V rámci rekonstrukce vily se objevil jeden neuvěřitelný příběh o kruhové stěně v jídelně. Ta totiž zmizela z objektu v roce 1940, ta co ji celou dobu všichni viděli v objektu, byla nepůvodní z rekonstrukce v roce 1984.
Proslulá Vila Tugendhat nepřestává inspirovat architekty, historiky a nakonec i literáty tak, jak dokázal bestseller "Skleněný pokoj".
Ač se zdá neuvěřitelné přes mnoho let pátrání, mnoho napsaných knih od různých autorů je stále co najít a stále se objevují nové příběhy, které fascinují současníky.
V rámci rekonstrukce vily se objevil jeden neuvěřitelný příběh o kruhové stěně v jídelně. Ta totiž zmizela z objektu v roce 1940, ta co ji celou dobu všichni viděli v objektu, byla nepůvodní z rekonstrukce v roce 1984.
Na tuto stěnu si většina lidí zvykla a ani netušila, že jde o novou vestavbu, která byla zabudována při poslední rekonstrukci. A také byli všichni přesvědčeni, že původní stěna je definitivně ztracena.
V roce 1940 po německé okupaci byl objekt patřící původně židovské rodině zkonfiskován a začal sloužit německé říši. V objektu se mimo jiné objevil německý voják abwehru, který byl fascinován moderní architekturou a do svého deníku si poznamenal také poznámku o odvezení kruhové stěny. Před lety získal brněnský historik umění PhDr.Miroslav Ambroz od rodiny již nežijícího německého vojáka tento deník a v textu si přečetl, kam byla dřevěná makasarová stěna odvezena a to do jisté veřejné budovy, která byla v textu označena . Budova sloužila za války gestapu, následně Československé armádě a později právnické fakultě. Šel se tedy na označené místo podívat a části původní stěny našel v prostoru nynější menzy. Nikdo si ji za sedmdesát let nevšimnul. Gestapáci si tak tehdy vylepšili svůj bar.
Byla použita jako stěnový obklad v horizontální podobě, nebyla kompletní, byla částečně rozřezaná a poškozená, ale byla to ona. Posledních dvacet let byl tento prostor používán jako obyčejná jídelna pro studenty.Těžko odhadnout kolik lidí ji vidělo a žádnou souvislost s vilou TUGENDHAT přitom nevidělo. O to je celá věc málo uvěřitelnější.
Původní obklad byl nyní z budovy Právnické fakulty sejmut a nyní je v rukou restaurátorů.
Firma Amosdesign, která tuto práci zajišťuje a zajistila také dle původní fotografie konstrukci obloukové stěny. Ta byla před velikonoci 2011 postavena na své místo. Na ni bude část původního makasarového obkladu umístěna do konce roku 2011.
nbsp;
Kdo je kdo:
Vila Tugendhat – objekt zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Mies van der Rohe – jeden z architektů moderní doby, který měl zásadní vliv na vývoj architektury. Vila je považována za jednu z jeho klíčových staveb.
Generální dodavatel rekonstrukce vily: stavební firma UNISTAV.a.s., zakázku realizuje na základě veřejné soutěže.
Dodavatel interiéru a rekonstrukce interiéru: firma A.M.O.S.DESIGN s.r.o.
jako subdodavatel Unistavu realizuje dodávku interiéru a rekonstruuje původní části interiéru na základě realizačního projektu, který zpracovala po prozkoumání původní Miesovy dokumentace uložené v muzeu MOMA v NEW YORKU. Vedoucím projekčního týmu ing. arch. Vladimír Ambroz.
PhDr.Miroslav Ambroz – brněnský historik umění v oboru architektury a užitého umění, podílel se například na velké výstavě Vídeňská secese konané v MG a Obecním domě. Ohledně Vily Tugendhat pátral ve světových archivech a podílí se na přípravě realizačního projektu volného mobiliáře dle návrhů Mies van der Rohe na kterém nyní pracuje A.M.O.S.DESIGN s.r.o.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,