Vstupní areál Botanické zahrady – výsledky soutěže

Předmětem soutěže bylo zpracování architektonicko-krajinářského řešení hlavního vstupu severního areálu Botanické zahrady hlavního města Prahy. Součástí komplexního řešení areálu byly administrativní kulturně-společenský a prodejní objekt a na něj navazující infrastruktura. Tento objekt by měl být propojen se subtropickým skleníkem. Se zprovozněním Severního vstupu se předpokládá zvýšení návštěvnosti botanické zahrady na přibližně 600 000 osob ročně. Proto bylo nutné navrhnout reprezentativní parter za vstupním objektem a velkokapacitní parkovací plochu.

Užší soutěže o návrh se zúčastnilo 6 týmů. Porota ocenila dva odlišné přístupy, které oba respektují ekonomické možnosti zadavatele i případné rozdělení zakázky na etapy.

Soutěž umožní zadavateli jednat s autory oceněných návrhů v navazujícím jednacím řízení bez uveřejnění dle zákona o zadávání veřejných zakázek. Jedním z hlavních hodnoticích kritérií by mělo být umístění v soutěži a dále schopnost a ochota vypořádat připomínky a doporučení poroty v rámci osobní prezentace návrhu.

1. cena – Fránek architects
Autoři: prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek
Spolupráce: Ing. arch. Martina Hamrová, Ing. arch. Tereza Horňasová, Ing. arch. Ing. Jiří Vítek, Ing. arch. Adam Lacina (architektura), Bc. Libor Šenekel, Norbert Walter (vizualizace)
Autorská anotace návrhu:
Objekt je navržen pro město Prahu a vychází z pražských inspirací. Návrh je jednoduchý, nakreslený jednou čarou. Tato čára by měla být zapamatovatelná a měla by navždy Botanickou zahradu charakterizovat. Navrhli jsme zážitkový dům, který bude vybízet k opakovaným návštěvám. Objekt je řešen jako úsporný, jak svým provedením, tak i ve svém provozu. Dominovat v něm a jeho okolí budou hlavně rostliny.

2. cena – D3A
Autoři: Ing. arch. Tomáš Prouza, Ing. arch. Jaroslav Zima
Spolupráce: Milan Bulva, Bc Tereza Filová, Ing. arch. Jana Moudrá, Ing. arch. Jan Pech, Ing. Jan Přikryl, MgA Ing. arch. Marek Šilar, MgA Ing. arch. Milan Valeš, Ing. arch. Lenka Zemanová
Autorská anotace návrhu:
Vstupní objekt botanické zahrady jako stavba na pomezí krajiny a architektury. Nehmotná struktura, pergola, do které jsou vloženy užitné funkce vtahuje návštěvníka dolů šikmou podlahou do zahrady. Centrem zájmu je snová krajina subtropů rámovaná velkorysou průmyslově laděnou konstrukcí železobetonových rámů opláštěných lehkým skleněným pláštěm, stíněná venkovními posuvnými žaluziemi.

Zvýšená odměna – Norma architekti/Rehwaldt Landscape Architects
Autoři: Ing. arch. Jana Moravcová, Dipl-Ing. Till Rehwaldt
Spolupráce: Isabel Schergaut a Eliška Vaňková (krajina), Barbora Antošová, Petra Sladká, Dušan Štefanič, Anna Švehlíková, Kristýna Zechmeisterová (architektura), Ondřej Teplý (vizualizace), Tomáš černý (model)
Autorská anotace návrhu:
Nový vstupní areál Botanické zahrady v Praze je příležitostí pro syntézu přírody a architektury, zájmů veřejnosti a odborníků, příležitostí pro vytvoření živého městského prostoru naplněného množstvím osvětových, vzdělávacích a prezentačních aktivit.

Odměna – RKAW
Autoři: doc. Ing. arch. Radek Kolařík, Ing. arch. Lada Kolaříková, Ing. Jana Pyšková, Ing. arch. Petr Uhlíř, Ing. arch. Martin Štrouf
Spolupráce: MgA. Jan Drška, SDAR (vizualizace), Patrik Večeřa, Aleš Trdý, Ing. arch. Karel Svoboda (modely)
Autorská anotace návrhu:
Hortus porta–Hortus conclusus
Koncept naplňuje dvojjakost role vstupního areálu—brány a uzavřené zahrady, místa zastavení, setkávání. Koncept návštěvnického centra jsme založili na vyjímečném vztahu—prolínání krajiny a do ní zasazených objektů. Objekty jsou klimatické baňky, které chrání rostliny a lidi. Průhledné pláště tak umožňují fascinující zážitek: v průběhu ročních období pozorovat průběh vegetačních období exotické flóry a zjednodušeně té domácí.

Odměna – A69 – architekti
Autoři: Ing. arch. Prokop Tomášek, Ing. arch. Boris Redčenkov, Ing. arch. Jaroslav Wertig
Spolupráce: Ing. arch. Šárka Andrlová, Ing. arch. Kateřina Hejná, Ing. arch. Michal Nohejl (vizualizace), Ing. arch. Martin Fornůsek (model)
Autorská anotace návrhu: 
PROCHÁZKA MEZI STROMY – PĚŠINA SE KLIKATÍ A LÁKÁ –  ZA OHYBEM CESTY ČEKÁ DOBRODRUŽSTVÍ – NEOBJEVENÉ POKLADY Dendrologický plán zahrady je hlavní inspirací. Stromy zakreslené jako kružnice převádíme do prostoru, měřítkově posouváme. Vznikají válce, do kterých umisťujeme stavební program. Válce chrání exponáty uvnitř nebo je vyzvedávají do výšky na své střechy. Gulliverovy květináče.

Odměna – Architektonická kancelář Ing. arch. Radko Květ

Autoři: Ing. arch. Radko Květ, Ing. arch. Ondřej Hamrník, Ing. arch. Pavel Pijáček, Ing. Zdeněk Sendler (krajina)
Spolupráce: Ing. arch. Barbora Fišerová, Ing. arch. Jiří Markevič, Ing. arch. Jan Zeman, Ing. arch. Lukáš Gergela, Ing. arch. Dagmar Květová
Autorská anotace návrhu: 
DŮM V ZAHRADĚ – ZAHRADA V DOMĚ. Racionální dům s organickým tvaroslovím. Koncept vychází z provozních potřeb, z respektu k místu a významu instituce. Důležité aspekty, které ovlivnily naše řešení:
– klesající terén, který umožňuje zapustit dům částečně do svahu a začlenit ho do okolní krajiny
– požadavek propojení vnitřních prostor domu se subtropickou vegetací ve skleníku
– umístění skleníku a biokoridoru

Hodnocení poroty jednotlivých návrhů včetně soutěžních panelů najdete na stránkách soutěže ZDE.

zdroj: http://botanicka-soutez.cz/


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*