Textilní materiály, nazývané také 5. stavebním elementem (vedle betonu, oceli, skla a dřeva), se v architektuře objevují ve velmi rozmanitých podobách – bílé membrány, jemné síťoviny, průhledné fólie nebo kombinace více struktur i forem.
Vysoká škola finanční a správní, nádvoří
Jejich využití v městském prostoru je rozsáhlé – na náměstí, v restauracích, tržnicích, pro pódia. Zvláště dobře se hodí do prostor nádraží, zastávek a čekáren. Uplatňují se v zahradní architektuře (altány) ad.
Proč zrovna textilie? Objevují se tam, kde architekt hledá jiný, nevšední materiál, kde je touha po optické lehkosti, průsvitnosti či průhlednosti nebo tam, kde je potřeba dosáhnout překrytí velké plochy bez podpor.
Díky své průsvitnosti se stávají textilní struktury navigačním prvkem při večerním nasvícení, kdy je možné použít i další vizuální prvky, jako jsou barevné reflektory nebo promítání.
Textilní struktury nemusí být jen architektonickým doplňkem, ale mohou se stát i plnohodnotnou konstrukcí – především se jedná o zastřešení nebo fasády.
Rozměry membránových zastřešení se vyskytují od mnoha tisíců m2 až po několik málo m2 plochy – drobnější měřítko textilní architektury představují zastávky MHD, mola či parkoviště.
DOC České Budějovice, Ateliér 8000 |
Hradec Králové – autobusový terminál |
Materiály
V podstatě se jedná vždy o tkaninu z vysokopevnostních vláken (PES, PTFE, skelná vlákna) s povlakem, který zajišťuje jednak ochranu primární tkaniny před povětrností a dále zvyšuje užitné vlastnosti výsledného kompozitu (požární odolnost, protišpinivá úprava atp.). Při pevnosti 3-10 kN/5 cm umožňují rozpony, které jiné materiály nejsou schopny při tak nízké hmotnosti dosáhnout.
Samostatnou kapitolou jsou fólie – materiál ETFE – ve formě pneumatických polštářů, používaných jak na střešní, tak na fasádní pláště. ETFE je netkaná fólie na bázi teflonu, která má velmi vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům a zejména proti špinění. Při tloušťkách 100-250 mikronů mají průhlednost téměř 100%, takže mohou být odpovídajícím ekvivalentem skla při téměř desetinové hmotnosti.
Městská tržnice Nový Jičín, PP Architects | Praha, výstup z metra – SIADESIGN |
Park Lannova, Praha, Babka-Sendler |
Detail vrchlíku – park Lannova |
Vzhledem k životnosti přes 20 let jsou moderní textilie (a fólie) pro architekturu skutečně plnohodnotným materiálem.
Závěrem lze říci, že nové technologie zpracování textilních materiálů přinesly další možnosti jejich použití. Je jen na architektech, jak jich dokážou v architektuře využít, a dát stavbám nové a nezvyklé výrazy.
Zdeněk Hirnšal, Sdružení pro realizace membránové architektury ARCHTEX / KONTIS Praha
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…