(ČTK) – Ve druhém ročníku soutěže pro studenty a mladé architekty Think Arch vyhrála v kategorii pro architekty do 40 let dvojice Martin Prokš a Marek Přikryl se stavbou, která doplnila ekologické koupaliště v Honěticích u Kroměříže. Mezi studentskými pracemi porota jako nejlepší vybrala návrh Jindřicha Ráftla Re:location, který představuje pozemskou stanici vesmírného výtahu. Tématem soutěže byly udržitelnost a efektivnější využití materiálů a energie v architektuře.
V soutěži se sešlo celkem 52 prací. Organizátoři hledali architektonicky kvalitní práce, které jsou svou koncepcí přínosné pro životní prostředí a kvalitu vystavěného prostředí. Cílem přehlídky je propagace mladé a progresivní architektury. Vyhlašuje ji sdružení Centrum české architektury.
Vítězové mezi "staršími" architekty, studio Prokš Přikryl architekti, vyhráli s realizací stále více oblíbeného typu umělého koupaliště s přirozeným procesem čištění vody. Pro stavbu využili původní objekt zemědělského družstva. Ponechali železobetonový skelet a prostor mezi sloupy vyplnili občerstvením, jídelnou, půjčovnou sportovních potřeb a hygienickým zázemím. Celý dům se může otevřít do všech stran díky velkým vratům vsazeným mezi sloupy. Stavba je součástí regenerace usedlosti na turistický areál.
Druhé místo v kategorii do 40 let dostalo studio Raketoplán za stavbu stodoly v Benešově u Semil a třetí místo patří ateliéru Archport za Dům Babu v Praze Kyjích.
Druhé místo mezi studentskými pracemi porota dala týmu autorů Eliška Dytrychová, Zuzana Tomková, Dominika Taklová, Šimon Dušek, Ondřej Novák, Alnur Nurmakhanov za projekt Manešovická zastávka, několikrát publikovaný a i dalšími odborníky vyzdvihovaný projekt. Třetí mezi studenty je Vendula Urbanová s projektem Dům s divadlem na vesnici pro Janov u Litomyšle. Zvláštní uznání poroty dostal Martin Bělkovský za projekt Revitalizace bývalého fotbalového stadionu za Lužánkami.
Doplněno Stavbaweb:
Všechny vítězné projekty včetně videoprezentací najdete na stránkách Think Arch.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,