(ČTK) – V zaniklé šumavské osadě Přední Paště se podařilo díky práci dobrovolníků postavit novou kamennou kapličku Panny Marie Pomocné. Vyrostla na ruinách původní kapličky u štol, kde se už ve středověku modlili před cestou do podzemí horníci těžící zlato. Na obnovení kapličky se podíleli především nadšenci, pomohla i správa národního parku, řekl dnes ČTK při posvěcení nové kapličky autor myšlenky na její znovuvzkříšení Čeněk Šebesta.
"Poprvé jsem na ruiny kapličky narazil někdy v roce 1999 a řekl jsem si, že až se dozvím, komu byla zasvěcená, postavím ji znovu," vzpomněl. Už dříve s kamarády pomohl na Šumavě rekonstruovat tři kapličky. Přední Paště ale po válce a odsunu původního obyvatelstva spolu se sousedními Zadními a Prostředními Paštěmi osiřely a ve vojenském újezdu zchátraly. Nebylo tak k dispozici dostatek informací o kapličce. Až díky místním rodákům se podařila dát dohromady její podoba.
"Chodívaly jsme na Přední Paště i v letech, kdy sem byl přístup zakázán. Z kapličky zbylo jen torzo a byla to vlastně jediná malá stavbička, která zčásti odolala. Jinak domy zanikly a zarostly,"řekla ČTK šumavská spisovatelka Marie Malá, která se na Předních Paštích před válkou narodila.
Stavba nového objektu nebyla snadná – chyběly peníze, na místo je obtížný přístup, není tam ani voda. "To, co zůstalo, jsme rozebrali až k terénu, kaplička má základ na skále, na něj jsme postavili zdi z kamene," popsal Šebesta. Kromě dobrovolníků pomohli i turisté. "Nechali jsme tam výzvu. Kdo může, aby přispěl finančně, a kdo ne, ať aspoň přinese kámen. Začala se tam kupit halda kamení. Je tam také jeden od Blaníku a z Opolence," popsala Malá.
Na financování se podílela řada dárců. Šumavský park vydal povolení, pročistil cesty a proznačil trasy. "Vyjdou informační letáky v češtině a v němčině a vedle kapličky bude informační tabule, kde budou všechny informace o historii i současnosti," dodal Josef Štemberk ze správy parku.
Původně dřevěná kaplička sloužila horníkům už v 14. století. Když zlatá horečka pominula a skončily i místní sklárny, vznikaly v okolí statky. Majitelé jednoho z nich pak na místě původní kapličky postavili kamennou.
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…