděných na cementovou maltu. Spočívají na 1,9 m hluboké kamenné podezdívce – základu z žulových kvádrů, rovněž kladených na cementovou maltu. Obdélný půdorys je svou delší stranou orientován severojižně. Terén, do něhož je objekt zasazen, klesá k jihu. Výškový rozdíl po délce stodoly činí 1,83 m, takže stavba díky zešikmení pozemku získala při jižní straně podlaží navíc. Částečně suterénní prostor staticky vymezuje příčná nosná zeď z žulových kvádrů.
Do vysokého vnitřního prostoru autoři vložili ocelové schodiště. Vstupní podlaží s posuvnými vraty a betonovou kletovanou podlahou propojuje západní uliční stranu domu s velkou zahradou. O patro výš je půdorys tohoto dvora zopakován na dřevěném roštu. Vnitřní zvýšený dvůr je nevytápěným jádrem domu. Zde lze spočinout, v teplých dnech projít z denní do noční části obytných prostor nebo se vydat na cestu vzhůru do nejvyššího pokoje.

Dispoziční řešení vycházelo z principu neměnit konstrukci domu, pouze ji doplňovat. Za jisté zásahy lze považovat průraz příčné zdi pro osazení schodiště mezi suterénní letní kuchyní a vstupním dvorem a prosvětlení vnitřního prostoru skleněnými taškami v polovině západní strany střechy. Z potřeb vnitřní dispozice také vycházejí nová okna v obou štítech. Autoři je komponovali tak, aby harmonicky dotvořila staro-nový ráz budovy.
Z autorské zprávy


Základní údaje o stavbě

Autoři: studio RAKETOPLÁN – Ing. arch. Pavel Nalezený, Ing. arch. Jakub Adamec
Dodavatel: Stavko s.r.o., Košťálov
Tesařské práce: Test s.r.o., Stružinec
Užitná plocha: 201,4 m2
Zastavěná plocha: 209,5 m2


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*